Доступність посилання

ТОП новини

В Ужгороді вчитимуться, як роздільно сортувати сміття


Поки що чимало сміттєвих майданчиків виглядають в Ужгороді не по-європейськи...
Поки що чимало сміттєвих майданчиків виглядають в Ужгороді не по-європейськи...

Ужгород – Від початку жовтня в Ужгороді стартує експеримент із роздільного збору, сортування та переробки сміття. Це перший подібний проект у Закарпатті. Вчитимуть ужгородців поводитися зі сміттям по-європейськи за кошти ґранту «Фонду сприяння місцевому самоврядуванню України», а ще за гроші міського бюджету. Найбільше тішаться з проекту екологи, але чимало ужгородців розцінюють його скептично, хоча й кажуть – давно пора.

Сортувати сміття по-європейськи: папір, скло та харчові відходи – в різні сміттєві баки. Цим нехитрим премудростям від початку жовтня почали вчитися ужгородці – на окремих міських майданчиках встановили контейнери для роздільного збирання побутових відходів. Переважна більшість жителів міста ще не знають, для чого вони: роз’яснювальні буклети ще виходять, пояснюють і в школах та інших навчальних закладах. Водночас розповідають, що воно таке й для чого, різні громадські екологічні організації. Останні не можуть натішитися з того, що в Ужгороді нарешті сортуватимуть відходи.

Представник неурядової організації «Екосфера» Оксана Станкевич зазначає: «Проект, який зараз розпочинається в Ужгороді, це унікальний проект у Закарпатті. Чому? Тому що ми починаємо сортувати відходи безпосередньо від їх виробників. Цього не робилося в жодному місті Закарпаття, хоча розпочиналися різні проекти, зокрема побудова сміттєзвалищ, організація збору сміття від населення».

В Ужгороді збагнули: сміття – це гроші

Ужгородські чиновники кажуть, що Харків, Миргород та Київ уже звикли до роздільного сортування твердих побутових відходів. Ужгород також давно потребує цивілізованого підходу до відходів, тим більше, що є воротами України до Європи. А ще тут нарешті збагнули, що сміття – це гроші.

Голова відділу інвестицій Ужгородського міськвиконкому Янош Мезеї розповів:«Ведуться переговори з фірмами, котрі будуть вторинну сировину у нас купувати. Сміття – це гроші, це надзвичайно великі кошти, і ми сподіваємося, що після того, як процес піде, а він мусить піти, за ці гроші ми здійснюватимемо благоустрій міста».

До цивілізованого збирання сміття треба ще звикнути

Ужгородці ж кажуть, роздільне сортування – це добре, але ще краще було б, якби влада подбала, щоб у місті вистачило бодай звичайних контейнерів для відходів.

«Я знаю, що в Європі успішно діє така система, коли сміття збирають в різні баки, але я чомусь не дуже впевнена, що в нас це пройде і що люди будуть цього дотримуватися…А загалом, встановили б бодай звичайні контейнери, щоб було куди те сміття викидати, і воно не збиралося навколо тих таки смітників…», – каже одна з мешканок міста.

На втілення проекту з роздільного збирання і сортування сміття піде понад 2 мільйони гривень із державного та ужгородського бюджету, також від організацій-партнерів. Нині у місті на 26 майданчиках стоять 80 контейнерів для роздільного збору побутових відходів. Щоправда, чиновники кажуть, встановити потрібно принаймні вдвічі більше.

(Ужгород – Київ – Прага)


ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG