Доступність посилання

ТОП новини

Розкол серед кримських «януковичів»


Голова Верховної Ради автономії Анатолій Гриценко.

Сімферополь – У Криму місцеві експерти очікують продовження «розборок» всередині фракції «За Януковича!», яка контролює республіканську і місцеву владу в автономії. Минулого тижня в лавах фракції, створеної Партією регіонів і «Російським блоком», стався заколот, що ледь не переріс у відставку спікера кримського парламенту Анатолія Гриценка.

Минулий тиждень був сесійним у Верховній Раді Криму. Але вчасно чергове пленарне засідання у середу не відбулося – не було кворуму. Депутати, які підтримують спікера-«регіонала» Анатолія Гриценка, цього дня у парламенті автономії не зареєструвалися.

Як стало відомо, фракція партії «Союз» та висуванці «Російського блоку» з фракції «За Януковича!» за підтримки членів Блоку Сергія Куницина і Блоку Юлії Тимошенко планували висловити недовіру чинному голові Верховної Ради АРК.

Дії «союзівців» для більшості місцевих оглядачів були цілком зрозумілі: вони ворогують із Анатолієм Гриценком та його командою ще з часів протистояння двох угруповань «Сейлем» і «Башмаки» у 90-их роках минулого століття.

Два тижні тому Анатолій Гриценко публічно відмовив лідеру «Союзу», кримському депутату і бізнесмену Леву Міримському у підтримці в одному з комерційних конфліктів, до якого була втягнута і міліція. Але заколот всередині фракції «За Януковича!» ніхто не очікував.

Втім, цей демарш не вдався. Віктор Янукович викликав до Києва лідерів «заколотників», які, за неофіційною інформацією, претендували на посаду спікера, – першого віце-спікера Сергія Цекова і першого віце-прем’єра Євгена Михайлова. Натомість, до Сімферополя для «гасіння пожежі» прибули народні депутати України від Партії регіонів, кримчани Борис Дейч і Василь Кисельов.

Їхня «миротворча» місія виявилася напрочуд продуктивною. Наступного дня, в четвер, сесія відбулася. Під час засідання питання про відставку спікера уже ніхто не ставив, «союзівці» в парламенті не з’явилися, а дехто з членів фракції «За Януковича!» в кулуарах покаявся.

Причини невідомі, перспективи – туманні…

Місцеві оглядачі губляться у визначенні причин конфлікту у досі наймонолітнішй фракції кримського парламенту. Але переважно місцева преса вказує на невдоволення частини депутатів тим, що спікер Анатолій Гриценко разом зі свої радником, депутатом Олександром Мельником жорстко контролюють усі бюджетні фінансові потоки та ухвалення цікавих бізнесових та земельних рішень як на рівні республіканської влади, так і місцевого самоврядування.

Інше пояснення: «Російський блок» стурбований своїм іміджем «захисника російського населення Криму», який останнім часом значно погіршився. Російські націоналісти покладають вину за це на своїх старших партнерів у фракції «За Януковича!», для яких економічний прагматизм і політична стабільність важливіші від постійних істерик довкола «насильницької українізації» та утисків «російсько-культурних кримчан».

Попри те, що цього разу «заколотники» зазнали поразки, місцеві оглядачі прогнозують лише тимчасове перемир’я в кримському парламенті. Схоже, що після Нового року київські патрони місцевих «регіоналів» прискіпливіше подивляться на ситуацію в кримському парламенті.

І цілком можливо, що стихійний «заколот» згодом оформлять у прийнятну для керівництва Партії регіонів ротацію місцевих партійних кадрів. Втім, судячи з активних дій Анатолія Гриценка та Олександра Мельника, їхня команда здаватися не збирається і вже заручилася, як пише кримська преса, підтримкою Секретаріату Президента.
  • Зображення 16x9

    Володимир Притула

    Кримський журналіст. Співпрацюю з Радіо Свобода з 1990 року. Керівник проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» з березня 2014 року. В грудні 2014-го був змушений покинути півострів. Заслужений журналіст України.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG