Доступність посилання

ТОП новини

Українська атомна енергетика: потужності обмежені, перспективи – великі


Хмельницький – Економічна криза позначається на роботі українських атомних електростанцій втратою прибутків. Енергетики змушені обмежувати роботу реакторів через скорочення енергоспоживання, однак не відмовляються від нарощення ядерних потужностей. Днями Національна компанія «Енергоатом» опублікувала заяву про наміри щодо спорудження третього та четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС. Сьогодні за участю президента «Енергоатому» Юрія Недашковського на Хмельницькій АЕС йшлося про підсумки нелегкого року енергетиків.

Кількаденна затримка авансу, яка мала місце у грудні, не позначилася на роботі хмельницьких енергетиків, однак ця ситуація є сигналом – чимало споживачів електроенергії втрачають платоспроможність через скорочення або зупинку виробництв, розповів президент «Енергоатому» Юрій Недашковський.

«Це підприємства, які були енергомісткими та були основними нашими покупцями. Зараз така ситуація, що в нас один запорізький енергоблок стоїть просто в холодному резерві, обмежена потужність Південноукраїнської АЕС, – фактично з трьох блоків працює два, якщо перерахувати на потужність, це призводить до того, що ми недоотримуємо товарної продукції за зменшеного обсягу виробітку. Не з нашої вини – менше стала споживати промисловість…» – зазначає Юрій Недашковський.

Третій агрегат Ташлицької гідроакумулюючої електростанції також не введений в дію через запізніле фінансування – кошти були виділені лише у вересні – тендери проведені пізно, будівельники уже не встигнуть їх освоїти.

Все ж атомники переконують, що їхня галузь є саме тією, котра може витягти Україну з кризи та забезпечить стабільне енергопостачання.

За словами директора Хмельницької АЕС Миколи Панащенка, в області розпочали експерименти з енергозаощадження – в Ізяславському районі вже запроваджене електроопалення у п’яти сільських школах та в лікарні села Плужне, а також в ізяславському кінотеатрі. Нещодавно Національна комісія регулювання електроенергетики скасувала додаткову плату за перехід населених пунктів на електроопалення. Як не парадоксально, досі зробити такий перехід було не по кишені тим, хто прагнув зекономити.

Згодом використовуватимуть не лише російське ядерне пальне

Однак Україна досі лишається енергозалежною не лише від російського газу, а й від російського ядерного пального, зауважили журналісти. А Юрій Недашківський повідомив, що ціна на урановий концентрат порівняно з минулим роком дуже суттєво упала, тож українські атомники, навпаки, мають серйозну економію у валюті контракту.

«На жаль, якщо там курс падає на десятки процентів, а тут курс падає на 100 відсотків – ця економія перекривається. Насправді для нас визначати фінансове навантаження наступного року буде те, на якому рівні стабілізується курс гривні стосовно долара», – каже президент «Енергоатому».

Саме нинішнього року була підписана угода з компанією «Вестінґгаус», котра з 2011 року буде альтернативним постачальником ядерного пального для України, повідомив Юрій Недашківський. А от нарощування видобутку уранової сировини поки що для України – далека перспектива. «Ми дуже багато сподівань пов’язували з Новокостянтинівським родовищем – найбільшим у Європі, але загальмували – там проблеми з генпідрядником, із яким ми зараз судимося по всіх судах України, бо він зірвав виконання проектних робіт і відповідно освоєння виділених коштів», – зазначив пан Недашківський.

Нині ж енергетики намагаються переконати мешканців Хмельниччини та Рівненщини в тому, що атомна енергетика – не монстр, а помічник. Окрім соціальних проектів – газифікації та ремонту громадських будівель і шляхів, вони обіцяють їм безпеку.

Президент «Енергоатому» запевняє – виключно всі порушення в роботі енергоблоків, які траплялися нинішнього року, кваліфікуються за нульового шкалою, тобто – не вплинули на здоров’я населення і навколишнє середовище. «За всі часи існування нашої компанії й атомної енергетики в Україні був рекордно низький рівень порушень в роботі атомних електростанцій, причому всі нульового рівня – вони не мають впливу на безпеку», – наголосив президент «Енергоатому».

Втім, останнє слово – за громадою і Верховною Радою України. А тим часом законодавче забезпечення добудови енергоблоків просувається повільно.

(Хмельницький – Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Валентина Одарченко

    Співпрацює  з  Радіо Свобода з 2000 року, власний кореспондент у Рівненській і Волинській області. Народилася 1965 року в місті Дубно. Закінчила факультет журналістики Київського державного університету ім.Т.Г.Шевченка, юридичний факультет Національного університету «Острозька академія». З 1995 по 1999 рік очолювала першу на Рівненщині ФМ-радіостанцію «Нова хвиля».  Журналіст  Рівненської філії НТКУ. 

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG