Доступність посилання

ТОП новини

«Оплатіть проїзд!» Підвищення цін на проїзд у громадському транспорті


Чергове підвищення цін на проїзд обіцяють столичні приватні перевізники. На тлі подорожчання комунального транспорту в 3-4 рази, вартість квитка у маршрутках зросте не так уже й стрімко - лише на 30 відсотків. Наскільки обґрунтованим є підвищення цін на проїзд у громадському транспорті? Чи можна стримати «ланцюгову реакцію» в зростанні вартості пасажирських перевезень?

Доба дешевого громадського транспорту закінчилася, ціни на проїзд у комунальному і приватному транспорті будуть повзти і далі, зазначає Віталій Рева, голова Всеукраїнської асоціації автоперевізників. Гроші підуть на оновлення автопарку. Зараз ставиться питання про зміну рухомого складу громадського транспорту. Себто, «Газелі», «Богдани» планують поміняти на автобуси середньої, великої та надвеликої місткості, говорить він. «Вартість проїзду має бути адекватною ціні палива. В Німеччині, наприклад, 2, 2 євро проїзд на міському транспорті».

Собівартість пасажирських перевезень постійно зростає, а причина цього - підвищення цін на бензин, каже Василь Олександрович, заступник директора одного з київських автопарків. За його словами, за 5 років від часу останнього подорожчання тарифів на проїзд ціни на пальне збільшилися вчетверо. «За моїми даними, розрахункова вартість проїзду становить до 2 гривень. Якщо встановити ціну 1 гривню 50 копійок, ми все одно будемо мати збитки…, хоча це все ж краще, ніж 50 копійок».

У Антимонопольному комітеті вважають нові тарифи на проїзд у громадському транспорті необґрунтованими, стверджує перший заступник голови комітету Олександр Мельниченко. «У відповідь на наполягання комітету Мінтрансу разом із Мін’юстом розробили порядок формування тарифів на послуги міського електротранспорту. Міська влада може розробляти тарифи, але, безумовно, вони мають відповідати встановленому порядку. Порядок контролюватиме Міністерство економіки. Воно має ретельно перевірити підстави формування цього тарифу. А до того часу Комітет буде проти будь-яких розмов про підвищення тарифів».

Київрада, як і Антимонопольний комітет, вважає підвищення цін на проїзд у метро, автобусах і трамваях необґрунтованим. Ціни на проїзд у громадському транспорті мають підвищуватися лише після ретельної перевірки роботи транспортників і детального аналізу собівартості перевезень, вважає Дмитро Олійник, голова постійної комісії з питань транспорту і зв’язку Київради. Тарифи можуть обговорюватися, розглядатися лише разом із якістю послуг, які надають транспортні компанії, і з безпекою перевезень пасажирів, пояснює депутат. «Для того, щоб настільки піднімати ціну, треба усвідомлювати, скільки грошей в гаманці тієї людини, яка їздить громадським транспортом».

Як не дивно, у Києві ціни на транспорт не найвищі. Для буковинців, наприклад, місячний проїзд в громадському транспорті в середньому обходиться в близько півсотні гривень. Це при тому, що ціна талончика в тролейбусі сімдесят п’ять копійок, а мінімальна сума проїзду в маршрутному таксі одна гривня 25 копійок. Востаннє ціна на проїзд у Чернівцях піднімалася в березні з 60 копійок до 75 в тролейбусах і з 1 гривні до 1 гривні 25 копійок у маршрутках.

Ціна на разовий проїзд у тролейбусі мала б складати 1 гривню 19 копійок, говорить начальник Чернівецького тролейбусного управління Іван Іваничек, а реально такий проїзд коштує зараз 75 копійок. Різницю ЧТУ відшкодовує частково державний бюджет, також фінансово підтримує міська влада. Адже власних зароблених коштів вистачає не на все. «Від початку року Державний бюджет заборгував 970 тисяч гривень, це місячна зарплата працівників».

Транспорту в управлінні вистачає.Скаржиться пан Іваничек лише на те, що бракує водіїв-кондукторів. Хоча водійська заробітна плата, стверджує начальник, задовільна. А водій тролейбусу Віктор Маковій розповідає, що деякі водії їдуть до столиці, бо там возити пасажирів набагато вигідніше.

У Чернівецькому тролейбусному управлінні питання про підвищення тарифів на проїзд поки що не ставиться. Воно буде актуальним, якщо підніметься ціна за електроенергію, говорить начальник тролейбусного управління Іван Іваничек.

Комунальний транспорт - це соціальний привілей, стверджує економіст Сергій Терьохін, і скрізь у світі він є збитковим. Адже громадяни платять податки, і транспорт фінансується з місцевого бюджету. «Дійшла мова до того, що деякі місцеві чиновники починають дискусію про приватизацію метро. Коли нам кажуть, що тролейбуси або автобуси мають бути на самоокупності , то виникає питання: навіщо ми платимо податки місцевій владі?»

Якщо буде ухвалене остаточне рішення про підвищення цін у громадському транспорті, керівництво столичного метрополітену введе в обіг нові жетони.

Старі також будуть використовуватися - їх будуть обмінювати на нові з доплатою.


Чи була б виправданою підвищена ціна на громадський транспорт за умови покращення якості обслуговування пасажирів?
Євгенія, менеджер: Це виправдано, адже бензин дорожчає. Всі будуть їздити, як і раніше, але деякі будуть обурюватися.
Михайло, круп’є: Якщо буде краща якість, то хай піднімають ціну. Зараз нові станції метро красиві будують.
Світлана, педагог: Звичайно, це дорого. Але рано чи пізно це мало статися.
Дмитро, будівельник: Треба підняти ціну. Бо витрати перевищують прибутки. Зараз метро, наприклад, працює збитково.
Неля Іванівна, пенсіонерка: Це не виправдано. Адже зарплати та пенсії дуже малі.
  • Зображення 16x9

    Марічка Набока

    У 2004 році закінчила Український гуманітарний ліцей КНУ імені Тараса Шевченка. У 2010-му отримала диплом магістра журналістики Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка. Маю публікації в газеті «Громадський захисник», журналах «Книжник-review», «Київська Русь» та інших виданнях. Працювала в програмі «Підсумки» на телеканалі «Ера». На Радіо Свобода – з 2007 року. Коло професійних зацікавлень: права людини, українська культура, волонтерський рух.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG