Доступність посилання

ТОП новини

«Посміхніться, вас штрафують». Фотофіксація порушень правил дорожнього руху


В Україні не просто стрімко зросли штрафи за порушення правил дорожнього руху - даішники тепер не завжди будуть обтяжувати себе зупинкою машин. Необов’язково виходити на дорогу, махати жезлом, укладати протокол... Можна просто взяти до рук прилад і зазнімкувати порушення, щоб на фото було чітко видно номер авто, щоб виявити його власника у базі даних. А далі - справа техніки. Водій, який не підозрював, що його «засікли», відчинятиме двері поштарю з рекомендованим листом. А там звістка від ДАІ: будьте ласкаві сплатити штраф! Із фотодоказом на додачу.

Цей диво-пристрій, що дозволяє фіксувати порушників, називається «Візир». Радар вартістю близько 3000 доларів задокументує все: і швидкість, і дату, і годину, і навіть хвилину порушення. Є фото здалеку, щоб переконатися, яким правилом руху знехтував водій. Є також фото зблизька, щоб у порушника не було підстав заперечити провину. За словами інспекторів ДАІ, функції радару такі ж, як і у відеокамери. Плюс потрібно виставити бар'єр швидкості, освітленість та приблизити зображення.

Кожне третє з виявлених працівниками ДАІ порушень зафіксоване приладом «Візир». За день роботи з камерою інспектор приносить до ста фотографій, каже заступник начальника адмінпрактики відділу ДАІ Олександр Балюк.

У систему фотоспостереження потрапили й знайомі киянина Євгена. «Спочатку йде дзвінок власнику, де уточнюється інформація, що даний автотранспорт належить йому. Якщо це він порушив правила, тоді він приїжджає підписати протокол про порушення або вносить свої заперечення чи зауваження. Потім виписується квитанція, яку він протягом 10 днів має сплатити». Якщо ж із пред’явленим порушенням та штрафом людина не погоджується, то має 10 днів, щоб довести свою правоту у суді. Щоправда, наразі жоден водій фотодоказ власного порушення не оскаржив.

У Києві завдяки «Візиру» вдається щодня вивести на чисту воду в середньому 700 порушників правил дорожнього руху, повідомив Радіо Свобода Олександр Ковалевський, речник столичної ДАІ. При цьому він переконує: покладатися лише на пристрій інспектори не будуть, бо прилад є лише допоміжним засобом фіксації правопорушень, доказом порушення правил дорожнього руху.

Ймовірність помилки

Уявімо ситуацію: авто перевищує швидкість, обганяючи іншу машину, яка їде за правилами... Наскільки вірогідний варіант, що «Візир» зафіксує саме цю, повільну, «правильну» машину. І саме її водієві надійде фото та вимога про виплату штрафу? Олександр Ковалевський запевняє, що хвилюватися не варто: сумлінні водії не постраждають, оштрафують справжніх порушників, адже фотодокази чіткі, на них легко можна розпізнати і марку машини, і її номери.

Натомість автогонщик, телеведучий Олексій Мочанов не виключає можливості помилок під час фіксації порушень правил дорожнього руху новим приладом. Не підтасувань, а саме помилок. При цьому Олексій Мочанов закликає автолюбителів бути обережнішими, і тоді непорозумінь із працівникам ДАІ не виникне. «Даішникам нема жодної необхідності щось підтасовувати. Їм треба знайти людей, які вже довгий час живуть не паралельно з правилами дорожнього руху, а перпендикулярно їм. На мою думку, напрям, в якому зараз рухається Державна автоінспекція, абсолютно правильний».

Що ж робити водієві, який вважає, що фотодокази необґрунтовані, і його несправедливо звинувачують у порушенні правил? Юрист Сергій Власенко різниці між різними способами фіксації порушення не бачить. «Дії ДАІ законні. Адже ДАІ просто фіксує правопорушення таким чином, яким вважає за потрібне. Якщо ви не погоджуєтеся, то ситуація виникає приблизно така ж, якби Вас зупинив співробітник ДАІ і висловив би Вам претензії, з якими б Ви не погодилися».

До речі, з наступного року діятиме така норма: якщо протягом визначеного терміну водій-порушник штраф не сплачує, то сума покарання зростає вдвічі.Як Ви оцінюєте те, що ДАІ стала активно боротися з порушниками правил дорожнього руху за допомогою фотодоказів?
Микола, водій: Якщо б це дійсно були порушення, нехай знімають. Але насправді від ДАІ ніякої допомоги на дорогах. Лише великі штрафи.
Олексій, таксист: Ми ще не бачили цих приладів «Візир». Вони ніби є, але їх не видно та й рахунки за порушення не приходили.
Олексій, водій: Я, в принципі, нормально ставлюся до
фоторадарів, адже усі мають дотримуватись правил дорожнього руху.
Ігор, водій: Взагалі-то, це європейські стандарти і правильно, що вводять цю систему.
Володимир: Яка може бути користь власнику автомобіля, який за довіреністю продав авто? Фотографують номери. Виходить, що власник платитиме штрафи.
  • Зображення 16x9

    Олександр Лащенко

    На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До того працював три роки на Громадському радіо. Народився 1969 року в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

  • Зображення 16x9

    Марічка Набока

    У 2004 році закінчила Український гуманітарний ліцей КНУ імені Тараса Шевченка. У 2010-му отримала диплом магістра журналістики Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка. Маю публікації в газеті «Громадський захисник», журналах «Книжник-review», «Київська Русь» та інших виданнях. Працювала в програмі «Підсумки» на телеканалі «Ера». На Радіо Свобода – з 2007 року. Коло професійних зацікавлень: права людини, українська культура, волонтерський рух.

XS
SM
MD
LG