Доступність посилання

ТОП новини

Чи заборонить чеський парламент Комуністичну партію?


Прага – Чеський парламент розглядає можливість заборони Комуністичної партії. Через майже 20 років після мирного повалення комуністичного режиму, комісія Сенату – вищої палати парламенту Чехії – дійшла висновку, що діяльність комуністичної партії в Чехії потрібно заборонити.

У руках комісії Сенату конкретні докази, їх 76, про порушеня комуністами Конституції країни і чинного чеського законодавства. Сенатори прагнуть ще цього року розглянути висновки комісії в парламенті. Ліві, насамперед самі комуністи, вважають цей крок лише одним із засобів боротьби перед парламентськими виборами.

Ідея заборонити діяльність компартії в Чехії не нова. На цьому відразу після демократичної Оксамитової революції наголошував перший чеський президент Вацлав Гавел. Одна з головних причин – факт, що кумуністи і нині керуються марксистською злочинною ідеологією. А тепер у руках Комісії 76 конкретних доказів порушень комуністами Конституції й чинних законів. Ïх на основі майже двохлітньої праці оприлюднила спеціальна комісія Сенату.

Компартія підтримала «агресію Росії щодо Грузії»

Голова комісії сенатор Яромир Штетина зазначає: «Передусім мова про порушення статті 5, пункту першого, Конституції Чехії, в якій мовиться, що частиною нашої політичної системи можуть бути тільки ті партії й рухи, які відкидають насильство як засіб досягнення своєї мети. А вже тим, що Компартія Чехії й Моравії кладе в основу своєї діяльності комуністичний Маніфест Карла Маркса, означає, що насильство вона визнає. Маркс закликав, щоб диктатура пролетаріату для здобуття влади використовувала насильство, тобто вже цим чеська компартія порушує Конституцію».

Серед 76 доказів порушення чинного законодавства – заклики окремих членів партії охороняти здобутки революції з позицій Маркса і Сталіна, заяви про те, що Компартія Чехії та Моравії підтримує компартію Куби, яка використовує насильство. Чеська компартія підтримала, як записано у висновках Комісії, «насильницьку агресію Росії щодо Грузії й не заперечила викоритсання насильства; як 10 років тому, так і цього року в 40-ліття окупації Чехословаччини. Центральний комітет компартії Чехії, визнаючи цю акцію, не засудив її як насильницьку.

Ці та ще десятки інших доказів, за висновками Комісії, свідчать, що компартія у своїй щоденній практиці порушує Конституцію й чинні закони.

Жоного комуніста на посаді міністра

На думку сенатора, і в Чехії, і в Україні потрібно про ці факти говорити, адже молоде покоління погано знає власну історію, до якої компартія вписана десятиліттями тоталітарного режиму.

Ініціативу Сенату чеські комуністи критикують і відкидають. На їхню думку, справжня причина активності правих у близьких парламентських виборах, що мають відбутись у жовтні.

Компартія в Чехії є третьою найбільшою парламентською партією. Однак досі жодна владних партій з комуністами не співпрацювала й до коаліції комуністів не залучала. Тобто за всю 19-літню історію Чеської Республіки міністрів-членів компартії в уряді Чехії не було.

(Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Працюю в Українській редакції Радіо Свобода 25 років, також стільки само років займаюсь історією української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Закінчила славістику у Львівському університеті імені Івана Франка (1970 рік, диплом з відзнакою), протягом 1986–1989 років навчалась в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України. У 1992 році – стипендія Гетті Фундації (Getty Foundation, USA). До 1992 року працювала вченим секретарем Львівської національної галереї мистецтв. Протягом 1993–1995 років – керівник канцелярії посольства України в Чеській Республіці.

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG