Доступність посилання

ТОП новини

Незабаром лампи-жарівки можна буде побачити тільки в музеях


Брюссель – Традиційні лампи розжарювання, винайдені ще у 19 столітті і популяризовані Томасом Едісоном, у Європі «доживають» свої останні роки. Європейський Союз вирішив поступово позбутися малоефективних та неекономічних ламп. От тільки засоби освітлювання нового покоління виявляється, хоч і ефективніші, проте шкідливіші для здоров’я людей та довкілля, бо містять сполуки ртуті. Європейські споживачі стривожені такими «екологічними властивостями» галогенних ламп.

Творіння Томаса Едісона, звичайні для нас, а свого часу перші комерційно успішні електричні лампи-жарівки, мають повністю зникнути з європейських крамниць до 1 вересня 2012 року. Тим часом, потужні понад 100-ватні електролампи тут припинять використовувати уже наприкінці наступного року. Головна причина відмови – їхня низька економічність порівняно з ефективністю.
Місцеві фахівці підрахували: якщо вся об’єднана Європа замінить класичні лампи на галогенні, то це допоможе щороку заощадити стільки електроенергії, що вона могла б освітлювати ще 11 мільйонів сімей. Як наслідок цього, атмосфера щорічно отримає на 15 мільйонів тонн менше викидів шкідливого двоокису вуглецю (СО2).
Чи шкодять «галогенки» здоров’ю?
Лампи, що йдуть на зміну звичним жарівкам, можуть бути значно шкідливішими для здоров’я людей та довкілля, адже вони містять ртутні домішки. Тому, якщо галогенна чи інша лампа нового покоління розіб’ється, спеціалісти радять одразу відчинити вікна та провітрити приміщення. Мета – позбутися випарів ртуті, важкого й токсичного металу.
Проте, Марк Вандеркемен із бельгійського дослідницького центру у справах захисту споживачів, стверджує, що рівень ризику – дуже низький, адже мова йде про дуже малу кількість ртутних випарів.
«Слід зазначити, що у вжитку ці лампи не є небезпечними. Порівняйте кількість ртуті. Її набагато менше, ніж, наприклад, у термометрі. Тим часом, справжньою проблемою є знищення відходів», – каже він.
«У вугіллі ртуті більше»
Це правда, що більшість місцевих споживачів ще не мають звички збирати та викидати використані лампи до спеціальних контейнерів. Хоча і екологічні організації і місцева влада і переробні установи всіляко намагаються організувати людей для правильного користування небезпечними побутовими відходами.
Представник бельгійського осередку організації «Ґрінпіс» Філіп Корнеліс залишається оптимістом щодо нових ґенерацій освітлювальних засобів. «Загалом, ці технології набагато ефективніші за лампи розжарювання. А коли йдеться про ртуть, то слід пам’ятати, що величезна її кількість викидається в атмосферу при виробництві електроенергії. Особливо методом спалювання вугілля, а це ми маємо у багатьох країнах. Тож, використовуючи менше енергії, при допомозі економічних ламп, зрештою, баланс викидів ртуті все ж є позитивним», – зазначив представник «Ґрінпісу».
Ртуть є незамінним елементом у виробництві економічних ламп. Адже це порівняно недорого, а ефективність освітлення є набагато більшою. Проте всі згодні, що у майбутньому і цим, новим поколінням ламп слід буде знайти безпечнішу альтернативу.
(Брюссель –Прага – Київ)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG