Доступність посилання

ТОП новини

Міжвідомчі війни силовиків


Київ – На тлі політичної кризи загострюються відносини між силовими відомствами – Міністерством внутрішніх справ та Службою безпеки України. Керівники та речники цих структур висувають звинувачення на адресу політиків та одне одного. Звинуваченнями рясніють шпальти газет та кадри національного ефіру.

Міністр внутрішніх справ Юрій Луценко висунув звинувачення на адресу Секретаріату Президента, ніби там розроблений план щодо дестабілізації ситуації в Криму, який називається «300 спартанців». Про це міністр внутрішніх справ заявив в інтерв’ю тижневику «Дзеркало тижня». За його словами, план розроблений консультантом президентського Секретаріату і передбачає він організацію провокацій, спрямованих проти Чорноморського флоту Росії.

У свою чергу прес-секретар СБУ Марина Остапенко в інтерв’ю іншому виданню – газеті «24» – назвала повною маячнею заяву міністра внутрішніх справ Юрія Луценка про нібито розроблений Секретаріатом Президента план. Дестабілізація в державі виникає якраз завдяки таким заявам, очевидно, вигідним якійсь політичною силі, сказала вона.

«Краще б вони роботу робили»

Варто зазначити, що інформація про план уже давно гуляє інтернетом. Щоправда, перший заступник голови комітету Верховної Ради з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Володимир Сівкович, не захотів вдаватися в деталі плану. «Я бачив цей план, але не хочу його навіть коментувати. Я не знаю, хто може писати подібні плани. Але в тих планах нічого хорошого немає», – каже він.

За словами пана Сівковича, загострення ситуації зумовлене передусім політичною кризою. «Витік інформації в чисто політичних цілях іде через Службу безпеки. Він уже давно іде. Що стосується Луценка, то я думаю, що він просто хоче так само протидіяти. Краще б вони роботу робили обоє: один бандитів садив у тюрму, а другий шпигунів ловив. Було б краще», – наголосив Володимир Сівкович.

Раніше СБУ порушила проти головного міліціонера кримінальну справу за фактом нібито розголошення державної таємниці. Юрій Луценко назвав ці звинувачення проти нього мильною бульбашкою та закликав колег не ганьбити себе. Натомість міліцейська прес-служба поширює повідомлення про затримання міліціонерами працівників СБУ, що напідпитку чинять протиправні дії.

Традиції підкилимної боротьби

У спадок від Радянського Союзу Україна отримала силові відомства, керівники яких часто інтригували одне проти одного.

«Протистояння між спецслужбою та МВС було ще в радянські часи, – розповідає колишній речник СБУ, а нині редактор інтернет-видання ОРД Станіслав Речинський. – І КДБ був, як тоді казали, старшим братом. Він мав тотальний контроль за діями МВС. І МВС це дуже не подобалось. Потім у часи вже незалежної України ця конфронтація на деякий час була знята – коли Володимир Іванович Радченко поперемінно очолював то МВС, то СБУ».

Однак за президентства Леоніда Кучми керівники силових відомств знову почали інтригувати. Якщо вірити записам колишнього президентського охоронця майора Мельниченка, то Президент змушений був втручатися в підкилимні сварки керівництва МВС та СБУ. Але розголосу обставини цих конфліктів тоді не набували.

Проте теперішня ситуація кардинально відрізняється від тієї, що була за часів Кучми. «Конкуренція між силовими структурами – податковою, СБУ, міліцією – при Кучмі також існувала, – зазначає Володимир Сівкович. – Однак вони не займалися піаром один проти одного і проти держави – це перше. А друге – вони всі замикалися на одній людині – на Кучмі. Сьогодні всі ці структури замикаються на різних високих посадовцях і використовуються з точки зору політичних технологій. Що в принципі набагато гірше, ніж було раніше.

Пояснюючи сплеск протистояння, експерти наголошують на тому, що у теперішньому політичному конфлікті між Президентом і Прем’єр-міністром МВС виступає на боці керівника уряду, а СБУ – на боці Глави держави. Відтак їх порівнюють з мушкетерами короля та гвардійцями кардинала з творів Дюма.

(Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG