Доступність посилання

ТОП новини

Польща допоможе в реструктуризації шахт на Донеччині


Варшава –У понеділок представники місцевого самоврядування Сілезького воєводства та Донецької обласної державної адміністрації підписали в Катовіце додаток до вже чинної угоди про співпрацю впродовж двох найближчих років найбільших промислових регіонів Польщі та України.

Українська сторона від підписаного договору очікує, що польські фахівці допоможуть вирішувати проблеми реструктуризації шахт на Донеччині. Зокрема, йдеться про вирішення соціальних проблем гірників та їхніх сімей. Головне – дати відповідь на питання, як на шляху до запровадження принципу економічної ефективності шахт не забути про побутові проблеми людей, безпеку праці гірників та про охорону навколишнього середовища.

Договір у понеділок підписали заступник Донецької ОДА Олександр Хохотва та маршалок (голова) Сілезького воєводства Боґуслав Сміґельський.

Хоч у договорі за традицією багато місця відведено польсько-українському культурному обмінові, але наголос поставлений також на інші сфери співробітництва, сказав Радіо Свобода Боґуслав Сміґельський.

«Ми хочемо пожвавити економічне співробітництво. Тому українська делегація зустрічалась з керівниками шахт, місцевими підприємцями, членами регіональних торговельних палат. Ми згодні, що надзвичайно важливою проблемою є реструктуризація шахт. У нас для цього утворено компанію у справах регіонального розвитку. Нещодавно компанія виграла в Україні конкурс і разом із австрійцями увійшла до складу міжнародного консорціуму, який допоможе провести реструктуризацію шахт», – каже керівник польського регіону.

Українська делегація була учасником Міжнародного гірничого симпозіуму в Катовіце, відвідала виставку гірничої машинобудівної галузі.

Гіркий досвід Польщі на шляху реструктуризації шахт

У Польщі процес реструктуризації важкої промисловості, що почався після 1989 року, не проходив без перебоїв, однак завершився закриттям низки непродуктивних шахт та заводів. Роботу на шахтах покинуло понад сто тисяч поляків.

Кошти для структурних перетворень надавали уряд, місцева влада та Євросоюз. Допомогою для місцевої влади у вирішенні соціальних проблем, пов’язаних із процесом реструктуризації шахт, було Верхньосілезьке агентство регіонального розвитку.

Саме воно невдовзі працюватиме і в Україні. Представниця цього агентства Люцина Сікора розповіла Радіо Свобода про досвід своєї установи.

«Наше агентство допомагало гірникам, які були змушені лишити роботу на шахтах. Це в першу чергу була допомога у їхній професійній перекваліфікації, сприяння у пошуках нового робочого місця, також допомога гірникам або їхнім родинам в отриманні корисного банкового кредиту для заснування фірми. Заводам, які хотіли брати на роботу колишніх гірників, ми пропонували допомогу у наданні податкових пільг, зменшенні ставок внесків до фонду пенсійного забезпечення», – каже представниця відомства з реструктуризації.

Агентство, яке працюватиме в Україні, сподівається уникнути там прикрих помилок, що їх у процесі реструктуризації шахт припустилась Польща.

Як визнають представники місцевої влади, хоча Сілезький регіон та Донеччина співпрацюють уже близько трьох років, переломним моментом була цьогорічна катастрофа на донецькій шахті імені Засядька. Саме після цього розпочалася тісніша співпраця польських та українських фахівців із ліквідації наслідків гірничих катастроф.

(Варшава – Прага – Київ)


ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG