Доступність посилання

ТОП новини

Чому процвітають сомалійські пірати


Сомалійські пірати утримують заручників на китайському риболовному кораблі, 17 листопада 2008 р.

Прага – Береги Сомалі – найнебезпечніші у світі. Українське судно «Фаїна», яке вже майже два місяці утримують пірати в цій африканській державі, далеко не виняток. Організація Об’єднаних Націй оприлюднила звіт, за даними якого лише цього року сомалійські пірати отримали викуп у розмірі від 25 до 30 мільйонів доларів. Це велетенська сума в державі, де більшість населення ледь зводить кінці з кінцями.

Якщо завітати до одного з прибережних містечок у Сомалі, то можна побачити, як життя вирує. Кухарі готують їжу заручникам, а пірати у вільний від роботи час і самі можуть розслабитися. Бо є за що.

Станом на даний момент сомалійські пірати утримують 17 кораблів, на яких перебуває близько трьох сотень заручників. Пірати можуть жити на борту із заручниками місяцями, чекаючи на завершення переговорів.
Один із найбільших і найсучасніших нафтових танкерів Саудівської Аравії під контролем сомалійських піратів.


Остання здобич – один із найбільших і найсучасніших нафтових танкерів, на борту якого був вантаж сумою 100 мільйонів доларів. Його захопили в суботу, коли він прямував із Саудівської Аравії до Сполучених Штатів.

Речник Державного департаменту США Шон МакКормак визнав, що жодна країна не може справитися з сомалійськими піратами самотужки.

«Це міжнародна проблема. Жодна країна не може її розв’язати сама. Те, що це міжнародна проблема, свідчить і той факт, що в цьому районі є індійські кораблі, російські кораблі, судна НАТО. Також є американські кораблі, що задіяні в антитерористичних операціях», – каже американський дипломат.

Але оскільки військові кораблі не беруться силою визволяти заручників, бо бояться за їхнє життя, то судновласники переважно платять викуп піратам. Після важких переговорів гроші у мішках зазвичай скидають з гелікоптерів біля захоплених кораблів у море, що кишить акулами.

Місцеві жителі ставляться до піратів як до героїв

Економічне процвітання прибережних містечок, що їх обжили пірати, настільки відрізняється від життя в решті регіонів Сомалі, що місцеві жителі ставляться до піратів, як до героїв. Кореспондент телекомпанії Сі-Ен-Ен помітив, як пересічні сомалійці щиро раділи, коли побачили, що до їхніх берегів наближається черговий вантаж.

Українське судно «Фаїна» вже майже два місяці утримують пірати.
Спершу сомалійці давали відсіч закордонним риболовецьким суднам, адже в країні немає повноцінної влади, яка б дбала про охорону кордонів. Але невдовзі морський промисел перехопили бойовики, яких цікавить набагато більша здобич. Тепер в арсеналі сомалійських піратів і сучасні радари, і швидкісні катери.

За оцінкою ООН, процвітання піратства підриває не лише міжнародні перевезення і торгівлю. Зрештою, до Сомалі не можуть дістатися навіть кораблі з гуманітарною допомогою. Їх також захоплюють, а за вантаж вимагають викуп. Тим часом кількість сомалійців, які потерпають від гуманітарної кризи, з початку року зросла майже вдвічі, до понад три мільйони осіб.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Мар’яна Драч

    На Радіо Свобода – з 1996 року. Вела різні програми, серед яких «Україна і світ» та «Свобода сьогодні». Вивчала міжнародні відносини в Рузвельтському університеті в Чикаго і державне управління та економіку в Інституті державного управління і місцевого самоврядування (нині Академія) в Києві. Директор Української служби Радіо Свобода з травня 2013 року.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG