Доступність посилання

ТОП новини

В Івано-Франківську відбувся ХІІ конгрес Світової федерації українських лікарських товариств


Івано-Франківськ – ХІІ конгрес Світової федерації українських лікарських товариств зібрав в Івано-Франківську майже 500 учасників, серед яких були і гості з США, Канади, Польщі, Болгарії, Німеччини, Фінляндії, Австрії, Росії. Обговорювали не лише медичні проблеми. Бо не менш важливими сьогодні є лікарське самоврядування, формування здорового способу життя, медична освіта, взаємовідносини лікаря і пацієнта. Вперше звучав гімн українських лікарів. Світова федерація українських лікарських товариств створена більше 30 років тому в Північній Америці як організація, що об’єднує лікарів і відстоює інтереси їхні та пацієнтів. А загалом мета масштабніша – консолідація українства.

16 років тому саме в Івано-Франківську проходив І Європейський конгрес лікарських товариств – такі постійно діяли в діаспорі, а в Україні почали створюватися у 90-х роках. Тоді чи не основними проблемами були об’єднання в такі громадські спілки, вивчення сторінок історії – від визнання вкладу у світову медицину Івана Пулюя, Юрія Дрогобича до повернення з забуття постатей «розіп’ятої медицини»: засновника Народної лічниці Євгена Озаркевича, першої лікарки в Галичині Софії Окуневської, міністра охорони здоров’я ЗУНРу Івана Куровця, батька і сина Івана та Юрія Лип та інших. Проходили вони на хвилі національного відродження.

Від історії – до того, що «болить»

Три роки тому в Івано-Франківську проходив Всеукраїнський з’їзд лікарських товариств. Більше йшлося про морально-етичні, екологічні проблеми, підготовку кадрів. Адже такі зібрання – це не чисто медичні заходи, – каже голова Українського лікарського товариства Прикарпаття, проректор Івано-Франківського медичного університету з наукової роботи, академік Нестор Середюк.

«Проблеми, які мають загальнонаціональне, соціальне, навіть громадсько-політичне значення, питання лікарської етики – сьогодні це надзвичайно важливі моменти».

Бачення державної політики в охороні здоров’я населення України виклав міністр охорони здоров’я Василь Князевич, наш земляк. А ще один земляк президент СФУЛТу Любомир Пиріг виголосив промову про історію, сьогодення, перспективи лікарського товариства. Особлива увага – формуванню здорового способу життя, професійній патології, так званим соціальним хворобам: СНІДу, туберкульозу, алкоголізму, наркоманії.

Власне, з багатьох позицій слід зміщувати акценти, що залежить від лікарів, що від держави, а що від самих людей. Чи навчені ми дбати про своє здоров’я, чи не стають лікарі заручниками самої системи охорони здоров’я з обмеженим фінансуванням і далеко не відповідною праці медика зарплатою, які причини корупції в медицині? Деякі з питань видаються риторичними, але відповіді потребують. Тож серед питань конгресу були і такі, як управління і організація охорони здоров’я, медична освіта, демографія, генетика, історія медицини, лікарське називництво.

Держава не повинна стояти між лікарем і пацієнтом

І все ж основною темою стало лікарське самоврядування в Україні і враховування міжнародного досвіду. Вперше в роботі конгресу взяли участь керівники національних лікарських товариств п’яти європейських держав: Австрії, Болгарії, Німеччини, Польщі, Фінляндії, які ділилися досвідом функціонування такого самоврядування у своїх країнах. Не урядовці, а лікарі повинні займатися питаннями атестації медиків, акредитації. Впровадження принципу «медицина для пацієнта». Той же етичний кодекс українського лікаря повинен прийматись не на рівні держави, а орієнтуватися на Кодекс медичної етики Світової медичної асоціації, повноправним членом якої Україна стане через два тижні. За словами Президента СФУЛТу академіка АМН України, члена-кореспондента Національної академії наук, заслуженого діяча науки і техніки Любомира Пирога, замахнулися на зміну системи управління медичною галуззю.

«Коли вводиться лікарське самоврядування, значить велику кількість обов’язків, відповідні місії перебирають на себе лікарські товариства, а не МОЗ. Повинен бути зоровий компроміс між громадою лікарською і міністерством. Але якраз оця іноді суперечність інтересів дозволяє вибрати здоровий і справедливий напрямок в розвитку».

Відповідний законопроект «Про лікарське самоврядування» уже розроблений Всеукраїнським лікарським товариством і подається на розгляд Верховної Ради України. Лікар з Києва Станіслав Нечаїв каже, що готові до затяжних боїв за цей закон.

«Кріпосна залежність лікарів від міністерства – це ганьба. В цивілізованому світі так не буває. Держава не повинна стояти між лікарем і пацієнтом».

А ще в Івано-Франківську вперше звучав гімн українських лікарів «Єднаймося у світі» (слова і музика лікаря з Дрогобича Михайла Белея).

Проведення таких конгресів включено в державну програму «Закордонне українство».

(Івано-Франківськ – Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Галина Добош

    Радіо Свобода співпрацюю з 2007 року. Власкор по Івано-Франківській області. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG