Доступність посилання

ТОП новини

До президентсько-прем’єрського протистояння долучилося СБУ?


Київ – Президентсько-прем’єрське протистояння триває, однак коло сторін, що беруть у ньому, розширюється. Тепер у цей конфлікт втягнуті і спецслужби. Сьогодні двоє офіцерів Служби безпеки України звинуватили Секретаріат Президента у тиску. А керівництво СБУ ці заяви спростувало і назвало їх урядовим замовленням.

Чим ближче до початку політичного сезону, тим гострішим стає президентсько-прем’єрське протистояння. Тиждень тому Секретаріат Президента попросив правоохоронні органи перевірити інформацію щодо домовленостей БЮТу з Росією про підтримку пані Тимошенко на наступних президентських виборах. Служба безпеки звернулась із запитом до Кабінету Міністрів щодо надання відповідної інформації.

Ну а вже потім розгорівся скандал у самій СБУ. Двоє офіцерів цього відомства заявили, що Секретаріат Президента втручається у роботу Служби. При цьому зазначили, що нині Служба безпеки займається не питаннями охорони державного суверенітету та національної безпеки, а виконує особисті вказівки керівництва президентської канцелярії, які ніяким чином не стосуються національної безпеки. При цьому офіцери закликали Президента Ющенка припинити втручання Секретаріату в роботу СБУ.

Відразу після цього з’явилася офіційна заява СБУ зі спростуванням цієї інформації та звинуваченням Кабінету Міністрів у її замовленні.

Сама ж пані Тимошенко називає звинувачення у державній зраді абсурдом: «Ну пред’явили сім пунктів – любов до українського сала, до українського борщу... Але все це абсурд. Не хочу коментувати. Коментувати абсурди – це означає просто ставати співучасником абсурду», – каже Прем’єр.

Інформувати про зраду має Служба безпеки, а не Службу безпеки

Якщо і в діях Кабінету Міністрів була державна зрада, про це мала б інформувати саме Служба безпеки, а не Секретаріат Президента, зазначає колишній заступник голови СБУ Олександр Скипальський. Тож, каже він, наразі справді йдеться про те, що чиновники починають керувати спецслужбами: «Це звернення, яке направив в СБУ Секретаріат, виглядає примітивним, непрофесійним політичним доносом часів 30-их років. Законодавство передбачає, що про подібні ситуації і Президента, і Генеральну прокуратуру має інформувати Служба безпеки, а не Секретаріат. У цьому якраз і є небезпека того, що клерки починають керувати спецслужбами».

Без конституційний змін не розберешся


Проблема втягування спецслужб та силовиків у політичне протистояння існує, і така ситуація продовжуватиметься, зазначає заступник керівника парламентського комітету із питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, регіонал Володимир Сівкович. І вирішити її можна, лише змінивши Конституцію та чітко розмежувавши повноваження влади: «Державні органи перетворюються у політичні, підсобні, напівприватні підприємства. Силові структури політизуються – і Секретаріатом Президента, і Кабінетом Міністрів, і політичними партіями. Це повний бардак. Потрібно чітко розмежувати повноваження влади. Є виконавча влада, і вона має бути єдиною, а вона сьогодні складається з двох гілок: Президент та Прем’єр-міністр. Для цього потрібно провести конституційні зміни. В Україні має залишитися один лідер».

Питання змін до Конституції, очевидно, знову постане на наступній сесії парламенту, яка має розпочатися вже наступного тижня. Проте хто, чий законопроект і яким складом ухвалюватиме (зважаючи на те, що у нинішній коаліції немає 226 голосів), залишається загадкою.
  • Зображення 16x9

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG