Доступність посилання

ТОП новини

Кавказький напрямок турецької політики


Прага – Президент Туреччини Абдуллах Ґюль в інтерв’ю Радіо Свобода заявив, що його країна «створює рух» на Кавказі, а його недавній візит до Єревана «служитиме стабільності в регіоні». 6 вересня Ґюль на запрошення президента Сержа Сарґсяна здійснив історичний візит до Вірменії. Лідери двох країн побували на футбольному матчі національних збірних і провели розширену сесію за зачиненими дверима.

Вірменію і Туреччину все ще роз’єднують масові вбивства вірменів у Туреччині під час і одразу після Першої світової війни. Вірмени називають це геноцидом.

Розбіжності з приводу Нагірного Карабаху – вірменського за населенням анклаву Азербайджану – ще одна непроста проблема. Туреччина звинувачує Вірменію в окупації анклаву.

Однак турецький президент Абдуллах Ґюль каже, що він намагається відновити нормальні стосунки. За словами керівника Туреччини, щодо Нагірного Карабаху треба знайти рішення.

Ми мусимо змінити менталітет, каже Ґюль. Мир і стабільність служитимуть інтересам кожного. Проблеми між Туреччиною і Вірменією, як і проблеми між Азербайджаном і Вірменією, є не лише двосторонніми. Ці проблеми торкаються усього регіону, переконує Ґюль.

Турецький лідер підтвердив свою підтримку мирному процесові між Азербайджаном і Вірменією.

Ми підтримуємо двосторонні зустрічі, каже президент Туреччини. Однак правдою є і те, що відтоді, як 17 років була утворена Мінська група ОБСЄ, серйозних результатів не вдалося досягти. Зараз на Кавказі ситуація змінилася. І ми також здійснюємо зусилля для руху вперед. Це, з Божою допомогою, принесе результати. Ми всі будемо щасливі, якщо досягнемо результатів, заявив Ґюль.

Кавказькому напрямкові – все більше уваги

Схоже, Туреччина все більше уваги приділяє кавказькому регіонові. Президент Ґюль заявив про наміри створити Союз стабільності та співпраці на Кавказі. Документ, на його думку, мали б підписати три кавказькі республіки, а також Туреччина і Росія. За словами Ґюля, якщо на Кавказі буде мир і стабільність, то всі проблеми, пов’язані з енергетикою, будуть вирішені автоматично.

Турецький керівник, висловлюючись за трубопровід Баку – Тбілісі – Джейхан, заявив одночасно, що в планах його країни транспортувати російський газ на світовий ринок турецькою територією. За словами Ґюля, «настане час, коли нинішніх маршрутів буде недостатньо».

10 вересня президент Туреччини проведе переговори в Баку.

(Прага – Київ)

  • Зображення 16x9

    Зиновій Фрис

    На Радіо Свобода з 1994 року. У різні роки очолював кілька газет, у тому числі «Заповіт» і «Пан плюс пані», був власним кореспондентом «Киевских ведомостей» у країнах Балтії та Скандинавії, а потім заступником головного редактора цього видання.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG