Доступність посилання

ТОП новини

«Забута» гуцульська виставка повернулася з Румунії на Прикарпаття


Івано-Франківськ – «Забута» в Румунії виставка гуцульських речей через 17 років повертається на Прикарпаття. За цей час її експонати встигли стати румунською власністю. Перемови про повернення тривали кілька років. На українсько-румунському кордоні відбулася процедура передачі всіх експонатів прикарпатцям. Вони привезені до Івано-Франківська і чекають на розмитнення.

Івано-Франківський краєзнавчий музей. Звідси виставка гуцульських речей вирушила в Румунію, сюди повернеться через кілька днів, після розмитнення
Вивезена 17 років тому виставка не мала тоді навіть грошової оцінки. Тим часом експонати виставки – «твори безцінні», наголошує голова обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України, заслужений художник, доцент Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Василь Корпанюк.

«Це вироби дуже відомих на Косівщині майстрів – Джуранюка, Іллюка, Козака та інших. Як могло статися таке файталабство, не хочу вживати якихось інакших ще слів?! Це дивина! І слава Богу, що воно повернеться», – каже Корпанюк.

Виставку творів декоративно-прикладного мистецтва для експонування в етнографічному музеї румунського міста Бая-Маре сформували ще в 1991 році в рамках співробітництва між Івано-Франківською областю та Марамурешським повітом Румунії з фондів Івано-Франківського краєзнавчого музею. За кордон повезли понад 180 виробів із кераміки та майже 40 зразків ткацького мистецтва. Це вироби від початку минулого століття й сучасніші.

Забули чи ледь не подарували?

Спершу виставка експонувалася в етнографічному музеї міста Бая-Маре, згодом – в історичному музеї міста Сату-Маре. За цей час, згідно з румунським законодавством, виставка, яка пробула в румунських музеях більше від 10 років, стала власністю сусідньої держави.

Теперішній директор Івано-Франківського краєзнавчого музею Ярослав Штиркало, який прийшов на цю посаду чотири роки тому, каже, що в цій ситуації винна й політика: «У нас так стається, що, крім суто виробничих питань, наше суспільство цілком заполітизоване, і перед виборами просто-напросто ніхто з попередників мене не підтримував. На рівні директора музею це питання вирішити неможливо було».

Кілька років тривали переговори про повернення експозиції. Змушені були дотримуватись певної процедури: листування між музеями, консультації з представниками генерального консульства Румунії, Міністерства культури і туризму України та Державної служби з питань переміщення культурних цінностей в Україну. Перемови затяглися через певну напруженість в українсько-румунських відносинах навколо острова Зміїний, а згодом через липневу стихію.

Перевіряли кожний експонат

10 жовтня представникам краєзнавчого музею та обласного управління культури на переході Дяково на українсько-румунському кордоні через 17 років повернули виставку гуцульських речей. За словами начальника управління культури Володимира Федорака, процедура передачі була кропіткою – перевіряли кожний експонат.

«Ми приймали всі предмети поштучно, тобто це не було «на замилення ока». Це робилось дійсно дуже чітко. Близько п’яти годин тривала процедура передачі. Приймала комісія, серед якої були експерти, які знали, скажімо так, в лице кожний експонат. І 223 експонати повернулися в Україну. Єдина річ, що кілька керамічних експонатів були пошкоджені, є тріщини», – розповідає фахівець.

Зараз виставка чекає на розмитнення.

Щоб унеможливити такі випадки в майбутньому, створена комісія з контролю за культурними цінностями, буде проведена повна звірка музейних фондів.

А наукою з цієї ситуації називають те, що необхідна обов’язкова експертна оцінка при формуванні виставок, фотографування і маркування кожного експоната, система страхування.

(Івано-Франківськ – Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Галина Добош

    Радіо Свобода співпрацюю з 2007 року. Власкор по Івано-Франківській області. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG