Визначаючи тему цьогорічної конференції «Форум 2000» – «Відкритість і фундаменталізм у 21-му столітті», – її ініціатор Вацлав Гавел наголосив, що намагався торкнутись явищ, що є природніми для історії людства, а, з іншого боку, вперше почали визначати напрямок розвитку. Розпадається біполярний світ – явище, яке вже виголошується як кінець світу. Загострюються етнічні й релігійні конфлікти, фанатизм у різних кутках світу проникає навіть до життя політиків чи митців.
Настав час, вважають організатори празької конференції, щоб голосно говорити про те, що має бути визначена межа, котра відділяє віру від фанатизму, і що проблеми у світі потрібно вирішувати тільки ненасильницькими методами.
Дебати торкнуться і того, як можна допомагати охоронцям прав людини, наприклад, у Білорусі, або ж того, чим побороти глобальний страх з енергетичної чи економічної кризи.
Мета варта зусиль
Такі дебати непрості, однак мета варта витрачених зусиль, вважає голова фундації «Форум 2000» чеський політолог Олдржіх Черни, який від початку разом із Вацлавом Гавелом належить до команди організаторів празьких форумів.
«Я дозволю собі вільно парафразувати президента Вацлава Гавела, з яким я згідний, що ні ця, ні попередні конференції не можуть суттєво вплинути на світовий розвиток. Та, незважаючи на це, потрібно неустанно знову і знову порушувати наболілі запитання і шукати на них відповіді. Саме це є метою «Форуму 2000». Ми в Празі шукаємо можливості діалогу і порозуміння. Навіть якщо хтось говорить, а інший його не хоче чути, все одно мета пошуку діалогу вартує невпинних зусиль розвивати цей діалог далі», – каже Олдржіх Черни.
Окремими темами для дискусії цього року винесені політична ситуація в Білорусі і глобальна фінансова криза. «Форум 2000» також надасть можливість усім учасникам обговорити стан прав людини в Росії, Бірмі, Венесуелі й на Кубі. Уперше в історії за роботою цьогорічного форуму можна стежити на інтернеті за адресою: www.forum2000.cz
(Прага – Київ)