Доступність посилання

ТОП новини

«Нарощення акцизу». Уряд пропонує парламенту збільшити ставки акцизного збору на бензин і дизельне паливо


Ставки акцизу на бензин і дизельне паливо в Україні значно нижчі, ніж в інших державах, зокрема, у сусідів – наприклад, у Росії. Водночас варто шукати нові джерела поповнення держбюджету. Саме цим пояснюють урядовці плани Кабміну збільшити акциз на бензин і дизельне паливо. У законопроекті, поданому до Верховної Ради, пропонують підняти акциз на бензин з 60 до 110 євро за тонну, а на дизпаливо – з 30 до 85 євро. Почому може бути бензин для українців після втілення таких намірів? Як оцінюють плани українського уряду підняти ставки акцизного збору на бензин і дизельне паливо експерти?

Причини підвищення акцизу на пальне

Ставки акцизу на бензин і дизельне паливо в Україні значно нижчі, ніж в інших державах. До того ж, такий крок дозволить залучити до бюджету додаткові кошти, констатує в ексклюзивному коментарі Радіо Свобода міністр палива та енергетики України Юрій Продан. «По-перше, вони повинні бути не нижчі, ніж в інших країнах. По-друге, якщо йде сьогодні зниження ціни на паливо, то такий захід може бути одним із додаткових джерел державного бюджету, тому що йде зниження ціни на нафту».

У Криму попит на бензин впав разом із цінами


Бензин подорожчав в останні дні в Україні на 20-30 копійок. У понеділок АЗС продавали літр найпопулярнішого бензину А-95 в середньому по 5, 05 гривень. Хоча тиждень-два тому він коштував на 30 копійок дешевше. Така ж тенденція спостерігається і в Криму, констатує кримський кореспондент Радіо Свобода Володимир Притула.

Крим завжди вирізнявся високими цінами на пальне. Кримські експерти кажуть, що це зумовлено двома причинами.

Перша – відсутність власних виробничих потужностей та віддаленість нафтопереробних заводів. Сюди пальне завозять не тільки з інших регіонів України, але й із Румунії, Фінляндії і Литви.

І друга причина – курортний статус регіону. Ціни на пальне в Криму зростають навіть тоді, коли світові тенденції зовсім протилежні.

До Нового року експерти прогнозують невелике подорожчання і погіршення якості пального в Криму.

А тим часом оператори кримських АЗС скаржаться на зменшення попиту, пального купують менше, говорить оператор Діна. «Якщо раніше на 100 гривень заправлялися, то зараз - на 50 гривень».

Американці купують літр бензину за 40 центів

Ціна на бензин коливається і для американців. Але, на відміну від України, вона залежить саме передусім від вартості нафти у світі. Нафта дешевшає, дешевшає і бензин для американців, розповідає кореспондент Радіо Свобода у США Юрій Дулерайн. «Щоб залити повен бак раніше мені потрібно було 50-60 доларів, а сьогодні - близько 30 доларів, а то й дешевше. У середньому за 1 галон пального американці платять 1,66 долара (приблизно 40 центів за 1 літр). А 1 барель нафти в США сьогодні становить 40 доларів».

Зростання акцизу може збільшити ціни на бензин, хоча не суттєво

На думку деяких експертів, якщо плани Кабінету Міністрів України стосовно вищого акцизу втілять, це принесе держбюджету близько 4 мільярдів додаткових гривень. Водночас міністр палива та енергетики України Юрій Продан визнає, що зростання акцизу може збільшити ціни на бензин. Але тут же міністр додає, що стрибка цін не буде. Якщо гривня не стане знову різко коливатися. «Збільшення ціни буде не суттєвим, тому що сьогодні зменшується ціна на нафту. Але все буде залежати від курсу долара. Ціна пального на заправках зараз підвищилася через скачок курсу долара. І трейдери, що закуповують бензин, залежно від того, по якій ціні вони закуповуватимуть валюту, закладають ціну ризику».

Взагалі ціни для пересічних автолюбителів можуть зрости, після запровадження такого акцизу, максимум на 0,5 гривні, прогнозує експерт Геннадій Рябцев. «При максимальному підвищенні акцизу на пальне до 110 євро за тону – це плюс 45 копійок до нинішнього рівня цін. Нині це все є наслідками економічної кризи і протягом І половини 2009 року можна очікувати, що споживання пального скоротиться на 10%, а може й більше».

Змінювати акцизні ставки потрібно, однак...

Експерт Геннадій Рябцев вважає акцизні пропозиції уряду правильними, адже в деяких країнах частка державних податків у цій сфері сягає 70%. Інша річ, Геннадій Рябцев сумнівається, чи варто змінювати ставки акцизу на бензин і дизпаливо саме наступного року, коли в розпалі економічна криза. «Змінювати цю структуру потрібно, адже в Європі податки складають 50-70% у вартості палива, а в Україні – 25% (решта – собівартість палива та прибутки учасників ринку). Але чи потрібно це робити наступного року, коли більшість країн світу, з огляду на економічну кризу, навпаки зменшують податковий тиск на підприємців».

Якщо акциз на бензин і дизельне паливо зросте, від цього можуть постраждати виробники сільськогосподарської продукції в Україні. Вірогідне подорожчання дизпалива навряд чи допоможе сільгоспвиробникам, зазначає Микола Верницький, генеральний директор аналітичної компанії «ПроАгро». «Підвищення цін на пальне є досить негативним для рентабельності сільськогосподарського виробництва і, безумовно, це погіршить його стан. Але, можливо, позитивні результати матимуть інші галузі та українська економіка?»

Тим часом в уряді наполягають, що ставки акцизу не змінювалися вже майже 6 років, хоча ціни на таку продукцію постійно зростають. Ухвалення законопроекту збільшить частку акцизного збору в ціні літра бензину з 5% до 8%.

Ціни на бензин в Україні знову піднімаються, але вони в середньому на гривню нижче, ніж півроку тому. Ви відчули полегшення?
Віталій, водій: Для кишені ніби легше, але з кризою, з ростом долара та інфляцією виходить, що все одно втратно.
Сергій, водій: Дешевше, звичайно, краще. Але власної машини у мене немає, а ця – державна і заправляюся я по картках.
Володимир, менеджер: Яка різниця? Не відчувається зниження цін на пальне, бо решта – дуже зросло в ціні.
Олексій, таксист: Бензин подешевшав, а решта необхідних речей для життя – подорожчали. От і виходить, що легше нам не стало.
Геннадій, таксист: Трошки стало легше. А я машину ще перевів і на газ. Але газ теж подешевшав. Був 3,5 грн., а зараз 2,5грн..
 • Зображення 16x9

  Наталка Коваленко

  Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондентка та редакторка сайту Радіо Свобода

   

 • Зображення 16x9

  Олександр Лащенко

  На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До того працював три роки на Громадському радіо. Народився 1969 року в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG