Доступність посилання

ТОП новини

Закарпатські фермери знайшли скарб – понад 100 бронзових виробів


Ужгород – Найбільший за всю історію Закарпаття скарб презентували днями в Ужгороді археологи. 113 предметів з бронзи, яким понад 3 тисячі років. Знайшли їх на городі селяни під Ужгородом, коли копали картоплю.

Копали картоплю, а викопали скарб. Що таке може бути в житті, а не лише в казках, родина з села Геївці, що в Ужгородському районі Закарпаття, навіть і не думала. Коли лопата раптово стукнула об метал, вирішили, що там, швидше за все, поіржавілі старі залізні предмети. Але розкопане перевершило всі сподівання.
Тетяна, яка теж викопувала картоплю, розповіла: «Ми знайшли спочатку кілька бляшанок, думали довго, що воно таке… А ще в нас кажуть, що скарб знаходять лише ті, хто колись найшов цвіт папороті. Але в нашій родині ніби ніхто не знаходив, хіба що діди-прадіди…»
Завідуючий відділом археології Закарпатського краєзнавчого музею Йосип Кобаль наголошує, що Закарпаття – найбагатший в Україні регіон на знахідки бронзової доби. Навіть на території Європи нема жодної території, щоб на 1 квадратний кілометр було виявлено таку кількість скарбів, як у Закарпатській області. Знайдений зараз скарб дуже багатий і є справжнім подарунком для культури, історії та науки області. Серед 113 бронзових предметів – прикраси та елементи зброї, а також фрагмент посуду, в якому скарб був закопаний у землю.
«Вони датуються 1300 роком до нашої ери, були створені понад 3300 років тому.
На Закарпатті відомо про понад 200 знайдених скарбів бронзової доби.
«У кожному з предметів – духовність людей того часу»
Усі презентовані науковцями бронзові речі мають культовий характер. В одній із втулок наконечника спису знайшли невелику пластину. Такі випадки були зафіксовані лише двічі у Європі. Це, за висновками науковців, приклад ритуалу, пов’язаного із замовлянням проти хвороби.
У кожному з предметів таким чином виявляється духовність людей того часу, наголошує археолог.
Знахідки зберігатимуть у Закарпатському краєзнавчому музеї, який на сьогодні може похвалитися найбільшою в Україні колекцією бронзових скарбів. Селяни отримають всього кілька тисяч гривень. Ціна ж самої знахідки, за словами науковця, щонайменше у 5 разів більша.
А загалом, нинішній рік багатий на подарунки для науковців Закарпаття: всього кілька місяців тому у Виноградівському районі археологи знайшли 400 грамів чистого золота та зброю часів дакійської культури.
(Ужгород Київ – Прага)

XS
SM
MD
LG