Доступність посилання

ТОП новини

Українське контрактне військо: перспективи і негаразди


Гості Вечірньої Свободи: Олександр Кузьмук - екс-міністр оборони України, народний депутат ПР та Георгій Крючков -народний депутат 4-го скликання КПУ.

(Скорочена версія. Повну версію «Вечірньої Свободи» слухайте в аудіозаписі)

Роман Скрипін: Як і БЮТ, так і сили, які належать до пропрезидентських, говорять про достроковий перехід на контрактну основу у війську. Оскільки, якщо мені не зраджує пам'ять, перехід на професійне військо передбачався державною програмою до 2015 року…

Олександр Кузьмук
Олександр Кузьмук:
Абсолютно так.

Роман Скрипін: Тоді чому так поспішають зі введенням професійної армії, якщо ми чуємо зауваження, що бюджетного фінансування не вистачає?

Георгій Крючков: По-перше, дійсно до 2015 року можна було б провести роботу по переведенню ЗСУ на контрактну систему комплектування при належному фінансуванні, при вирішенні дуже важливих питань, про які я скажу.

На жаль, цього не сталося. Питання про перехід на професійну армію було використане як піар, як засіб залучити голоси молоді на виборах.

Георгій Крючков: Для того, щоб перейти на контрактну систему, потрібно забезпечити службовим житлом військових. Це 30 тисяч, принаймні, людей.
Ви подивіться, що для того, щоб перейти на контрактну систему, потрібно, по-перше, забезпечити службовим житлом військових. Це 30 тисяч, принаймні, людей. Зробити це дуже-дуже непросто. На це треба гроші.

По-друге. Якщо у Польщі, ще кілька років, коли я був головою комітету, контрактник одержував 800 доларів, то у нас сьогодні десь в районі 200 доларів, десь там 10 доларів туди чи сюди.

Якщо ми хочемо мати бідацьку армію, то ми її… Я, по-перше, не вірю, що ми можемо набрати людей. Якби був міністр, то він зараз навів би цифри, скільки по контракту приймається людей і скільки звільняється…

Тобто, взагалі проголошення тези про те, що ми можемо перейти з 1 січня 2008 року на контрактну основу, це була авантюра

Роман Скрипін: Та вже 2009-ий фігурує, пане Крючков.

Георгій Крючков
Георгій Крючков:
Так само, як і те, що говориться, що це можна зробити з 1 січня 2009 року.

Георгій Крючков: В цьому році 1,5% тільки було фінансування від ВВП! У нас ніколи такого мізерного фінансування не було!
Ви зверніть увагу на таку обставину. У нас ніколи до 2% від ВВП не було забезпечене фінансування армії. У цьому році 1,5% тільки було фінансування від ВВП! У нас ніколи такого мізерного фінансування не було!

Якщо всерйоз люди думали про перехід на контрактну систему, то, мабуть, подбали б про те, щоб виділити належні кошти і для будівництва житла, і для створення належних побутових умов. Чому уряд цього не зробив?

Тому сьогоднішнє проголошення тези про те, що ми перейдемо на контрактну систему з 1 січня 2009 року, це знову передвиборна кампанія, гарячка. Мені, відверто кажучи, дуже прикро слухати експертів, що це практично можливо.

Георгій Крючков: Сьогоднішнє проголошення тези про те, що ми перейдемо на контрактну систему з 1 січня 2009 року, це знову передвиборна кампанія, гарячка.
Роман Скрипін: Люди, пане Крючков, мають право на висловлення власної думки.


Георгій Крючков:
Я нічого. Будь ласка, це їх право. Але ж треба все-таки інформувати громадськість об’єктивно.

Роман Скрипін: Я Вам скажу, що я не є фаховим військовим, хоча дуже багато довелося висвітлювати військову тему, їздити у відрядження з міністром оборони (на той час Шмаров був), я бачив військо зсередини, хоча не служив насправді.

Пане Кузьмук, Ваша думка?


Олександр Кузьмук: Нарешті розібралися, що таке контрактна армія. Слава Богу, сьогодні розібралися.
Контрактної армії взагалі не існує. Є спосіб комплектування армії по контракту з метою створення професійної армії.

Хочу зазначити, що рік тому ні ті, хто обіцяв, ні ті, хто про це казав, не знали, яка мета на перехід по контрактній системі, яка вже існує в державі 10 років, з 1998 року.

Роман Скрипін: Так. І у нас динаміка, між іншим, щорічно зростає. Кількість контрактників постійно зростає.

Олександр Кузьмук:
Вона не зростає.

Роман Скрипін: Як не зростає? Я дивився останні дані, то вона у нас перевищила кількість призовників на сьогоднішній день.

Олександр Кузьмук: В 2002 році кількість контрактників ЗСУ при бюджеті 1800 мільйонів, а сьогодні 10, була 37 тисяч. Сьогодні 36 тисяч контрактників. Пройшло 10 років.
Олександр Кузьмук:
У 2002 році кількість контрактників ЗСУ при бюджеті 1800 мільйонів, а сьогодні 10, була 37 тисяч. Сьогодні 36 тисяч контрактників. Пройшло 10 років.

І ніякими грошами, ніякими бюджетами величезними, які обіцяють, цю проблему не вирішити, тому що не існує ідеологічної складової. Контрактника неможливо купити, його можливо тільки виховати, підготувати, щоб він свідомо йшов, не за гроші, хоча важливі і гроші, матеріальна складова, але перша – це ідеологічна.

Якщо ми всі сьогодні зробимо грошове забезпечення контрактника навіть 1 000 у.о. і прирівняємо до всесвітньо прийнятих норм, то це не означає, що в нас буде укомплектована армія професіоналами. Вони будуть на ці гроші йти, а через 2-3 місяці ми виконаємо самі навантаження (слово незрозуміле) тих правил і обов’язків, які він повинен виконувати, він буде звільнятися.

Роман Скрипін: А гроші вже будуть заплачені.

Олександр Кузьмук: Абсолютно правильно. Я скажу, що 4 тисячі прийнято в цьому році контрактників, з яких 3 тисячі звільнилося.

Роман Скрипін: Погана статистика.

Панове, ми почули думку пана Єханурова, чинного міністра оборони, будівельника, про те, що грошей у війську не вистачає і лишилося на пару місяців…

Чи дійсно війську не вистачає коштів, і солдати у нас пухнутимуть з голоду?

Олександр Кузьмук:
Ну, солдати ніколи не будуть пухнути з голоду. І якщо це міністр не зможе вирішити, то це вирішить ВР.

Ми не можемо цього допустити. Цього не було навіть у найважчі часи, коли продукти харчування були змушені літаками возити в ті частини, які залишилися без продуктів. Такого ніколи не буде!

Інше дивує. Як так приймає 10-мільярдний бюджет, як так може статися таке планування, а я знаю, що фінансування армії копійка в копійку, помісячне фінансування, а парламент і комітет наш своєчасно реагували і вносили пропозиції щодо змін, і що, з 1 жовтня немає чим годувати армію?! При 10 мільярдному бюджеті?!

Роман Скрипін: Та й при такому врожаєві.

Олександр Кузьмук: І при 200 тисячній армії?!

Не треба розписуватися у безсиллі. Треба мати мужність і волю. Армія не може бути голодною.

Але прикро те, що таке планування дійшло до того, що з проектів озброєння і з програм озброєння армії, підтримання її в бойовій готовності будуть зніматися гроші на елементарні речі, але необхідні, як харчування. З цим як професійний військовий я не можу погодитися.

Роман Скрипін: Пане Крючков, хотілося б почути і Вашу думку.

Георгій Крючков: Останні роки все робилося для того, щоб скомпрометувати військову службу. Все робилося. І це, звичайно, позначилося на всьому. І плюс всі негаразди, і плюс всі ці випадки, коли гинули наші військові і не вживалися такі заходи, які колись вживалися у таких випадках.

Все зроблено для того, щоб розкласти ЗСУ, обеззброїти Україну. Кому це вигідно? Кому це потрібно? Треба думати.

Роман Скрипін: Чи потрібна Україні професійна армія? Чи є стосовно необхідності того, щоб мати професійне військо, політичний консенсус різних політичних сил, різного напрямку: бачення в цьому КПУ, Партії регіонів…? Позиція БЮТ зрозуміла і «НУ» теж зрозуміла.

Георгій Крючков: Я не знаю такої політичної сили в державі, яка вважала б, що Україні не потрібна компактна, підготовлена, добре оснащена, озброєна, професійна армія. Немає такої політичної сили. І комуністи, і інші виступають за це.

Але одна річ декларувати таку позицію, а інша – її проводити. Для цього потрібен уряд, і є для цього уряд, і є Президент України - Верховний головнокомандувач.

Я, відверто кажучи, слідкую за кожним його виступом відносно військових, які він дає оцінки. Причому, немає ніякої ж логіки. То він каже, що вже дісталися дна у розвалі армії, а потім каже, що в нас армія така чудова. А турботи конкретної немає! Немає! І передовсім з боку Верховного головнокомандувача.

(Скорочена версія. Повну версію «Вечірньої Свободи» слухайте в аудіозаписі)

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

XS
SM
MD
LG