Доступність посилання

ТОП новини

Чи стане мечеть у Таллінні новим «Бронзовим солдатом»


Рига – Мусульмани, які мешкають в Естонії, мають намір відкрити в Таллінні мечеть. Однак кошти на будівництво цієї культової споруди надає шейх арабського емірату Шарджа. Поки що мерія Таллінна та уряд Естонії не можуть вирішити, хто візьме на себе відповідальність і дасть дозвіл на будівництво мечеті. Натомість партія християнських демократів Естонії занепокоєна можливою появою в Таллінні мечеті, оскільки вважає, що це може загрожувати стабільності та безпеці країни.

Місцева мусульманська громада невелика, однак на території Естонії мусульмани живуть уже досить давно. До Другової світової війни мечеть була в Нарві, але потім її не стало.

Ідея побудувати нову мечеть виникла в естонських мусульман іще в 1991 році, однак тоді на її будівництво не було коштів. Щоб вирішити фінансове питання, естонські мусульмани звернулися по допомогу до правителя арабського емірату Шарджа Султана бін Мухаммеда аль-Касімі, який і погодився сплатити всі витрати. Він навіть звернувся до мерії Таллінна з проханням надати земельну ділянку для будівництва мечеті та культурного центру для місцевих мусульман.

Головний імам Естонії Ільдар Мухамедшин наголошує: «Це буде для місцевих мешканців, а не для якихсь міфічних іноземців, які приїдуть і наповнять Естонію». За його словами, поряд із мечеттю буде також культурний центр, у якому можна буде вивчати арабську мову, ісламську культуру, проводитиметься наукова діяльність.

Ніхто не хоче давати землю

Однак справа з отриманням земельної ділянки затягується. Місцеві аналітики зазначають, що поки що ні талліннська мерія, ні естонський уряд не хочуть брати на себе відповідальність.

Влада Таллінна передала прохання шейха для розгляду в уряд, мотивуючи тим, що ухвалення рішень, які здатні вплинути на глобальний розвиток країни, не належить до компетенції міської управи. Натомість Кабінет Міністрів повернув запит знову до Талліннської мерії.

Прем’єр-міністр Естонії Андрус Ансіп заявляє: «Я не вважаю, що це питання повинен вирішувати уряд. На мій погляд, усі релігії в Естонії могли б діяти безперешкодно. Уряд не вирішував і питання про будівництво синагоги в Естонії. Це вирішили самі євреї і придбали землю».

У суспільстві бракує одностайності

В естонському суспільстві нема одностайності в думці щодо будівництва мечеті. Опитування, проведене естонською газетою Postіmees, засвідчило, що майже 76% респондентів не підтримують будівництво мечеті в Таллінні.

Партія християнських демократів Естонії вважає, що мечеть разом із науково-культурним центром може спричинити до подій, подібних тим, що відбулися навесні 2007 року в Таллінні у зв’язку з перенесенням пам’ятника радянському воїнові. За їхньою оцінкою, Естонія поки що не вправляється з інтеграцією народів, які тут живуть, а мечеть тільки ускладнить ситуацію.

Християнські демократи Естонії визнають, що традиції місцевих мусульман далекі від ідеології фундаменталістського ісламу, оскільки їхні предки прийшли сюди з Татарстану, Азербайджану чи Середньої Азії. Однак будівництво мечеті фінансує близькосхідна ісламська країна, яка, швидше за все, і диктуватиме ідеологію для мусульманської громади Естонії. Такі центри ісламу, зазначається в заяві християнських демократів, є гострою проблемою для деяких західних країн.

(Рига – Прага – Київ)

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG