Доступність посилання

ТОП новини

До вершин духу піднімає українців група «Кому вниз»


Світлана Єременко

Київ – Потужна рок-група «Кому вниз» увірвалася в серця українців у кінці 80-х. Бунтарські тексти Тараса Шевченка, посилені могутнім голосом Андрія Середи, розбуджували приспаних українців, відроджували дух козацтва, запалювали гордістю, закликали до протесту. Цього року корифеї української готики відзначають 20-річний ювілей.


Коли п’ятеро молодиків у чорних фраках, офіцерських чоботах, зі срібними хрестами на грудях виходили на сцену, глядачів проймало тремтіння. Коли ж із вуст вокаліста групи Андрія Середи звучали лише перші слова з шевченківського «Суботова», зал просто шаленів. Шевченко і рок – чи могли собі таке уявити українці часів перебудови, виховані прісною радянською естрадою?

Саме такими запам’ятались «Кому вниз» учасникам перших фестивалів «Червона рута» у Чернівцях та Запоріжжі. Вже тоді група різко відрізнялась від інших своєю андерґраундною музикою, складними філософськими текстами, містичним романтизмом. Але головне, що звучало в рокових композиціях «Кому вниз», це національний дух – дух патріотизму, вільнолюбства та козаччини.

«Ворони», «Суботів», «Не нарікаю я на бога», «До Основ’яненка», «Вийди, змучена людьми», «Демони», «Мамай»… Ці пісні на слова Тараса Шевченка, Олександра Олеся та Андрія Середи стали візитною карткою групи. Шанувальники «Кому вниз» цитують їх, підспівують. І, мабуть, жодна зустріч із слухачами не обійшлась без цих легендарних композицій.

Змінився стиль, але не змінився дух

Харизматичний лідер групи Андрій Середа вважає, що місія групи – пробуджувати національну свідомість – за ці роки не змінилась. Тому що мало змін відбулось в українському суспільстві, пояснює він.

«Підтвердженням є 20 років існування того самого «Суботова» на слова Шевченка в нашому репертуарі. Він залишається актуальним і донині. Це драматично вражає. Не трагічно ще, але драматично вражає. Або в тій же мірі «Ворони» Олександра Олеся. Вони так само набувають дуже сучасного забарвлення у тому соціумі, в якому ми перебуваємо», – каже Андрій Середа.

Від часу епохальних фестивалів 1980-х «Кому вниз» творчо трансформувались. Критики ще в середині 1990-х називали їхню музику «урбанізованою» «індустріальною» готикою. Сьогодні ж «Кому вниз» – один із найбільш професійних рок-гуртів в Україні, вважають музикознавці. Зараз група та її інтелектуальний лідер Андрій Середа грають український готичний рок. Змінився музичний стиль, але духовний стрижень залишається незмінним, як і актуальність тем.

Саме тому музика «Кому вниз» близька і ровесникам музикантів, і молоді, яка вже виросла за ці 20 років. Ростислав, студент Києво-Могилянської академії, каже, що відкрив групу випадково – знайшов в інтернеті. Слухаючи музику «Кому вниз», Ростислав відчуває духовне піднесення.

«Той самий «Суботів» на слова Шевченка – це духовне піднесення. І в першу чергу, це духовне піднесення України для будь-якої людини, яка не позбавлена національної ідеї чи відчуття патріотизму. Вважаю, що ця пісня повинна бути головною і однією з орієнтирів у житті», – каже Ростислав.

Музика «Кому вниз» долає кордони

У минулому році вийшов альбом «Кому вниз» у Німеччині. У ньому всі композиції групи Андрій Середа переспівав англійською та німецькою мовою. Дві з них залишились українськими, щоб західні слухачі відчули колорит. Німецька записувальна компанія відкрила українських готів на фестивалі «Wave Gothic Trеffen». Це серйозний етап на шляху групи до міжнародного слухача.

У рамках ювілейних заходів в Києві відбувся концерт «Кому вниз» із легендою хард-року Nazareth, які цього року також ювіляри – Nazareth святкує 40-річчя. Вокаліст групи Ден МакКаферті сказав про дружбу з «Кому вниз»: «Ми не розуміємо мови один одного, але чудово розуміємо музику».

А лідер партії «Свобода» Олег Тягнибок розповідає, що від музики «Кому вниз» він заряджається енергією. Кожен раз, коли доводиться виступати перед великою аудиторією, або в складних ситуаціях він слухає українських готів.

«Для мене «Кому вниз» – це велетні духу. Для мене «Кому вниз» – це формування мого світогляду, усвідомлення якоїсь внутрішньої потуги української нації. І це, очевидно, та дорога, по якій ми повинні йти», – каже Тягнибок.

(Київ – Прага)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG