Доступність посилання

ТОП новини
06 травня 2021, Київ 01:12

Дев’ять років тому в Рогатині встановили пам’ятник Роксолані


Пам’ятник Роксолані в Рогатині. Скульптор Роман Романович

Рогатин, Івано-Франківщина – Дев’ять років тому в Рогатині на Івано-Франківщині встановили пам’ятник Роксолані, хоча все ще тривають дискусії навколо дати її народження, імені і навіть того, чи не є ця історія гарною легендою. Письменники пишуть книги, науковці дискутують на конференціях, у Рогатині збирають матеріали для майбутнього музею. А сучасними Роксоланами називають співачку Руслану Лижичко і актрису Ольгу Сумську.

Про неї складені пісні, написані художні твори – Іреною Книш, Осипом Назаруком, Павлом Загребельним; знятий кінофільм. Українська дівчина з Опілля, татарська полонянка, стала дружиною могутнього турецького султана Сулеймана І Пишного.

Турки називали її Роксоланою-Хуррем. Перше ім’я від того, що в часи середньовіччя галицький край був відомий як Роксолянія; друге означає «радісна», «весела».

А от справжнє ім’я дівчини не відоме, стверджує прикарпатський історик, автор монографії «Визначна українка з Прикарпаття – Роксолана-Хуррем» академік Володимир Грабовецький.

«Із автентичних джерел відомо, що це була дочка попа з Рогатина. Про це тільки (Самуель) Твардовський, відомий (польський) літературознавець XVII століття, говорив. А Настя Лісовська – то письменницький домисел з ХІХ століття. Навіть Лісовських серед дрібної української шляхти я не знаходив ніде», – каже історик про найчастіше вживане для Роксолани українське ім’я.

На Рогатинщині відбулося кілька наукових конференцій, на яких вчені так і не прийшли до єдиної думки щодо дати народження майбутньої султанші – 1505 чи 1506-й. Та вони визнають: це історична постать, не міф, не легенда. Є свідчення венеціанських послів. Є прижиттєві портрети Роксолани і Сулеймана, є їхні мавзолеї у Стамбулі.

Репродукції цих портретів, а також деякі передані з Туреччини експонати має музей Миколи Угрина-Безгрішного у Рогатині. Окремого музею Роксолани нема, хоча про його створення поговорюють уже кілька років.

Сучасні Роксолани

У ньому, можливо, будуть і портрети наших сучасниць.

Руслана – друга Роксолана: під час Євробачення у Стамбулі таке порівняння щодо співачки лунало не раз. Тим більше, коли там дізналися, що батько Руслани Лижичко з Рогатинщини, тож вона має опільське коріння.

Третя Роксолана – актриса Ольга Сумська. І хоча на кінофільм критики не бракувало, виконавицю ролі опільської дівчини запросили на відкриття пам’ятника дев’ять років тому.У самому ж Рогатині, кажуть, жодного кадру не було знято. Пам’ятник Роксолані старовинне місто отримало до свого 800-ліття.

(Рогатин – Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Галина Добош

    Радіо Свобода співпрацюю з 2007 року. Власкор по Івано-Франківській області. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG