Доступність посилання

ТОП новини

Мілітаризація Дня Незалежності. Чи потрібен нам військовий парад?


Гості «Вечірньої Свободи»: Кирило Куліков, народний депутат (НУ) та Олег Ляшко, народний депутат (БЮТ)

(Скорочена версія. Повну версію «Вечірньої Свободи» слухайте в аудіозаписі)

Роман Скрипін: Україні 17. Неювілейну дату вирішили відсвяткувати по-ювілейному – військовим парадом. Для чого? Особливо не пояснюють.

Вартість забавки — 75 мільйонів гривень.

Цікаво, що нова влада обіцяла по-новому святкувати це державне свято - День Незалежності. Але надовго ініціативності не вистачило.

Цілком можливо, що концепція змінилася і через персонально міністра оборони. Ним є, нагадаю, Юрій Єхануров. Він з червня по листопад 2001 року був першим заступником голови Адміністрації Президента України Леоніда Кучми. Саме тоді вперше і востаннє за часів незалежності на Хрещатику їздили танки, в небі літали літаки, навіть такі як «Мрія».

Чим хоче вразити держава своїх громадян на цей раз? Невідомо…

Шановні гості, в яких країнах, чи вам відомо, відбуваються військові паради на честь дня незалежності? В Європі, принаймні.

Олег Ляшко:
В африканських…

Роман Скрипін: В Європі кажу. Пан Ляшко не може не бути епатажним.

Олег Ляшко:
Там, де диктатори хочуть щось довести комусь, а перш за все…

Кирило Куликов: Нагадаю, що Франція не є африканською країною, пане Ляшко.

Роман Скрипін: У Франції дійсно на День взяття Бастилії відбувається військовий парад.

Олег Ляшко:
Очевидно, пане Куликов, у Франції й фінанси не співають романси, як у нас.

Ми з Вами працюємо в Бюджетному комітеті. Я сподіваюся, що Ви пам’ятаєте, що буквально недавно ми розглядали питання про виділення коштів на харчування військовослужбовців.

Кирило Куликов: І я нагадаю, що ми разом з Вами проголосували за виділення коштів на цей парад…

Олег Ляшко: Ні-ні…

Кирило Куликов: Як це? Це було записано в бюджеті.

Олег Ляшко: Кирило, в бюджеті було записано, бо Президент поставив умову, що не підпише бюджет, коли не буде коштів на армію.

Кирило Куликов: Я нагадаю, завдяки чийому голосу пройшов цей бюджет.

Регіони і комуністи голосували проти бюджету. Я голосував разом з Вами. Але Ви голосували за цей парад і за кошти, які видали на цей парад.

Роман Скрипін: Можливо, депутати просто вже скучили за ВР, за баталіями словесними.

Я лише запитав: в яких країнах відбуваються військові паради на День Незалежності, а не те, хто голосував за бюджет, де було передбачено проведення параду.

Я хочу від себе додати, що військові паради в Європі відбуваються у Франції на День взяття Бастилії, у Білорусі в день святкування Дня Незалежності, який збігається по даті з Днем визволення Білорусі від німецько-фашистських окупантів, в Росії на День Росії та в Грузії. Ну, ще можна додати Азербайджан, якщо його вважати Європою. І ось Україна стала в цей ряд.

В інших країнах на День Незалежності військових парадів не відбувається.

Олег Ляшко:
Я думаю, що проблема не в тому, коли проводити парад: чи на День Незалежності, чи на День Перемоги. Питання полягає в тому, чи треба проводити цей парад сьогодні в Україні.

На моє переконання як людини, як представника політичної сили, а тут згадували позицію Прем’єр-міністра, парад проводити не треба.

Я вам скажу, що 75 мільйонів, про які Ви сказали на парад. На придбання житла для військовослужбовців на цей рік передбачено 100 мільйонів гривень. 60 тисяч осіб стоїть у черзі. 100 мільйонів гривень!

Грошей немає. Президент ставить умову під час перегляду змін до бюджету: дайте там ще 8 мільярдів, додатково там 2 чи 3 мільярди з них на армію. 75 мільйонів на те, щоб показати невідомо що, кому що довести, то є. На харчування грошей немає!

Як я вже сказав, що ми ось нещодавно з однієї статті на іншу… Зі статті придбання озброєння ми забрали гроші на харчування військовослужбовців. На це грошей немає, а на те, щоб влаштувати «показуху», то на це є.

Я вважаю, що ці гроші треба було б направити на ліквідацію тієї ж стихії або на розв’язання проблеми житла для військовослужбовців.

Роман Скрипін: Хотілося б одне уточнення, пане Ляшко. Скільки коштує проведення з’їзду БЮТ?

Олег Ляшко:
Не зрозумів, до чого з’їзд БЮТ і парад?

Роман Скрипін: Про шоу, якщо ми говоримо.

З’їзд БЮТ можна проводити в електронному режимі, не витрачаючи гроші на оренду Палацу Україна.

Олег Ляшко:
Я думаю, що це вирішувати не Вам, а керівництву партії.

Роман Скрипін: Я запитав: скільки коштує?

Олег Ляшко:
А скільки коштує? Різниця між з’їздом БЮТ і парадом у тому, що з’їзд БЮТ тратить гроші спонсорів і членські внески, а на парад тратяться державні кошти.

Роман Скрипін: Можливо…

Олег Ляшко:
Жодної державної копійки на з’їзд БЮТ…

Роман Скрипін: Я зараз не відстоюю позицію: або треба, або не треба проводити парад. Для цього є вище керівництво держави, до якого, власне, належить і Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко.

Наступне питання до гостей Радіо Свобода. Як ви вважаєте, з чим пов’язаний в Україні мілітарний характер свята у роках 2001 і в 2008? Як це можна виправдати взагалі?

Кирило Куликов:
По-перше, хочу нагадати, що парад - це не пафос, парад – це не тільки якась буфонада…

Роман Скрипін: Так Ви за парад?

Кирило Куликов:
Я за парад. Я підтримую проведення параду, тому що можу сказати, що я колишній кадровий військовий, тому я вважаю, що парад має дуже велике значення, по-перше, для війська.

Хочу нагадати, що колись у 1941 році з параду люди йшли прямо на війну і відстояли Москву. Як це не було б, як це не звучало б, але це було якесь дійство для підняття духу військ…

Роман Скрипін: У нас з параду не…

Кирило Куликов:
Я не про війну кажу. Я кажу про те, що у нас…

Роман Скрипін: Відстоювати Москву підуть наші війська?

Кирило Куликов:
Ну, для чого це питати? Нам потрібно військо, нам потрібно мати дух війська, нам потрібно поважати військових, нам потрібно підняти їх дух і загартувати їх дух.

Це непогано, щоб для війська провести цей парад. Це, по-перше, показати, що в нас в Україні є військо, і ми його поважаємо.

Роман Скрипін: Саме на День Незалежності?

Кирило Куликов:
Це свято, це національне свято, яке є найбільшим в Україні. Якщо ми його святкуємо і проводимо цей парад на День Незалежності, нам є ще щось показати, що у нас не продали усі літаки, гелікоптери, танки і таке інше.

Це добре, якщо є що показати людям, є що показати війську, що в нас є в Україні військо. Це один з базових інститутів держави, що у нас в державі є військо. З цього складається держава.

Роман Скрипін: У нас є День Збройних Сил України, коли можна проводити спокійно парад і показувати, що в державі є і армія, і військо…

(Скорочена версія. Повну версію «Вечірньої Свободи» слухайте в аудіозаписі)

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

XS
SM
MD
LG