Доступність посилання

ТОП новини

У Косові розпочала роботу місія Євросоюзу


Анамарія Рамач

Белград – Цей день, імовірно, буде історичним для Косова, колишньої сербської провінції, яка, будучи з 1999 року під протекторатом ООН, десять місяців тому проголосила свою незалежність. Нині місія ООН (UNMIK), яка в краю була присутня відколи його покинули сербські збройні сили, передала свої уповноваження місії Євросоюзу (EULEX). Фактично, адміністрацію ООН замінить європейська адміністрація. Розгортання цивільної місії ЄС у краю мало б сприяти досягненню європейських стандартів у поліції, судочинстві, митній службі та пенітенціарній системі.


Процес запровадження місії Євросоюзу EULEX знову віддзеркалив розходження в албанській та сербській позиціях.

Белград, який досі вважає Косово своєю невід’ємною частиною, задоволений реалізацією своїх вимог: цивільна місія ЄС стосовно статусу краю буде нейтральною, вона підтверджена Радою Безпеки ООН, а при її запровадженні не враховуватиметься план колишнього посланця ООН Мартті Аахтісаарі, який фактично передбачав контрольовану міжнародним співтовариством незалежність Косова.

Натомість місія діятиме під загальним проводом плану Генерального секретаря ООН Пан Ґі Муна з шести пунктів, який, у свою чергу, базований на Резолюції ООН 1244.

Згідно з цією резолюцією, ухваленою наприкінці сербсько-албанського конфлікту 1998-1999 років, Косово є складовою частиною Сербії під тимчасовою владою ООН.

Влада Косова цей план з шести пунктів відкинула і натомість запропонувала свій власний з чотирьох пунктів, який передбачає запровадження місії ЄС згідно з текстами, представленими у декларації про незалежність Косова, у конституції Косова та в плані Аахтісаарі.

Однак деякі мешканці косовської столиці Приштини привітали зміни. Артан Мустафа для Радіо Свобода сказав, що місія ЄС є надією нового початку, яка прийшла на заміну кількарічній, як він це назвав, «безтолковій» адміністрації ООН, яка в основному займалася політичними питаннями.

Обережні європейські політики оминають питання статусу Косова і наголошують, що їх цікавить лише мирне рішення та запровадження самої місії.

Спеціальний представник ЄС у Косові Пітер Фейт зазначає: «Збільшення свободи пересування та відкритість для капіталовкладень і для більших культурних обмінів. Так що, я думаю, у тому сенсі EULEX сприятиме примиренню, як своїй кінцевій меті».

Місія ЄС може призвести до поділу Косова на етнічній основі?


Дія плану Генсека ООН певним чином буде обмежена в регіонах, де етнічну більшість становлять серби. У них і надалі діятимуть паралельні інституції, які не будуть підпорядковані адміністрації в Приштині, чому албанці чинять опір. Тому роль EULEXа в сербських регіонах, таких як північна Митровиця, досі не зовсім зрозуміла.

Дехто побоюється, що місія ЄС може призвести до фактичного поділу на етнічній основі. Проте голова Місії Ів де Кармабон заявив, що вона буде поширена по всій території Косова.

Рамуш Тахірі, політичний аналітик з Приштини, такої ж думки: «Думаю, що ця місія запровадить однакові принципи по всій території, беручи до уваги одночасно обидва плани – і з шести, і з чотирьох пунктів».

Штаб-квартира Місії ЄС розмістилася у Приштині з відділеннями у регіонах краю. Мандат EULEX розрахований на два роки. Цей термін може бути скорочений залежно від того, як владні структури Косова будуть готові самотужки забезпечити правовий захист для всіх членів суспільства. До складу місії входять близько 1900 міжнародних правоохоронців – офіцерів поліції, суддів, прокурорів та офіцерів митниці, а також близько 1100 фахівців із числа місцевого населення.

Незалежність Косова досі визнали 53 країни. Гарантом стабільності краю залишається КФОР – 17 тисяч миротворців під командуванням НАТО.

(Белград – Прага – Київ)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG