Доступність посилання

ТОП новини

Поляки з ентузіазмом зустріли ідею запровадження в країні валюти євро


Варшава – Польське суспільство з радістю зустріло заяву прем’єра Дональда Туска про те, що у 2011-му, або 2012 році Польща могла б запровадити європейську валюту євро. Результати опитування громадської думки здивували навіть тих, хто знає, що поляки – найбільші євроентузіасти серед країн Євросоюзу.

За результатами найновішого опитування громадської думки, понад 50 відсотків поляків хочуть мати у гаманцях не злоті, а євро. Наскільки реальним є здійснення намірів поляків через 3–4 роки? Чи з часом не шкодуватимуть поляки за злотим?

Опозиція та президент Лех Качинський побоюються краху бюджету країни, викликаного діями міжнародних валютних спекулянтів. Наслідки для економіки країни від запровадження євро матимуть однозначно негативний вплив на рівень життя пересічних громадян, вважає президент Качинський. За його словами, Польща мала б чекати на євро до 2020-го або навіть 2025 року.

Фахівці про заяву прем’єра Дональда Туска спочатку висловлювались обережно, заявляючи, що в сенсі економії, презентована керівником уряду ідея хоч цілковито не безнадійна, однак країні буде складно довести її до кінця. Справа в тому, що для запровадження європейської валюти треба дотриматись кількох передумов. Перш за все країна має утримувати низький рівень дефіциту державного бюджету та інфляції. Враховуючи це, голова Польського Національного банку також не проти ідеї прем’єра Дональда Туска.

Відомий економіст, професор Лешек Бальцерович, або як його ще називають «батько польських ринкових перетворень», не має жодних сумнівів, щодо терміну введення євро у Польщі. У понеділок він заявив опонентам, що під час процвітання економіки проект переходу країни на євро наштовхується радше на політичні, а не на економічні перешкоди.

Чи вистоять поляки при європейській валюті?

Що з приводу запровадження валюти євро думають мешканці Польщі? Співробітниця щоденної газети «Жечпосполіта» Тетяна Серветник вважає, що поляки дуже швидко розчаруються у перевагах європейської валюти.

«З одного боку, поляки підтримують цю ідею, але якби поставити запитання, чи вони підтримують введення євро, а водночас зростання цін на 10–20 відсотків, тоді я не впевнена, що кількість зацікавлених осіб була б така, як вказують на це соціологічні опитування, тобто вона була б менша, ніж 50 відсотків», – зазначила Тетяна Серветник.

Позитив у приєднанні Польщі до зони євро бачить представниця Польсько-української торговельної палати Наталія Поплавська: «Якщо підприємець експортує до країн Західної Європи свої товари, то для нього також краще, щоб було євро. Сьогодні він підписує контракт на одну ціну, через місяць уже інший курс, може бути нижчий, тоді він втрачає гроші. Якщо є одна валюта, тоді вона зменшує ризик експорту та імпорту».

Наталія Поплавська, як представниця Польсько-української торговельної палати, часто їздить у відрядження до країн Західної Європи. Вона сказала, що, наприклад, в Італії після введення євро люди перестали жити в кредит.

Ростуть ціни, але зарплата зростає ще більше

На думку Наталії Поплавської, полякам не треба побоюватися росту цін, так, як це часто-густо відбувалось в інших країнах Західної Європи.

«Я вважаю, що ціни ще підвищаться, але це все мусить вирівнюватись. Тому що раніше, коли поляк їхав за кордон, наприклад, в Італію, то італійці, навіть прості селяни, заробляли удвічі більше від поляка. Але зараз це все вирівнялось», – каже вона.

Соціологи вказують ще на один аспект євроентузіазму поляків: це відсутність довіри до керівників своєї держави, втома від періодичних політичних чвар. Журналістка щоденника «Жечпосполіта» Тетяна Серветник погоджується з таким визначенням настрою серед поляків.
«Так, це цілком можливо, що поляки не зовсім довіряють своєму уряду, політикам. У цьому абсолютно є сенс, що вони все-таки хотіли б, щоб їхніми фінансами та їхніми збереженнями керували професійніші політики чи лідери в Брюсселі», – зауважила Тетяна Серветник.

Якщо все піде згідно з планом, тоді у 2012 році Польща матиме подвійне євро: гроші та футбольні змагання, кажуть перехожі на вулицях Варшави.

(Варшава – Прага – Київ)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG