Доступність посилання

ТОП новини

«Фальшивка у пляшці». Чи контролюється якість вина в Україні?


В Україні від 30% до 60% вина є підробкою, переконує корпорація «Укрвинпром». Про ризик горілчаного сурогату в Україні попереджають не один рік, а наскільки серйозною є небезпека фальсифікованого вина?

«Закарпатський винний шлях»

Фахівці на Закарпатті ще категоричніші. Вони запевняють, що дві третини всього виноградного напою на прилавках українських магазинів — підробка. Ароматизатори, спеціальні барвники, спирт та сухі винні порошки — ось основні складові нинішніх вин. Експерти кажуть, що проконтролювати, з чого виготовляється напій, майже нереально, оскільки готують його здебільшого на потужних приватних підприємствах, які зазвичай мають своїх захисників серед контролюючих органів та найвищих щаблів влади. У великій кількості фальсифікату переконує ще й мала кількість площ, засаджених виноградниками: якщо порівняти, скільки лози вирощується і скільки вина загалом випускається, то розбіжність аж занадто разюча…

Завідувач кафедри туризму Ужгородського національного університету Федір Шандор, який уже кілька років поспіль вивчає виноробство, бачить два можливі пояснення такій ситуації: велика кількість виноматеріалу або завозиться, або підробляється.

Закарпатські фахівці говорять, що виноробство на Закарпатті загалом занепадає. З колишніх 26 винзаводів нині в області діють лише 5, а український ринок дедалі більше заповнюють не завжди якісні зарубіжні вина.

Причина такої ситуації — запровадження ліцензії на здійснення оптової торгівлі алкоголем у розмірі 500 тисяч гривень. Для гігантів винного виробництва ця цифра цілком доступна, для дрібніших виробників і приватних виноробів — зашморг на шию. Саме тому найкращі закарпатські вина, наприклад, Бобовищанські чи Середнянські, можна придбати хіба що безпосередньо на підприємствах.

Спеціалісти переконують: не виключено, що дрібні винороби могли б конкурувати з потужними, якби існував належний контроль за якістю вина. Нині ж його в Україні здійснюють хіба що такі структури, як Споживзахист та Держстандартметрологія. Але й вони діють переважно за старими вимогами й ГОСТами, що не відповідають сучасним вимогам.

Нещодавно в Закарпатті розробили спеціальний туристичний маршрут — «Закарпатський винний шлях». Так місцеві винороби хочуть ознайомити гостей області з якісним вином та дати спробувати натуральний продукт.

Державний контроль

Якщо вірити висновкам експертів, чимало вин виготовляють в Україні з неякісної сировини. При цьому у напоях є синтетичні домішки, завдяки яким можна збільшити випуск. А якщо додати до цих чинників старе обладнання на підприємствах і брак контролю, виходить така цифра фальсифікату.

Володимир Фуркевич, радник фахівців «Укрвинпрому» розповів, що висновки щодо підробок ґрунтуються на результатах дегустації, яка була проведена в Коктебелі. Експерт запевняє, що причина такої ситуації – у відсутності Державної інспекції з виноробства й виноградарства. «У всіх цивілізованих державах виробництво виноробної продукції контролюється. А в нас не контролюється, тож з’явилося багато людей, які хочуть на цьому заробити, обманювати споживачів».

За нинішньої ситуації, коли бракує контролю з боку держави, довести фальсифікацію вина практично неможливо, запевняє Фуркевич. Адже для цього потрібен державний контроль від виноградного кущика і до пляшки.

Головний спеціаліст відділу розвитку садівництва Міністерства аграрної політики України Вадим Зварийчук підтверджує, що можливостей контролю в держави обмаль. До більшості приватних підприємств доступу зовсім немає, а в випадку приватної власності Міністерство не має контролюючих функцій.

Будьте обережні!

Отруєння фальсифікованим вином може призвести до ще серйозніших наслідків, ніж отруєння підробленою горілкою, констатує лікар-нарколог Олександр Юрченко: «Навантаження на печінку ще більше. Загалом отруєння впливає на весь організм».

Якщо споживач вважає, що купив неякісне вино, а сурогат, він має змогу довести свою правоту, запевняє голова одного із українських товариств захисту прав споживачів Владислав Андрющенко. Покупець має знати Закон України «Про захист прав споживачів», зокрема статтю 8:

Стаття 8. Права споживача у разі придбання ним товару
неналежної якості

1. У разі виявлення протягом встановленого гарантійного
строку недоліків споживач, в порядку та у строки, що встановлені
законодавством, має право вимагати: 1) пропорційного зменшення ціни; 2) безоплатного усунення недоліків товару в розумний термін;

3) відшкодування витрат на усунення недоліків товару.


5. Продавець, виробник (підприємство, що задовольняє вимоги
споживача, встановлені частиною першою цієї статті) зобов'язані
прийняти товар неналежної якості у споживача і задовольнити його
вимоги.

8. У разі придбання споживачем продовольчих товарів
неналежної якості продавець зобов'язаний замінити їх на товари
належної якості або повернути споживачеві сплачені ним гроші, якщо недоліки виявлено у межах строку придатності.

11. Вимоги споживача розглядаються після пред'явлення
споживачем розрахункового документа.

Якщо ж споживач хоче зробити експертизу, то йому треба звернутися в Головне київське управління Держспоживстандарту у справах захисту прав споживачів.

  • Зображення 16x9

    Олександр Лащенко

    На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До того працював три роки на Громадському радіо. Народився 1969 року в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

  • Зображення 16x9

    Марічка Набока

    У 2004 році закінчила Український гуманітарний ліцей КНУ імені Тараса Шевченка. У 2010-му отримала диплом магістра журналістики Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка. Маю публікації в газеті «Громадський захисник», журналах «Книжник-review», «Київська Русь» та інших виданнях. Працювала в програмі «Підсумки» на телеканалі «Ера». На Радіо Свобода – з 2007 року. Коло професійних зацікавлень: права людини, українська культура, волонтерський рух.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG