Доступність посилання

ТОП новини

«З пенсіями чи без?» В 2009 Україна залишиться без пенсій?


Дефіцит коштів у держави може скласти понад 80 мільярдів гривень, половина з яких припадає на Пенсійний фонд і Фонд зайнятості. Такою є економічна основа для наповнення бюджету наступного року, констатував Президент Ющенко. За його словами, на пенсії не вистачатиме більше 4 мільярдів гривень. Уряд заспокоює пенсіонерів – на пенсії кошти будуть. Наскільки ж серйозною є загроза, що Україна залишиться без пенсій? Що робить Кабінет Міністрів України, щоб при економічній кризі Україна уникнула пенсійної?

Закарпатські пенсіонери уже запасаються продуктами харчування

У першому кварталі наступного року загальні доходи бюджету не дозволять профінансувати навіть захищені статті витрат, а на пенсії не вистачатиме більше 4-х мільярдів гривень. Таку думку висловив Президент Ющенко. І всі це може відбутися навіть, якщо не буде перерахунку, щоб зменшити втрати від стрибка цін. Закарпатські пенсіонери вже готуються затягувати паски, зазначає кореспондентка Радіо Свобода Надія Петрів.

63-річна Поліна Вакар з Ужгорода пригадала досвід попередніх років, коли зарплати й пенсії не виплачували місяцями, і зробила по-своєму: усі заощадження, говорить, кинула на боротьбу з економічною кризою. «Я вже купила мішок цукру, муки, блок гречки, ще куплю хоч 10 пачок рису – думаю, якось наступний рік переживу».

Запастися продуктами на наступний рік порадив бабусі Поліні її внук-політолог, він і спрогнозував, що пік економічний кризи в Україні припаде на 2009 рік, а отже, й інфляція та ціни на основні продукти харчування будуть разючими.

Та попри сумні перспективи невиплати пенсій у наступному році, «перцю» на місцях додають і результати ревізій Пенсійного фонду. Вони хоч і проведені ще до настання кризи, проте змушують замислитися таки над тим, щоб економно, раціонально й, головне, законно використовувати пенсійні накопичення. Бо, як днями повідомило контрольно-ревізійне управління в Закарпатській області, лише протягом 2006-2007 років у пенсійному фонді Закарпаття вчинили фінансових порушень на суму 684,6 тисячі гривень. Серед них чимало таких фактів, коли людям видавали недостовірні довідки про заробіток для нарахування пенсій, через що пенсіонери недотримували зароблене роками. І навпаки — виявлені факти, коли ті ж таки неправдиві довідки органи місцевого самоврядування видавали, приміром, державним службовцям, і останні отримували незаконно завищені пенсії.

Надходження до Пенсійного фонду прямо залежать від доходів працюючого населення

У тих умовах, що склалися зараз в Україні, поповнити Пенсійний фонд можна лише одним шляхом: допомогою з держбюджету, констатує Ярослав Жалило, президент Центру антикризових досліджень. «У поточному році значна частина доходів у Пенсійний фонд надходила саме з державного бюджету, тому що, об’єктивно кажучи, наші пенсійні зобов’язання в Україні були сформовані відповідно до державної політики і про те, що вони суттєво перевищують можливості власної пенсійної системи, ніхто не сказав. І, звичайно, коли скорочуються обсяги зайнятості або гальмуються зростання доходів працюючих, то навряд чи можна розраховувати, що зростатимуть надходження до Пенсійного фонду».

Але Уряд обіцяє платити пенсії за будь-яких умов


Дефіциту Пенсійного фонду немає, наголошує директор департаменту Пенсійного фонду України Тетяна Усачова. Пенсії як платили, так і платять, навіть в умовах нинішньої економічної скрути. «У цьому році та наступному будемо забезпечувати в повному обсязі, адже бюджет Пенсійного фонду збалансований та іншим він бути не може. У нас немає дефіциту, в нас все виплачується і немає боргів перед пенсіонерами. Зменшився Фонд оплати праці порівняно з листопадом, але це не веде за собою дефіцит бюджету».

Пенсії даватимуть без зволікань та затримок. І виплатам не завадять ані можливий брак коштів у Пенсійного фонду через масові скорочення працівників, ані затягування з ухваленням Держбюджету, запевнила в ексклюзивному коментарі Радіо Свобода міністр праці та соціальної політики України Людмила Денисова. «Уряд не дозволить, щоб наші пенсіонери залишились без пенсії, тому будуть прийняті усі міри, щоб зарплата, пенсії та соціальні виплати люди отримали вчасно. Ми робимо все, щоб запрацювала промисловість, яка дасть можливість людям працювати, отримувати зарплати і будуть відрахування в пенсійний фонд, що наповнить бюджет і будуть забезпечені виплати. Головне сьогодні – забезпечити людям зайнятість».

Щоправда «ситуація – вкрай незорова»


Натомість економіст, депутат від Партії регіонів Олексій Плотников не бачить жодного кроку уряду для поліпшення ситуації у Пенсійному фонді, взагалі для стабілізації в державі. І на відміну від урядовців, пан Плотников визнає: загроза, що наступного року Україна залишиться без пенсій, існує. «Дійсно, така загроза є, адже пенсіонери - найбільш незахищена верства населення. Ситуація вкрай нездорова, вона свідчить про те, що влада дуже загралася».

На всяк випадок є «запасні резерви» для виплати пенсій

У рамках тих можливостей, що є у держбюджеті, можна знаходити гроші на виплату пенсій, говорить експерт Ярослав Жалило. «За рахунок обмеження другорядних соціальних видатків, видатків у сфері державного управління, видатків, пов’язаних із забезпеченням функціонування держави. Можна говорити про обмеження верхньої межі пенсії (йдеться про спеціальні пенсії). Може йтися про тимчасові обмеження розмірів пенсії, які сплачуються працюючим пенсіонерам».

Із наступного року буде чіткий графік виплати пенсій. Як обіцяють чиновники, пенсіонерам розсилатимуть повідомлення, коли йти по гроші. Видачу здійснюватимуть по черзі. Від 4-го числа кожного місяця пенсії одержать інваліди, учасники бойових дій, родини загиблих вояків, ті, хто втратив годувальника. Наприкінці місяця кошти надійдуть іншим пенсіонерам.


Яка у Вас пенсія та на що її вистачає?
Володимир Терентійович, 69 років: У мене пенсія становить 820 гривень, вистачає її на дешеві продукти, на комунальні послуги заплатити.
Галина Михайлівна, 86 років: Пенсія в мене 659 гривень. На ліки, харчі та комунальні послуги витрачаю і живу, як собака.
Петро Андрійович, 75 років: 544 гривні пенсії витрачаю на найнеобхідніше. Але ліки ще потрібно купити, вдягтися, а на це вже немає.
Тетяна Іванівна, 61 рік: Я не можу прожити на 600 пенсійних гривень, тому й досі працюю.
Володимир Васильович, 65 років: Не буває такого, щоб вистачало. Важко сказати, скільки вистачить грошей, але на пенсію точно не проживеш.
 • Зображення 16x9

  Наталка Коваленко

  Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондентка та редакторка сайту Радіо Свобода

   

 • Зображення 16x9

  Олександр Лащенко

  На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До того працював три роки на Громадському радіо. Народився 1969 року в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

XS
SM
MD
LG