Доступність посилання

19 Жовтень 2017, Київ 09:08

Прикарпатські громади: участь у проектах ЄС та ООН


Івано-Франківщина – 40 сільських громад із восьми районів Прикарпаття залучені до проекту Європейського Союзу та Програми розвитку ООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». На їх реалізацію буде виділено 400 тисяч доларів. Саме через різноманітні проекти технічної допомоги люди намагаються поліпшити життя у своєму населеному пункті. Водночас з’являється усвідомлення, що громада – це не просто територіальне об'єднання.

Сільський голова Узина Тисменицького району Оксана Шалаута нарікає, що проблеми віддалених сіл обговорюють часто, а про приміські села майже не згадують. Таке от, як їхнє: 8 км від Івано-Франківська – а без газу, виробництва нема, люди виїжджають на заробітки, а коли повертаються, то воліють за краще квартиру в обласному центрі купити. Село, в якому тисяча мешканців, розташоване осторонь від великої траси – і від того додаткові клопоти: дорогу розбиває транспорт, а ще дуже дошкуляє сміття від міських людей.
«Дуже велика проблема з навколишнім середовищем, тому що міські жителі допомагають нам забруднити те, що є. Приїжджають на відпочинок і сміття куди? Та на узбіччя. У селі ж немає комунальної служби. Бувають випадки, машинами вночі приїхали, висипали. Вже треба те прибирати, десь закопати. А рельєф нашої території такий, що навіть не дозволяє зробити сільське сміттєзвалище», – каже Оксана Шалаута.
Згуртувати людей навколо ідеї
Кілька років тому сільський голова дізналася про програму Західноукраїнського ресурсного центру «Посилення ролі сільських, селищних, районних рад у розвитку громад». Виграли грант і створили Центр громадських ініціатив села Узин. Почали випускати свій вісник. Писали в ньому про проблеми села, вітали людей зі святами – і це згуртовувало громаду.
Наступний конкурс із місцевого самоврядування – облаштування шкільної їдальні. Завдяки проекту, спільному з Кашубським народним університетом із Польщі, зібрали звичаї і обряди свого села, видали збірочку. Фольклорний колектив «Горицвіт», в якому співає і Оксана Шалаута, їздив із концертами до польського Помор’я.
А зараз дві громади – з Узина та Старуні Богородчанського району беруть участь у новому українсько-польсько-шведському проекті «Мандрівна народна школа». За словами Оксани Шалаути, насамперед залучають молодь – із майбутнім розрахунком утримати в селі.
«Різні такі проблематичні питання з екології, з розв’язання конфліктів у громаді. І буде поїздка по західному регіону України, подивляться успішні історії громад, як вони самотужки вирішують свої соціальні питання», – зазначає Оксана Шалаута.
Це не просто – переконати громаду
Від червня в 40 селах Івано-Франківщини здійснюється проект «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», який фінансується Європейською Комісією в межах програми технічної допомоги ЄС та співфінансується і впроваджується Програмою розвитку ООН в Україні. Сільські ради з населенням до 10 тисяч для участі в ньому вибирали на конкурсній основі. Фінансування: 50% проектом, 45% – місцевим бюджетом і 5% громадою. Пріоритетними для громадських ініціатив є охорона здоров'я, енергоощадність, охорона навколишнього середовища.
За три з половиною роки Івано-Франківська область отримає на реалізацію громадських ініціатив 400 тисяч доларів – по 10 тисяч на мікропроект. І справа не лише в тому, щоб відремонтувати фельдшерсько-акушерський пункт чи утеплити школу, кажуть організатори проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». Повинне з’явитися усвідомлення, що лад у своєму селі насамперед слід наводити самим – на те і самоврядування.
(Івано-Франківщина – Київ – Прага)

  • 16x9 Image

    Галина Добош

    Радіо Свобода співпрацюю з 2007 року. Власкор по Івано-Франківській області. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG