Доступність посилання

ТОП новини

У Криму вшанували пам’ять кримчаків та євреїв, розстріляних нацистами у 1941 році


«Поле смерті» під Сімферополем

Сімферополь – Щороку 11 грудня сотні людей приїжджають на десятий кілометр Феодосійського шосе, щоб ушанувати пам’ять розстріляних тут 40 тисяч кримських євреїв і 8 тисяч кримчаків.

Загалом в часи нацистської окупації загинуло близько 200 тисяч мирних кримчан, із них – 80 тисяч євреїв і до 20 тисяч кримчаків – майже всі, хто залишився на півострові. Нацисти не дуже розбиралися у теологічних тонкощах, не розрізняючи представників цих двох народів, що вшановували Тору.
Кримчаки – тюркський народ юдейського віросповідання та корінням із давнього Хазарського каганату. Саме релігійна близькість із юдеями розв'язала руки нацистам, що уже почали кривавий Голокост. За кілька днів вони знищили фактично увесь кримчацький рід, який після цієї трагедії уже не відновився. Зараз у Криму залишилося лише кілька сотень представників цієї етнічної групи.
11 грудня 1941 року всіх сімферопольських євреїв і кримчаків нацисти вигнали за місто і протягом доби розстріляли у протитанковому рові на 10-му кілометрі Феодосійського шосе. У четвер там пройшли молебні, покладання квітів і жалобний мітинг.
Під час жалобний мітингу біля пам'ятного знаку розстріляним євреям і кримчакам
Голова кримчацького товариства «Кримчахлар» Юрій Пурим сказав, що тут, на околиці Сімферополя вшановують не тільки похованих у цьому рову, але й тих тисяч кримчан, убитих в Ялті, Джанкої, Керчі і Севастополі, а також – у Карасувбазарі, де всіх місцевих кримчаків без винятку замордували в душогубках…

У радянські часи кримчаками називатися було заборонено

Лише у роки незалежності України кримчани змогли гідно вшанувати пам’ять невинно убитих. Зараз на 10-му кілометрі Феодосійського шосе встановлено пам’ятний знак, місце розстрілу і поховання загороджені і прибрані, щороку сюди приходять сотні людей. А раніше на меморіальній дошці, встановленій на скромному обеліску, у 70-ті роки, був простий напис про «загиблих радянських громадян».
У радянські часи сам термін «кримчаки», «кримчацький народ» був під забороною. Комуністи змушували кримчаків записуватися у паспортах євреями. І тут напрошуються аналогії з нацистами, каже лідер кримських рухівців Леонід Пилунський, – ті теж вважали кримчаків євреями і знищували обидва народи.
Нацисти і комуністи домоглися свого – щороку все менше людей приходять на це «поле смерті» вознести юдейську молитву кримчацько-тюркською мовою…
(Сімферополь – Київ – Прага)

  • Зображення 16x9

    Володимир Притула

    Кримський журналіст. Співпрацюю з Радіо Свобода з 1990 року. Керівник проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» з березня 2014 року. В грудні 2014-го був змушений покинути півострів. Заслужений журналіст України.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG