Доступність посилання

ТОП новини

Презентація української готичної літератури


Київ – Що спільного між західним святом «Хеллоуін» та українською літературою? Насправді це абсурдне на перший погляд запитання передбачає абсолютно чітку відповідь: спільні герої.

Русалки, мавки, відьми, водяні та інша нечиста сила, яка активізується у період Хеллуіна і яку описано у творах української художньої літератури. А у ці дні український читач має змогу ознайомитися з так званою «літературною готикою».

Повісті, оповідання, поеми про потойбічний світ і появи духів і привидів, упирів і відьом, вовкулаків і русалок – це готична література, яка з доби раннього середньовіччя аж дотепер популярна в Європі. В Україні типову «готику» писали такі знамениті письменники, як Тарас Шевченко, Микола Гоголь, Марко Вовчок, Володимир Короленко, Леопольд фон Захер – Мазох та інші.

Сучасний український письменник і дослідник Юрій Винничук зібрав докупи твори цих письменників і презентує їх читачеві. Він уклав антологію «Українська готична проза ХІХ ст.» і вважає цю працю важливою і для власної творчості, і для дослідників літератури, і для пересічних читачів.

«Оскільки у школі і вузах переконували нас про те, що наші класики писали лише про тяжке життя селян, робітників і страждали за неньку Україну, я пропоную твори тих же класиків, але про чортів, відьом, русалок, духів усіляких. Важко уявити, що хтось прочитав би 6 томів Лепського про гетьмана Мазепу, але його оповідання про духів класні і стильні», – зазначив Юрій Винничук.

Поринути у казкові містичні світи

Львівський видавець Василь Ґабор також доклав зусиль для повернення в літературу готичної прози і поезії, адже пізнання потойбічного, містичного, пошуки сенсу Добра і Зла завжди були у центрі уваги мистецтва, хоча означення «готика» з‘явилося пізніше. «Воно є органічним означенням для цих, як Юрко Винничук називає, моторошних історій. Синонім: моторошні історії – готичні історії. І що Юрко почав так культивувати це все – теж добре. Тому що фактично він відкриває те, що не було помічено, чи не було подано належно».

Укладачі антології готичної літератури переконані, що у вечір, коли наступає Хеллоуін, варто перечитати окремі твори Шевченка, Лесі Українки і Гоголя, поринути у казкові містичні світи, створені ними. Адже межа між нашим матеріальним світом і світом тіней насправді вельми тонка...

(Київ – Прага)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG