Доступність посилання

ТОП новини

«Школа, як вона є»


375 тисяч першокласників сядуть за шкільні парти цього року, а закінчать школу 410 тисяч випускників, говорять у Міністерстві освіти та науки України. Через демографічну кризу в державі, з кожним роком стає вже складніше укомплектувати класи, зазначають освітяни. Через це під загрозою закриття опинилися 80 шкіл. Як чиновники збираються розв’язувати цю проблему? Чи забезпечені навчальні заклади підручниками і необхідним інвентарем? Чи готові прийняти учнів школи з регіонів, що постраждали від повені?

Постраждалі школи від повені

З 59 шкіл лише 2 у Коломийському районі Івано-Франківської області через повінь постраждали, каже голова Коломийської райдержадміністрації Михайло Вінтоняк. Нині вони також готові прийняти учнів. «Більшість навчальних закладів не постраждало. Але більше 60 дітей все рівно не могли потрапити до школи. Зараз ми завершуємо будувати перехід по річці Прут, де був міст. Дітей довозитимуть до мосту, потім вони переходитимуть через пішохідний міст, а звідти вже забиратимуть до школи».

Першокласників щороку меншає, але…

Цього року до школи прийдуть на 12 тисяч менше першокласників, ніж торік, зазначають у Міністерстві освіти та науки. Тенденція до скорочення кількості учнів у класах спостерігається вже кілька років. За словами голови відомства Івана Вакарчука, чиновники подали на розгляд уряду пропозицію про те, щоб мінімальна наповненість класів була не 6, а 3 учні. Це дозволить зберегти понад 1000 шкіл. А забезпечити навчальні заклади підручниками цього року вдалося краще, ніж у попередні роки, хоча це не 100%, звітує його заступник Максим Стріха. «Щодо приладів — ситуація набагато складніша. Промисловість, яка випускає навчальні прилади, була зруйнована. Наприклад, сумський завод перебуває на межі банкрутства. Краща ситуація з комп’ютерами. А ще ми зуміли переламати ситуацію відставання сільських шкіл».

Свято першого дзвоника: емоції та атмосфера

А як сприймають новий навчальний рік самі учні? З яким настроєм зустрічають його? В атмосферу свята першого дзвоника сьогодні зранку занурилась Наталка Коваленко.

******************************************

Посмішки, святкове вбрання, квіти та привітання. Шкільний дзвоник почав відлік нового навчального року.

З гарним настроєм зустріла своїх однокласників і Леся, яка пішла вже в другий клас. Вона вже досить за літо відпочила і говорить, що хоче вчитися. «Мені зав’язувала бантики мама. Я недовго готувалася до школи. Сподіваюся побачити сьогодні усіх друзів».

Рита перейшла в 11 клас. Мама вже не зав’язувала їй білі бантики і не проводжала за ручку до школи. Але востаннє смак 1 вересня родина відчула. «Так, це справді свято, до якого мені допомагали готуватися мама й тато. Але 1 вересня більше для зустрічей та спілкування з однокласниками та вчителями, яких ціле літо не бачила».

Та не всі школярі готові попрощатися з літом та відпочинком. «Радості мало. Вчитися не хочеться».

******************************************

Як краще підготувати дитину до школи, особливо першокласника?

Підготовка першокласника до школи має відбуватися заздалегідь. Це стосується не лише вміння дитини читати чи рахувати, каже дитячий психолог Наталія Лесенко. Важливий внутрішній душевний комфорт. «Дитині потрібно показати приміщення, де вона вчитиметься, познайомити з учителькою, щоб контакт був спокійніший. Вдома поставити стіл, стільчик та поличку для книжок. Дитина має помітити, що старшає і стає відповідальнішою. Не навантажувати дитину фізично й допомагати пройти цей шлях перші півроку».

Особисті і професійні риси першої вчительки стали вирішальним для киянки Ірини під час вибору школи для своєї доньки Оксани, яка цього року пішла у перший клас. «У мене був вибір – краща школа з кращою методикою викладання чи краща вчителька, погляди на виховання дітей якої мені дуже подобаються, з нижчим рівнем підготовки в школі. Я вибрала останнє і дуже задоволена. Я впевнена, що найближчі 4 роки дитина із задоволенням ходитиме до школи. Ми записалися відразу в 2 школи. І в школі з поглибленим вивченням певних предметів уже в травні не було місць».

Цьогорічні акценти методики викладання

Уроки по 35 хвилин та ігрова форма засвоювання матеріалу - таким є навчання для «первачків», говорить учителька початкових класів Любов Хомичак. Вона пропрацювала у школі більше 30 років і каже, що нині навантаження на учнів (особливо на початках) є меншим, ніж було років 10 тому.

Цього року у шкільній програмі Міністерство науки та освіти України планує робити акцент на викладанні насамперед точних наук, розповідає заступник міністра Максим Стріха. «На жаль протягом кількох останніх років ми здійснювали гуманізацію освіти, але дуже втратили на вивченні дисциплін, які є базою будь-якої сучасної освіти. А ще тести показали, що не всі учні шкіл з навчання мови національних меншин знають державну мову. Відтак міністерство пішло на крок, який викликав суспільні дискусії. Але був підтриманий багатьма освітянами України. Це вивчення низки дисциплін рідною мовою».

Освітяни сподіваються, що це поліпшить знання державної мови.
  • Зображення 16x9

    Наталка Коваленко

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондентка та редакторка сайту Радіо Свобода

     

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG