Доступність посилання

ТОП новини

Тисячі угорських школярів здобувають атестат зрілості у сусідній Австрії


Угорщина – Чимдалі більше школярів із Західної Угорщини здобувають середню освіту в австрійських школах, а румунські учні приїздять на уроки до Угорщини. Плюси такого навчання у порівнянні з національною освітою очевидні, мало не хором стверджують батьки дітей і наводять численні переваги. Звісно, дорослі дбають про майбутнє своїх дітей, яким жити і працювати в об’єднаній Європі. А для цього, мовляв, потрібно добре володіти іноземними мовами і мати якісні знання. Однак із батьками аж ніяк не погоджуються місцеві педагоги. Вони кажуть, що в чужомовному оточенні дитина з Угорщини може легко втратити свою національну ідентифікацію.

Численні шкільні автобуси із західноугорського міста Сомбатгею виїжджають до Австрії ще вдосвіта. Адже потрібно довезти дітей вчасно на заняття в австрійське місто Оберварт, або ще далі в Обершютцен, а це 40 кілометрів з гаком. Між пасажирами є не лише старшокласники, а й 11-12-літні діти. Вони терпляче відвідують заняття з німецької, закону Божого і точних дисциплін, вірячи в те, що матимуть можливість потім вчитися десь в університеті Ґраца чи Відня і мати краще життя, ніж удома.
Річ у тім, що місто Сомбатгей, хоча і розташоване близько до Австрії і мешкають там люди зовсім не бідні, рівень життя населення в області Ваш не порівняти з доходами мешканців східноавстрійської землі Бурґенланд...
Відмінності є, і вони передусім впадають в очі батькам
Деякі предмети школярі з Угорщини уже вчили в своїх школах, але зараз проходять їх повторно німецькою мовою. У міжнародній школі міста Оберварт все дуже охайно, класи оснащені дорогою комп’ютерною технікою, діти мають де відпочити і погратися, практично не виходячи з головного корпусу школи.
Мати одного з угорських школярів Корнелія Гайнал дуже задоволена умовами навчання сина. «Там суттєво дешевше навчання. Скажімо, на початку навчального року можна обійтися максимум 30-ма євро, включно з такими речами, як навчальні карти, олівці і все-все», – зазначила вона, додавши, що вдома навчальні посібники коштують на 10 євро дорожче.
Директор міжнародної школи з Оберварта Ніколаус Шерман каже, що зараз охочих навчатися в їхній школі з Угорщини набагато більше, ніж вона може прийняти. До того ж угорським школярам потрібно бодай 2 роки, щоб адаптуватися до вимог австрійської освіти. Він не виключив, що в подальшому його школа започаткує вступні тести і прийматиме лише тих учнів із Угорщини, які добре володіють німецькою. Наприкінці розмови Шерман підсумував, що цілком задоволений навчанням угорських дітей.
Здібних дітей бракує у вітчизняних школах
За неофіційними підрахунками, у ста австрійських школах навчається до двох тисяч угорських школярів. Заступник голови загальних зборів області Ваш Ласло Майтені зазначає, що цих здібних дітей бракує у вітчизняних школах.
За статистикою, лише в області Ваш під час освітніх реформ ліво-ліберального уряду Угорщини скоротили або об’єднали 60 загальноосвітніх шкіл, тому що не набралося достатньо учнів, щоб утворити повноцінні класи. Тим часом сусідня Австрія витрачає з бюджету втричі більше коштів на народну освіту, ніж Угорщина. Австрійці переконані, що ці капіталовкладення повернуться для країни ґрунтовними знаннями та здобутками в економіці.
Говорячи про відтік угорських школярів за кордон, міністр освіти Угорщини Іштван Гіллер зазначив: «Упевнений, що наші діти дуже добре вивчать німецьку мову. Для їхнього майбутнього це непогано. Хоча слід зауважити, що в Західній Угорщині є прекрасні школи, як і на сході Австрії зустрічаються слабші навчальні заклади. У відкритому світі це одна з вільних можливостей людини...».

Згідно з останніми дослідженнями науковців італійського міста Пізи, що робилися на замовлення Європейської Комісії, Угорщина щонайменше на 8 позицій поступається рівнем шкільної освіти у порівнянні з Австрією.

(
Угорщина – Прага – Київ)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG