Доступність посилання

ТОП новини

Міжнародний валютний фонд і фінансова криза


Будинок Міжнародного валютного фонду у Вашингтоні

Нью-Йорк – У Вашингтоні сьогодні відбувається щорічне осіннє засідання Ради директорів Міжнародного валютного фонду і Світового банку. Основне питання на порядку денному – шляхи подолання глобальної фінансової кризи.

Це зібрання вважають особливо значущим, очевидно, тому, що воно відбувається на тлі найглибшої фінансової кризи від часів Великої депресії, що охопила цілий світ після банківського краху на Волл-стріт у жовтні 1929 року.

Упродовж минулих вихідних проходили наради міністрів фінансів і директорів цетробанків. У п’ятницю відбулося засідання «Групи семи» найбагатших демократичних держав світу – це США, Велика Британія, Німеччина, Японія, Франція, Італія, Канада.

У суботу з учасниками засідання радився, запросивши їх до Білого дому, президент Джордж Буш. Після зустрічі Буш заявив: «Ми всі визнаємо, що маємо справу з серйозною глобальною кризою, яка вимагає серйозної глобальної відповіді для добра наших народів». За словами президента США, учасники наради домовилися щодо загальних принципів реакції на кризу, хоча певні розбіжності залишаються внаслідок різниці у фінансових системах. Але попри це, узгоджені принципи включають недопущення банкрутства важливих фінансових інституцій і захист депозитів, зроблених вкладниками.

Зроблено перший координаційний крок

Домінік Стросс-Кан, виконавчий директор Міжнародного валютного фонду, сказав напередодні спільного засідання МВФ і Світового банку, що представники усіх 185 держав-членів Фонду схвалили принцип глобальної координації дій для подолання фінансової кризи і підписали відповідну заяву. Стросс-Кан наголосив, зокрема, що «це надзвичайно важливо, що зроблено перший координаційний крок, коли і країни, що розвиваються, і країни з малими статками погодилися з принципами, запропонованими державами «Групи семи».

Сполучені Штати для вирішення проблеми зважують новий підхід, з тим, щоб змінити стратегію боротьби з фінансовою кризою. За два тижні після того, як Конгрес погодився виділити 700 мільярдів доларів для закупівлі невиплачуваних іпотечних позик, Білий дім вирішив застосувати інший варіант з тим, щоб замість купівлі знецінених іпотечних позик купувати активи банків. Таким чином, уряд сам стане акціонером, тобто, частковим власником. Фактично, йдеться про часткову, так би мовити, націоналізацію банків, так, як це вже почали робити у Великій Британії. Ідея закупівель та, що таким чином банки отримають значну кількість готівки, що дозволить їм відновити кредитування й розморозити ринок.

Міністр фінансів Сполучених Штатів Генрі Полсон сказав на зустрічі світових лідерів у Міжнародному валютному фонді, що ізоляціонізм і протекціонізм можуть лише поглибити фінансову кризу. Він попередив про небезпеку економічних кроків, орієнтованих виключно на власну країну: «Хоча ми у Сполучених Штатах вдаємося до екстраординарних заходів, щоб вийти з кризи, ми не орієнтуємося на політику обмеження потоку товарів, сервісу або капіталу, тому що такі заходи можуть лише посилити ризик тривалої кризи... Ізоляціонізм і протекціонізм не допоможуть знайти вихід».

(Нью-Йорк – Київ – Прага)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG