Доступність посилання

ТОП новини

Угорці від холоду рубають ліс


Угорщина – Холодна осінь та дорогі енергоносії змусили багатьох угорців іти в ліс по дрова. Неконтрольоване вирубування у значних обсягах не на жарт турбує лісову охорону й правоохоронців. Схоплені на гарячому ділки нерідко відбуваються грошовими штрафами. Але цього аж ніяк недостатньо, вважають правники.

Незвично прохолодний вересень і високі ціни на природній газ спонукають мешканців угорської глибинки до частих «рейдів» у ліс, пояснюють лісники. Дехто цупить дрова дідівським способом — за допомогою коня й підводи, але найбільше тих, хто нищить ліс «професійно», вправно замітаючи сліди, скаржаться лісоохоронці.

За словами Ференца Дюфла, директора лісового господарства, що на сході Угорщини, «річні збитки господарства від незаконних вирубок становлять близько 5 мільйонів форинтів». У перерахунку це приблизно 30 тисяч американських доларів Якщо спроектувати цю цифру на 2 мільйони гектарів угорського лісу, де упродовж минулого року виявили більші чи менші порушення, то втрати для місцевих господарств таки відчутні, додають економісти.

У лісоохоронних підприємствах країни аж ніяк не можуть збагнути, чому держава необґрунтовано – з точки зору завданих збитків – панькається з крадіями.

Представник обласного управління лісовими ресурсами регіону Гайду-Бігар Везенді Яношней пояснила дію механізму притягнення до відповідальності: «Якщо вартість привласненої деревини не перевищує суми у 120 доларів, тоді влада застосовує до порушника адміністративні заходи, які не перевищують тисячі доларів. Коли вартість зрізаного дерева більша, справу переводять у площину кримінальної відповідальності, і в такому випадку затримана особа може бути позбавлена волі терміном до 3 років».

Складніше із «лісорубною мафією»

В теорії все ніби зрозуміло.Однак лісники не можуть пригадати випадку, коли б такого зловмисника посадили за ґрати. Зазвичай, затримані відбуваються адміністративними штрафами.

Ще складніше збагнути логіку правників, коли йдеться про так звану організовану крадіжку лісу, замасковану під виглядом замовлень, артільних угод тощо.

Економіст Кароль Шимон зазначає: «За словами лісників, справжній головний біль державі завдають не поодинокі злодюжки, а лісорубна мафія. Її методи такі: записують обрану ділянку лісу на якогось безпритульного, а відтак зрізають позначену хащу всю під корінь» .

На жаль, кажуть лісники, поки є попит, буде й пропозиція. Та миритися з розкраданням лісу держава не може ні за яких умов. Вирішити проблему, на думку фахівців, може запровадження суворіших покарань.

(Угорщина – Прага – Київ)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG