Доступність посилання

ТОП новини

У львівському медуніверситеті знайшли липових студентів-інвалідів


Львів – Кількість абітурієнтів-інвалідів, які стали уже студентами, у львівських вищих навчальних закладах побільшала. Однак у багатьох неповносправність липова, стверджують в обласному управління охорони здоров’я. Відтак зараз тривають перевірки документів про інвалідність абітурієнтів у більшості вишів Львова.

Двоє абітурієнтів, які подали фальшиві довідки про набуту інвалідність, так і не стануть студентами Львівського медуніверситету. З 4 справ, які впали в око працівникам обласного управління охорони здоров’я, дві виявились чистою липою. «Ну дуже вже підробка», – зауважив у розмові один із посадовців управління.

Довідки про інвалідність абітурієнтам зі Львова та району видала одна і та ж львівська медична установа. Уже її головний лікар відкликав фальшиві довідки, таким чином визнавши їх неправдивими.

Начальник Львівського обласного управління охорони здоров’я Ігор Герич в коментарі Радіо Свобода зазначив, що медики за фальшиві довідки нестимуть дисциплінарну відповідальність. Цією справою уже зайнялись працівники СБУ. Не виключено, що у час слідства можуть виявити ще масу липових студентів-інвалідів.

Майже половина абітурієнтів - стоматологів – інваліди

На пільгових засадах вступали як неповносправні особи, так і за цільовим направленням із сільської місцевості. Цього року їх значно більше, аніж торік. Для прикладу, в попередні роки кількість абітурієнтів-інвалідів сягала 10-11 осіб, цього року їх у чотири рази більше. Зокрема, вони домінують на престижних спеціальностях: лікарів, юристів, економістів. Лише на стоматологію поза конкурсом вступило 48% від загального числа новоспечених студентів, на лікувальній справі 36% місць отримали пільговики та цільовики, на педіатрії – 15% .

У громадській мережі «Опора» зазначають, що у багатьох вузах їм відмовляють у наданні інформації про кількість зарахованих пільговиків. Збільшення кількості студентів такої категорії, зазначають опорівці, — це ніщо інше як лише зміна корупційної схеми при вступі. Якщо раніше таких липових пільговиків можна було відсунути нижчим балом, то нині вони мають право на навчання за результатами зовнішнього тестування.

Виявити фальшивих інвалідів не проблема, була б воля

Контроль щодо підроблених медичних довідок здійснює Міністерство охорони здоров’я. Управління охорони здоров’я, а також освіти на місцях сьогодні здійснюють перевірки. Особливу увагу мають привертати ті абітурієнти, які документи про інвалідність отримали лише за рік до початку вступної кампанії. За статистичними даними, переважна більшість дітей, які на інвалідності, є такими від народження, більшість з них становлять діти, хворі на ДЦП. А відсоток неповнолітніх, які стали інвалідами внаслідок якоїсь аварії чи трагедії, дуже низький.

Більше того, діти, які дійсно є неповносправними, окрім документа про групу інвалідності, мають масу інших паперів, які свідчать про їхню страшну недугу. Зрештою, медична картка про довготривале лікування, яку підробити складно. А ще їхня справа має бути зафіксована в управлінні Пенсійного фонду. Тому виявити фальшиві довідки чи липових інвалідів нескладно. Варто перевірити, за яких обставин вони отримали ці довідки.

Однак чи перевірятимуть ретельно і чесно? Такса за довідку про інвалідність становить 200 доларів, а якою вона є за прикриття фальшивих даних, невідомо.

Батьки зламали дітям долю

Цікаво, що двоє абітурієнтів, яких відрахували з медуніверситету, могли вступити без фальшивих довідок про інвалідність. Адже обоє мали високий результат з незалежного тестування. Однак їхні батьки вирішили підстрахуватись липовими довідками і, по суті, зламали своїм дітям долю. «Це справжня драма у родині», – зазначив Ігор Герич. Адже батьки виставили своїх дітей на публічне обговорення і організували для них перші кроки в самостійному житті зі скандалом.

Ситуація щодо вступу за пільгами виглядає просто абсурдна. Скажімо, абітурієнт Наталка Вітовська за результатами тестування набрала максимально можливе число балів – 600. Вона була найкращою в Україні. Проте дівчина опинилась аж на 58 місці у списку вступників у Львівський медичний університет. Усі в списку попереду неї були пільговики. Вона стала студенткою, але їй важко зрозуміти абсурдність ситуації.

Не розуміють її і духовні особи. Священик-екзорцист у розмові зауважив, що йому навіть страшно подумати, яким може бути наслідок для тих, хто встановив собі добровільно діагноз на папері, не кажучи про свідомий обман.

(Ужгород – Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG