Доступність посилання

ТОП новини

КУЛЬТ-МАЙДАН на Свободі


Три дні поспіль вирував у Києві 4-й книжковий ярмарок. Можливо, «вирував» є певним перебільшенням з огляду на нинішню спеку, але народ акцію не проігнорував. Та й подивитися на ярмарку було на що: свою продукцію презентували понад 200 видавництв з усієї України – від загальновизнаних «монстрів» на кшталт «Фоліо» чи «Факту» до маловідомих провінційних видавництв. А ще ж презентації, автограф-сесії, зустрічі з письменниками на творчих виступах і в кулуарах. Зокрема, були помічені Василь Герасим’юк, В’ячеслав Медвідь, Олесь Ульяненко, Михайло Слабошпицький, Іван Андрусяк, Андрій Кокотюха.

Особливістю цьогорічного ярмарку став візит літераторів з Росії. Не знаю, чи відгукнулися вони на заклик молодих українських поетів засудити російську агресію в Грузії. Але, збільшивши свої лави за рахунок місцевих російськомовних авторів, гості провели українсько-російський поетичний вечір, в якому взяли участь Кирил Ковальджі, Лев Рубінштейн, Александр Кабанов, Юрій Каплан та інші. «Українськість» забезпечили вічні «шістдесятники» і такі ж вічні депутати Іван Драч, Дмитро Павличко та Павло Мовчан.

Однією з найяскравіших подій ярмарку стала презентація нової книги Ігоря Качуровського, українського письменника з Німеччини. Два роки тому відомий поет, перекладач, мовознавець став лауреатом Шевченківської премії за книгу «Променисті силуети». І ось — «150 вікон у світ», книга, в якій зібрані есеї, що впродовж десятиліть звучали на Радіо Свобода, де свого часу працював Ігор Качуровський. В цих радіо-есеях йдется про письменників, художників, про факти культури світу загалом. Теплі слова про Ігоря Качуровського, якому, до речі, незабаром виповнюється 90 літ, говорили Михайло Слабошпицький, Надія Степула, Вадим Скуратівський, Сергій Білокінь. На жаль, поважний вік не дозволив автору прибути з Мюнхена на презентацію власної книги, виданої Видавничим домом «Києво-Могилянська академія». Та й, як зазначила Надія Степула, активніше відреагувати на небуденну подію мусило б і столичне письменство. Втім, справжніх шанувальників творчості й постаті Ігоря Качуровського ніколи не бракувало, зокрема, й на презентації в Українському домі. На них, до речі, очікував сюрприз – голос майстра, який телефоном з Мюнхена подякував усім присутнім і розповів про наступні книги. А вони обов’язково вийдуть, адже творчих задумів в Ігоря Качуровського вистачить не на одну письменницьку спілку.

Вирує й життя шоу-бізу. Причому, вже з прицілом на «Євробачення-2009». Наступного року від України туди планує вирушити дует «НеАнгели». Але не самі, а з міжнародною зіркою Даною International. І, схоже, це не просто балачки в кулуарах. Днями ізраїльська співачка, до речі, переможниця «Євробачення-98», відвідала Київ. Але не для дозвільних гулянь по Печерських пагорбах. Дана та український дует зняли відео на спільну пісню «I Need Your Love». Про пісню вже говорять, як про щось «оригінальне й сміливе», хоча й музика, й текст абсолютно вкладаються в поняття «попса», підсилені на відео-кліпі трьома дівочими сексапільними постатями. Навіть попри те, що Дана в колишньому житті, до зміни статі, була ізраїльським хлопцем Яроном Коеном. З цією піснею, записаною англійською й російською мовами, трійця планує восени вирушити в турне містами України. А вже наступного року поборотися за лаври «Євробачення-2009». Щоправда, трійця ще не визначилася, яку країну вони репрезентуватимуть.

Напевно, «НеАнгелам» могла б скласти компанію інша переможниця «Євро», Руслана. Але вона зараз украй зайнята, подорожуючи Україною в рамках благодійного промо-туру на підтримку свого нового альбому «Амазонка». Водночас тур є й акцією на підтримку постраждалих від повені на Західній Україні. Позавчора Руслана побувала у Запоріжжі, де виступила просто неба, на каскаді фонтанів «Райдуга». Підтримати улюблену співачку, попри страшну спеку, прийшло до 5 тисяч запоріжців. Напевно, це дало підстави секретареві міськради Юрієві Коптюху запропонувати Руслані наступний тур назвати «Запорізькі Дикі танці». І виступити не будь-де, а саме на Хортиці.

Поки Руслана обдумує пропозицію, археологи на Хортиці часу не втрачають. Причому знахідки не обмежуються часами козаччини, як у випадку «чайки», не так давно піднятої з дна Строго Дніпра, чи навіть пізніших часів, доби Київської Руси. Вчені в буквальному сенсі йдуть углиб століть. Так, нещодавно вони розкопали на легендарному острові давнє культове спорудження, якому, за оцінками фахівців, більше, ніж 5 тисяч років. На метровій глибині віднайдені камяні культові кільця, які, до того ж, ще й розташовані за чіткою схемою. На думку археологів, вони знайшли святилище людей, які жили в період мідного віку і поклонялися небесним світилам — Місяцю й Сонцю. Наразі розкопані лише три кам'яних кільця. Однак роботи усе ще тривають і, певна річ, принесуть ще не одне відкриття.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG