Доступність посилання

ТОП новини

Угорську революцію 1956 року СРСР потопив у крові


Радянський танк у Будапешті 12 листопада 1956 р.
Радянський танк у Будапешті 12 листопада 1956 р.

Будапешт – Вшанування п’ятдесят других роковин революції 1956 року відбуваються нині в Будапешті. В угорській столиці й у провінції пройдуть численні заходи з цього приводу. Ба більше: поліція не виключає навіть вуличних заворушень наприкінці дня у Будапешті.

Знамено революційного повстання 1956 року в Угорщині першими піднесли вгору студенти Будапештського політехнічного університету. Саме вони 52 роки тому висунули тодішньому просталінському урядові 16 пунктів вимог щодо демократизації угорського суспільства і не в останню чергу виведення радянських військ з цієї країни. З перебігу тогочасних подій відомо, що масові виступи в Будапешті мали цілком мирний характер і не призводили до збройних сутичок.

До початку листопада радянські війська в Угорщині зберігали нейтралітет, однак після фатального рішення кремлівського керівництва на чолі з Микитою Хрущовим до Угорщини були введені додаткові військові підрозділи з Австрії та СРСР. Відтак антикомуністичне повстання потопили в крові.

Пам’ять борців революції вшановують у багатьох місцях Будапешта

Офіційні церемонії, мітинги і збори громадян відбудуться на майдані Лайоша Кошута і так само у лівобережному Пешті й на правому березі Дунаю в Буді. Виступаючи напередодні свята перед студентами й викладачами столичного політехнічного університету, президент Угорщини Ласло Шойом, зокрема, зазначив: «Усвідомлення справжнього свята поволі дозріває і в сучасних поколіннях угорської нації».

На думку президента, разом зі щирим святкуванням і підбиттям підсумків існує тверде переконання того, що вимоги і прагнення повстанців 1956 року насправді здійснила лише зміна соціально-політичного устрою 1989-90 років.

Багато хто з пересічних угорців нині вважає, що на тлі значних непорозумінь між основними парламентськими партіями суспільство потребує єдності і вироблення спільних оцінок щодо подій піввікової давності. На це вказують також опити громадської думки. Так, лише 11 відсотків опитаних назвали 23 жовтня головним національним святом.

(Будапешт – Київ – Прага)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG