Доступність посилання

ТОП новини

Життя громади формує демократію держави


Світлана Єременко

Київ – В Україні стартував Європейський тиждень місцевої демократії. Він має сприяти залученню місцевих громад до вирішення питань, які напряму стосуються їхнього життя. Такий підхід є нормою для європейських країн, а в Україні він лише запроваджується. Хоча у маленькому Славутичі, що будувався колись для обслуговування Чорнобильської станції, він успішно діє вже майже 20 років.


Після розпаду Союзу та закриття Чорнобильської станції у 2000 році перед жителями та керівництвом міста Славутича постала проблема виживання. Сотні людей опинилися перед загрозою суцільного безробіття та економічного занепаду. Тоді місто покинули близько півтори тисячі громадян.

Сьогодні тут найвища народжуваність в Україні. У минулому році залучення інвестицій склало 1632 долари на особу. Вкласти кошти в розвиток Славутича виявили бажання бізнесмени Америки, Китаю, Італії, Словаччини та низки інших країн. У місті створені сучасні робочі місця на підприємствах «Кронпак», «Атом-ремонт-сервіс», «Завод світильників», на яких використовують новітні технології. Повністю подолане безробіття, а 180 вільних робочих місць чекають на охочих уже сьогодні.

Від перших днів існування міста під час вирішення питань життєдіяльності Славутича враховують думку місцевих мешканців. Разом розробляли Стратегію розвитку міста, а тепер разом її реалізовують.

Славутицька модель місцевої демократії

Громадська рада з розвитку міста, яка діє вже 11 років, – це символ місцевої демократії, вважають славутичани. Саме громадська рада затвердила стратегічний план розвитку «Славутич – наш дім». На засіданнях ради вирішують усі актуальні проблеми міста, серед них і земельне питання. В інших містах це корупційні схеми, привід для скандалів та підкупу.

А от громадська рада Славутича після обговорення та жвавих дебатів вирішила віддавати землю в оренду через конкурс. Спочатку ділянку отримують на конкурсній основі в оренду на рік. Покажи, мовляв, який ти господар. А чи не потрібна тобі земелька для перепродажу за спекулятивною ціною? Якщо ж громада переконається, що земля використовується за призначенням, за рік і будиночок виріс, то господар зможе приватизувати її безкоштовно.

На громадських зборах, муніципальних слуханнях, за допомогою ділових ігор, обговорюються проблеми житлово-комунального господарства, земельних відносин, оздоровлення громадян.

Підвищення тарифів – одне з найбільш спірних і болючих питань.
Скажімо, у 2006 році в Києві тільки оголошення про підвищення тарифів призвело до страйків та закликів про відставку мера.

У Славутичі розуміють, що підвищення тарифів необхідне. І тому громадська рада ухвалила рішення про побудинкові тарифи. Це означає, що власники будинку і котеджа будуть платити по-різному. А для малозабезпечених існують субсидії та безкоштовно встановлюються прилади обліку.

Так створювалась і діє славутицька модель місцевої демократії.

Молодь вчиться управляти

Нещодавно 22 учні поповнили ряди депутатів молодіжної ради. Це вже сьоме скликання представників учнівської молоді, які співпрацюють із органами місцевого самоврядування. Один раз на півроку міська та молодіжна ради проводять спільне засідання, і тоді юні депутати беруть участь в ухваленні серйозних управлінських рішень.

А метою молодіжного «Євроклубу» є налагодження дружніх стосунків із молоддю Європи. Його голова, Тарас Денисенко, розповідає, що зараз головна турбота молодіжної ради та клубу – створення розважального центру для молоді.
Делегат Конгресу регіональних та місцевих влад Ради Європи від України, мер Славутича Володимир Удовиченко вважає, що в Україні багато проблем через те, що в самій моделі державного будівництва від початку не реалізовані принципи демократії.

«Якщо говорити про принципи демократії як такі, то їх неможливо реалізувати, перш ніж вони будуть усвідомлені на місцевому рівні, – переконаний Володимир Удовиченко. – Бо реальне життя відбувається в найменшому селі, селищі й місті. І від того, як проходять суспільні процеси на рівні територіальної громади, залежить реалізація принципів демократії в державі».

Славутич – наймолодше місто України. Його побудували 20 років тому силами тодішнього СРСР після аварії на Чорнобильській атомній станції. Тому серед жителів Славутича 42 національності, а серед назв кварталів – Бакинський, Вірменський, Ризький та інші, названі на честь будівельників. Сьогодні у місті проживає 25 тисяч осіб.

(Київ – Прага)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG