Доступність посилання

ТОП новини

Чи доносив Мілан Кундера


Мілан Кундера (фото 2002 року)

Прага – Одного з найбільших письменників сучасності, чеського прозаїка Мілана Кундеру звинувачують у тому, що він доносив комуністичним спецслужбам. Працівники празького Інституту вивчення тоталітарних режимів знайшли в архіві документ, який засвідчує, що майбутній письменник у 1950 році зробив донос на свого співвітчизника, агента західної еміграційної розвідки. Мілан Кундера заперечує це й твердить, що це брехня.

Мілан Кундера – сьогодні найвідоміший чеський письменник, який живе у Франції й пише французькою мовою. Мілан Кундера – письменник, якого найбільше перекладають у Європі, Мілан Кундера для чехів – одна яскравіших візиток їхньої країни, якою вони пишаються.

І от беззастережний авторитет письменника похитнувся. Сьогодні всі чеські газети опублікували документ, який в одному з празьких архівів віднайшли працівники Інституту вивчення тоталітарних режимів. А в ньому чорним по білому написано, що 14 березня 1950 року Мілан Кундера доніс комуністичній міліції на агента західних спецслужб Мірослава Дворжачека. Відтак того затримали і засудили спочатку до страти, а потім замінили вирок на 22 роки робіт в уранових шахтах. Дворжачек врешті відбув на примусових роботах 14 років, а по тому в 1968 році йому знову вдалось емігрувати.

Сам Дворжачек із дитинства мріяв стати льотчиком, вступив у Льотну академію, та в 1948 році всі плани зламав комуністичний переворот у Чехословаччині. Академію розформували, а в піхоті він служити не хотів. Як і сотні інших чехів, Дворжачек утік до Німеччини, де розпочав роботу в чехословацький таємній службі на еміграції, яку підтримували США. Розвідувальна служба посилала його до Праги; друга поїздка стала останньою.

Рапорт про те, як студент Мілан Кундера доніс про Мірослава Дворжачека
Письменник заперечує, дослідники наполягають на своєму

Віднайдений документ про донос Мілана Кундери збурив громадськість і читацькі кола не тільки в Чехії, а й у Європі. Відгукнувся і Мілан Кундера, який назагал не підтримує регулярних контактів із батьківщиною. В інтерв’ю для Чеського телеграфного агентства він категорично заперечив факт доносу.

«Я вражений несподіванкою, якої не чекав, ще вчора нічого не було. Адже в цьому немає правди. Адже коли хтось таке робить, мав би мати якісь причини. Я знаю, що в документі наведене моє ім’я, але для мене це загадка. Та й як можна доносити на когось, кого не знаєш?» – заявив письменник.

Чи ставлять слова Кундери під сумнів правдивість самого документа? «В жодному разі ні», – вважає Войтех Ріпка, керівник відділу документації празького Інституту вивчення тоталітарних режимів.

«Зараз Інститут не має жодного приводу сумніватись щодо автентичності, правдивості документа, який був знайдений у справі Мірослава Дворжачека. Документ доводить, що Мілан Кундера доніс про його перебування, і цей донос прямо призвів до ув’язнення пана Дворжачека», – каже дослідник.

Сам Мірослав Дворжачек сьогодні тяжко хворий, і з різних джерел, у тому числі й від його дружини, відомо, що коментувати історію свого ув’язнення чи інші факти з життя відмовляється.

До нововідкритого документа, пов’язаного з іменем Мілана Кундери, нині найбільше звертаються його знайомі, передусім письменники і тисячі читачів у всьому світі. І чекають, що, можливо, письменник напише про цю історію, адже найцікавіша книжка – завжди та, котра ще не написана.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Працюю в Українській редакції Радіо Свобода 25 років, також стільки само років займаюсь історією української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Закінчила славістику у Львівському університеті імені Івана Франка (1970 рік, диплом з відзнакою), протягом 1986–1989 років навчалась в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України. У 1992 році – стипендія Гетті Фундації (Getty Foundation, USA). До 1992 року працювала вченим секретарем Львівської національної галереї мистецтв. Протягом 1993–1995 років – керівник канцелярії посольства України в Чеській Республіці.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG