Доступність посилання

ТОП новини

«Бережись автокредиту?» Банки зробили вимогливішою свою кредитну політику


Незважаючи на те, що машини дешевшають, на українському автомобільному ринку скорочуються продажі, зазначають експерти. Головна причина цього – в Україні дають менше автокредитів. Банки зробили вимогливішою свою кредитну політику, ставки – підвищили, розмір першого внеску – підняли. Наскільки такі зміни впливають на автомобільні апетити українців? Чого очікувати далі?

Автобум в Україні припинився, хоча машини й подешевшали

Українці змушені менше купувати машин, підтверджує Сергій Матусяк, головний редактор журналу «Автоцентр». У серпні нинішнього року вони придбали на 11, 5% авто менше, ніж у липні. «Найбільш показовий серпень, тому що продажі впали. Якщо раніше продавалось приблизно нових легкових автомобілів у кредит по 60 тис. автомобілів у місяць, то в серпні було 52,3 тис. Якщо раніше із загальної кількості куплених авто 50% брали в кредит, в серпні лише 30% (із вищевказаних 52,3 тис.)».

І всі ці скромніші автомобільні апетити виявляються на тлі зниження цін на «залізні коні», констатує Сергій Матусяк. «Після того, як ми вступили в ВТО – всі імпортери дружно скинули ціни. Люди чекали цього з початку року. Хто дочекався, то купив в червні-липні. Потім люди, які чекали закінчились і в серпні вийшов спад, в вересні продовжується».

Покупців автомобілів поменшало, однак все одно більшість купує «залізних коней» саме у кредит. Це зауважує, зі свого боку, Олександр Міндра, менеджер одного з київських автосалонів. «На сьогоднішній день більшість купує машини в кредит. Якщо проаналізувати ринок авто продаж по фізичним особам, то близько 75-80% - це середня статистика з початку року».

Автокредити подорожчали майже удвічі

Ціни кусаються менше, а авто кредити – більше. Кількість позик, що видають банки, різко скоротилася. Як зазначає Ярослав Солтис, директор з розвитку одного з українських банків, колишній заступник голови правління Національного банку України, у середньому автокредити подорожчали майже удвічі і це пов’язано з тим, що зменшилась грошова база в державі «Частину грошей люди забирають з банків і тримають в себе вдома. Погіршується ситуація у всьому світі, в тому числі і в нас. Банки зараз почали більш консервативно працювати. Був такий період, коли банки видавали великі суми споживчих кредитів. Багато кредитів в зв’язку з невідпрацьованими процедурами не повертаються. І сьогодні банки звертають програму споживчого кредитування».

Як пророкують експерти, з нинішньою швидкістю подорожчання кредитів, до кінця 2008 року вартість автокредитів у гривнях сягне межі у 25% річних. У таких умовах покупці згадали про такі марки, як «Жигулі» і «Славута», констатує Сергій Матусяк, головний редактор журналу «Автоцентр». «Зараз дуже піднялись продажі дешевих автомобілів («Жигулі» і «Славута»), які купують не в кредит, а за повну вартість, а це близько 4 тисяч доларів. Люди хотіли б купити машину в кредит, але через погіршення кредитних умов такої можливості не мають. Ви ж знаєте, що в світі банківська криза».

Банки змушені були підняти відсоткові ставки по кредитуванню

Економічна ситуація складається зараз таким чином, що банки не зможуть відмовитися найближчим часом від теперішніх умов надання кредитів, прогнозує аналітик Олександр Жолудь. «Банки зацікавлені збільшувати об’єми кредитування й згідні видавати їх. Вони просто хочуть отримувати більший відсоток за гроші, які дають в кредит. Адже на сьогоднішній день банки навіть ставки по депозитах збільшили й, відповідно, аби отримувати хоч якийсь зиск вони змушені були підняти ставки по кредитуванню».

Умови автокредитування у Латвії є сприятливішими, ніж в Україні

На власному досвіді кореспондентка Радіо Свобода у Ризі, Людмила Пилип переконалася, що авто в кредит можна взяти без проблем. «Автомобіль я придбала за допомогою кредиту. Для цього в одну з лізингових компаній, яких в Латвії досить багато, подала довідку з місця роботи, показала паспорт та сплатила перший внесок - 10% від вартості автомашини. Необхідною умовою було оформлення обов’язкового страхування та КАСКО. А коли вирішила раніш розрахуватися з лізинговою компанією, то сплатила лише остаточну суму, без врахування відсотків лізингової ставки. Окремі латвійські банки та лізингові компанії пропонують купити в кредит машину навіть без першого внеску, але це не стосується дорогих та ексклюзивних автомобілів».

Кореспондентка Радіо Свобода Наталка Коваленко взяла автокредит у липні цього року – у доларах, під 14% річних. За її словами на той момент приблизно така відсоткова ставка була у всіх банках. Вона розповіла «Звукам життя» - наскільки легко їй було це зробити. «Моєї зарплати було недостатньо, щоб взяти кредит, тому ми його оформили на маму. З усіх прибутків має залишатися мінімальна зарплата на прожиття одного члена сім’ї. Наприклад, якщо родина складається з 2 членів сім’ї, має залишатися 2 мінімальних зарплати окрім кредиту. Кредит було дуже важко взяти. І остаточного рішення ми чекали 2 тижні. Маму перевіряли на наявність інших кредитів».

Торік в Україні продали, за офіційною статистикою, 542 тисячі легковиків – наполовину більше, ніж позаторік. Перед нинішнім роком прогнозували реалізацію 700 тисяч автомобілів у 2008 році. Але суворіша кредитна політика банків навряд чи дасть збутися такому прогнозу.


Чи думаєте Ви купувати, чи вже купили авто? У кредит чи готівкою?
Дмитро, організатор свят: За відкладені купував, бо не люблю бути винним.
Олена, журналіст: У мене є авто. Мені купили його батьки на заощадження.
Володимир, виробник медпрепаратів: Автомобіля в мене немає. Я можу його купити за готівку хоч завтра, але мені він поки що не потрібен. З кредитом точно не хочу зв’язуватись.
Олена, фахівець з нерухомості: Збираємося купувати в кредит авто, тому що довго збирати повну суму. Відклали вже третину суми на перший внесок.
Євген, студент: Авто нема, в подальшому збираюся купити. Відкладатиму гроші. В кредит дуже дорого, я знаю, бо у нас квартира в кредит.
 • Зображення 16x9

  Наталка Коваленко

  Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондентка та редакторка сайту Радіо Свобода

   

 • Зображення 16x9

  Олександр Лащенко

  На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До того працював три роки на Громадському радіо. Народився 1969 року в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

XS
SM
MD
LG