Доступність посилання

ТОП новини

Парламентські вибори у Литві: на одне місце претендують 17 кандидатів


Рига – 12 жовтня в Литві відбудуться парламентські вибори, а також референдум щодо продовження роботи Іґналінської АЕС. Місцеві політологи звертають увагу на те, що на одне депутатське місце є надто велика кількість кандидатів і при цьому немає фаворитів та нових політичних сил. Вони прогнозують незначну активність виборців та можливу перемогу на виборах опозиційних партій. За підрахунками Центральної виборчої комісії, референдум та вибори обійдуться в 4 мільйони літів. Одна п’ята литовських виборців не збирається йти в неділю на вибори.

На нинішніх парламентських виборах у Литві велика конкуренція – 17 кандидатів на одне депутатське місце. За повідомленням керівника Центральної виборчої комісії Зенонаса Вайґаускаса, всього у виборчих списках 1614 кандидатів і ще 794 кандидати балотуватимуться в одномандатних округах.

Ще однією ознакою нинішніх виборів є значна кількість кандидатів, далеких від політики – діячів культури, мистецтва та спорту. Прикладом може слугувати «Партія національного відродження», яку створили зірки литовського шоу-бізнесу.

Політологи відзначають також, що в наступному парламенті права національних меншин збирається захищати партія «Виборча акція поляків Литви», яка для цього об’єдналася з політичної силою «Російський альянс».

«Головне, на чому базується наша співпраця і рішення йти на вибори разом, це те, що польська партія – не корумпована, вона не замішана в жодному скандалі. Ми довіряємо цим людям», – зазначає голова правління партії «Російський альянс» Тамара Лоханкіна. Окремі представники української громади Литви також збираються віддати свої голоси за «Виборчу акцію поляків Литви».

Поліція розслідує випадок можливого підкупу виборців

У перебігу передвиборної боротьби партії застосовували не лише традиційне ведення агітації за допомогою політичної реклами, але й використовували інші технології, зокрема кінематограф. Партія «Порядок та справедливість» презентувала фільм «Пілот», щоб сприяти популярності її лідера, колишнього президента Литви Роландаса Паксаса, який змушений був залишити цю посаду через імпічмент.

Не обійшлось і без скандалів, судових розслідувань та звинувачень у підкупі. Литовська поліція вже розслідує випадок можливого підкупу виборців в окрузі Дзукія. За чутками, ціна одного голосу складає 20 доларів.

Згідно з опитуваннями, більшість виборців можуть віддати свої голоси за опозиційні партії «Союз Вітчизни» та «Порядок і справедливість». Однак місцеві політологи констатують, що явних фаворитів на цих парламентських виборах немає.

У неділю литовці скажуть своє слово і на референдумі щодо продовження роботи Іґналінської АЕС, яка є єдиною атомною електростанцією в Балтії і виробляє 70% литовської електроенергії. Напередодні вступу до ЄС Литва твердо обіцяла закрити АЕС у 2009 році. Європейські чиновники наголошують, що Литві не слід очікувати навіть на дискусію щодо продовження роботи атомної станції «чорнобильського» зразка.

«Не знаю, за чиєю ініціативою і хто був такий розумний, щоб організувати референдум, однак він стає одним із головних елементів плутанини», – зауважив керівник Комітету з європейських справ Сейму Литви Андрюс Кубілюс.

(Рига – Прага – Київ)

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG