Доступність посилання

ТОП новини
18 Грудень 2018, Київ 18:58

«Хабарники». Корупція в Україні


Українські посадовці набрали нинішнього року хабарів на понад дев’яносто один мільйон гривень. Такими є свіжі дані міліції. Йдеться про ті факти, коли корупціонерів впіймали на гарячому. Торік викритих хабарів було утричі менше - 34 мільйони. Скільки існує незалежна Україна, стільки влада обіцяє приборкати хабарників. Але як брали, так і беруть. Чому все більше дають «на лапу»?

Головна причина розквіту корупції в Україні – безкарність

Нинішнього року викрили 307 злочинів, пов'язаних з приватизацією, використанням та відчуженням земельних ділянок. Ця цифра на третину більше, ніж торік - тоді було 219 випадків. Серед викритих у хабарництві - понад півтори тисячі осіб, інформує «proUA». Пальму першості у змаганні хабарників здобули посадовці Партенітської сільради в Криму (5 мільйонів доларів), Броварської райдержадміністрації на Київщині, Білгород-Дністровської райдержадміністрації Одещини (10 мільйонів), зазначає міліція. Головна причина розквіту корупції в Україні – безкарність, констатує речник Державної служби боротьби з економічною злочинністю МВС Андрій Лис.

«Думають, що вони залишаться вільними, їх не затримають, не покарають. Беруть, бо дурні і до того ж нахабніють все далі. Наше завдання - викривати ці злочини. Проведений нами аналіз свідчить, що найбільш ураженими хабарництвом є сфера земельних відносин, надання послуг (насамперед, заклади освіти і охорони здоров’я), сфера приватизації, відчуження майна, надання його в оренду, а також сфера фінансових послуг та дозвільна система».

Загалом лідером у корупції серед українських регіонів є Дніпропетровщина, повідомляє кореспондентка Радіо «Свобода» в цій області Юлія Рацибарська. На Дніпропетровщині чиновники вимагають хабарів утричі частіше, ніж в інших регіонах.

Такі результати загальнонаціонального дослідження «Стан корупції в Україні», проведеного однією з вітчизняних громадських організацій у рамках проекту «Гідна Україна» коштом уряду США.

Між тим, дослідники кажуть, що за результатами кількох сотень конфіденційних опитувань громадян у Дніпропетровській області, корупцію сприймають як негативне явище набагато менше громадян, ніж в інших областях. Чимало дніпропетровців вважають хабарі цілком природними, а іноді і самі стають їхніми ініціаторами.

Подарунки, подяка в грошовому еквіваленті для мешканців регіону все частіше стають єдиною можливістю для досягнення певної мети чи отримання послуги. Люди кажуть: простіше «підмазати-підмастити», аніж вистоювати черги, збирати купи паперів, псувати нерви. Ще одне соціологічне дослідження - і такі самі невтішні результати. Цього разу фахівці Інституту Горшеніна виявили, що корупція давно стала нормою життя для більш ніж 90% дніпропетровців, половина опитаних людей особисто давала хабара і не бачить в тому нічого злого. Люди без вищої освіти і молодь чинить менше спротиву хабарникам і легше звикає до думки, що без хабара не обійтись.

В іншому українському регіоні – Закарпатті сума хабарів доходить до дев’ятисот тисяч гривень. Причому йдеться не про міський корупційний рівень, а про сільський. Саме при передачі такої суми правоохоронці «на гарячому» впіймали голову сільради села Березники Свалявського району Закарпаття. Чиновник отримав їх як аванс за видачу в довгострокову оренду трьох гектарів землі, а загалом вимагав півтора мільйона гривень. Закарпатські правоохоронці кажуть, голову затримали та ще й виявили, що незаконними оборудками з землею він грішив і раніше. Проте навіть якщо його засудять, то це, мабуть, буде перший в історії Закарпаття випадок, коли за факт хабарництва людина дійсно понесе відповідальність. Досі нічого подібного в регіоні не ставалося.
У той же час самі закарпатці розповідають, що мусять давати хабарі ледь не на кожному кроці. 32-річна ужгородка Вікторія нещодавно лише за те, аби її дитину прийняли до ясельної групи в дитячий садочок, заплатила 100 доларів США.

«Кожен народ заслуговує того рівня хабарництва, який має»

Тим часом за даними Міжнародної громадської організації «Transparency International» за рівнем корумпованості Україна посідає 118 місце в списку зі 180 держав світу. Сусідня Польща у цьому рейтингу посідає 58 місце. Поляки створили навіть окрему міністерську посаду для боротьби з нечистими на руку чиновниками, повідомляє варшавська кореспондентка Радіо «Свобода» Єва Поштар.

Прем’єр Дональд Туск призначив Юлію Пітеру на посаду міністра-координатора з питань боротьби з корупцією. Цій людині можна подавати заяви про прояви корупції серед урядовців, представників влади на місцях.

Корупційний скандал серед активістів національної футбольної федерації, суддів та тренерів є найбільшим за минулі роки у Польщі. Досі правоохоронці затримали близько 200 осіб. Наразі президентське Бюро національної безпеки готує свій звіт про корупцію.

Кожен народ заслуговує того рівня хабарництва, який має. Саме про це, якщо перефразувати відомий вислів, говорить Заступник голови парламентського комітету по боротьбі з організованою злочинністю і корупцією, колишній заступник міністра внутрішніх справ Микола Джига. До того ж, на його думку, застаріло для такої боротьби і законодавство. «Закон про корупцію застарілий, хоч зміни внесені. Зараз є 3 нові законопроекти. Корупція існує в усьому світі. Але такої знахабнілої і відвертої, як у нас, нема ніде».

Одна справа, коли доводиться, наприклад, платити хірургу для порятунку рідної людини. Інша річ – мародерство можновладців, яке не зменшується навіть в умовах кризи, зауважує Олександр Морозов, колишній народний депутат від блоку «Наша Україна». На його погляд, хабарникам високого рангу стане непереливки тоді, коли в країні з’являться нові лідери, й коли за хабарництво «в особливо великих розмірах» доведеться провести залишок життя за ґратами. «Пропозиція Гриценка щодо довічного ув’язнення може бути ефективним методом». Зараз за хабарництво «в особливо великих розмірах» карають максимум дванадцятьма роками тюрми.

Якщо повертатися до рівня корумпованості, який визначає організація «Transparency International», для України цей показник становить 2 з половиною пункти з 10-ти. А, наприклад, для Данії та Фінляндії – дев’ять з половиною. Експерти «Transparency International» вважають, що корупція невід’ємно пов’язана з бідністю. Тому лідерами негативного рейтингу є африканські країни.


Хабар для Вас є недопустимим злом чи прикрістю, без якої не обійтися?
Тетяна, домогосподарка: Якщо потрібна нормальна робота, чи нормальне навчання, то дають! Я вчилася і давала.
Євген, громадський діяч: Мій принцип – хабарів не давати. На навчанні не давав, але бувають ситуації, коли життя дорожче за принципи.
Валентина Макарівна, викладач: Дають ті хто може це собі дозволити. А якщо нема грошей, то що ж робити?
Валерій, будівельник: Що робити, якщо це зараз в усіх сферах? Суди, просування по службі, навчання, медицина, будівельні підряди…
Лариса, художниця: В сфері моєї роботи хабарів не дають ніколи. По-перше, нічим, по-друге, нема кому. В інших сферах – це повсякчас.
 • 16x9 Image

  Наталка Коваленко

  Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондент та редактор сайту Радіо Свобода

   

 • 16x9 Image

  Олександр Лащенко

  На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До того працював три роки на Громадському радіо. Народився 1969 року в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG