Доступність посилання

ТОП новини

Науковці Євросоюзу склали список звірів та рослин, котрі «мандрують без віз»


Варшава – Понад 100 науковців європейських навчальних установ упродовж трьох років досліджували мандри європейським континентом екзотичних рослин та звірів. Виявляється, мандрівні представники флори та фауни витісняють із екосистеми «старожилів» і завдають серйозної шкоди.

Результатом наукового дослідження став список із 11 тисяч видів звірів та рослин, які, «не питаючи дозволу», заселили територію європейського континенту. Вчені досліджували, звідки прийшли «мандрівники», як їхня присутність впливає на місцеве природне середовище.
Найчастіше нові небажані представники флори та фауни проникають до Європи з допомогою транспортних засобів: автомобілів, кораблів тощо.
Буває також, що приватні колекціонери відпускають на волю екзотичні породи птахів, вужів, ящірок.
Учасник європейського дослідницького проекту, науковець Інституту збереження природничого середовища Польської академії наук, доктор Войцех Соляж сказав Радіо Свобода: «Ліквідація внутрішніх кордонів у Європейському Союзі призвела до того, що зростає проблема небажаних «мандрівників». Раніше на пунктах перетину кордону працював фітосанітарний або ветеринарний контроль. Зараз, коли його нема, якщо в Іспанії з’явиться якийсь «чужий» вид звірів або рослин, тоді небажаний мандрівник без жодних перешкод невдовзі опиниться в Польщі або ще далі —скажімо, в Литві».
У результаті новоприбулий займає місце старожилів. Це може завдати шкоди рівновазі екологічної системи, зауважує біолог.

Поблизу Щеціна виявили тропічну рибу-хижака піранію


Скажімо, привезені до Польщі у 30-х роках минулого століття з Далекого Сходу єноти втекли з неволі, вони зараз помандрували у західному напрямку аж до Франції.
Науковець наводить приклад, коли минулого року в річці біля тепло-електростанції поблизу Щеціна виявили тропічну рибу-хижака піранію.
При цьому Войцєх Соляж наголошує, що в історії людства та агрокультури завжди спостерігалося, так би мовити, «переселення» рослин та звірів, навіть з інших континентів. Однак нині, коли масово імпортують зерно, можна сподіватись, що разом з ним прибуде, скажімо, якийсь невідомий бур’ян. Потім треба витрачати мільярди на боротьбу з таким небажаним гостем.
«Відомо, що у масштабі земної кулі матеріальні втрати з приводу вторгнення у природне довкілля нових різновидів становлять кожного року 1,3 більйона доларів. Важко навіть уявити собі таку суму. У США ці витрати дорівнюють 137 мільярдів доларів», – зауважив науковець.
Він вважає, що Польщі слід тісно співпрацювати з Україною, щоб вирішити проблему втрат, яких місцевому природному середовищу завдають так звані «мандрівні» види флори та фауни.
«Багато різновидів риб та тварин із Чорного моря, мандруючи каналом Дніпро-Прип'ять-Буг, проникають до Польщі. Це передовсім раки, слимаки та риби. З України вони потрапляють Віслою аж до Балтійського моря», – зазначив доктор Войцєх Соляж.
(Варшава –Прага – Київ)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG