Доступність посилання

ТОП новини

Чи вирішиться цього тижня газова боргова загадка між Росією та Україною? (європейська преса)


Прага – Цей тиждень, як вважають європейські оглядачі, буде вирішальним у газовій суперечці між Москвою і Києвом. Деякі газети навіть ставлять 50 на 50 щодо можливого відключення «Газпромом» постачання блакитного палива до України. Водночас чимало експертів майже переконані, що сторони досягнуть компромісу, бо для цього є вагомі підстави.

«Москоу Таймс» наводить оцінки низки експертів, які аналізують деталі нинішніх «газових дискусій» між Москвою та Києвом. Газета наголошує на заявах «Газпрому» про можливості досягнення компромісу в цьому дуже неспокійному для європейців питанні. Йдеться про спробу «Газпрому» ще раз домовитися з Києвом щодо авансованого заліку оплати Москвою транзиту газу через Україну до Європи. Хоча до цього, як зауважує «Москоу Таймс», Київ і чути не хотів про аванс у ціні біля двох доларів за тисячу кубів газу при прокачуванні їх на сто кілометрів. Експерти кажуть, що ціни на транзит у Європі принаймні удвічі вищі. Також «Москоу Таймс» наводить слова експерта про те, що при ринковій ціні за збереження газу у підземних сховищах у 120 доларів за тисячу кубів, «Газпром» платить «Нафтогазу» України у 24 рази менше. Експерти також сказали «Москоу Таймс», що внаслідок нинішнього газового конфлікту «втрати європейців можуть бути мінімальними».

Московська «Время Новостей» вважає, що нинішні морози у Східній Європі загрожують перетворити відключення «Газпромом» газу для України у «великий скандал і удар по репутації Росії, як постачальника, і по Україні, як транзитера», бо, як зауважує це видання, без «несанкціонованого відкачування» Києвом транзитного газу в умовах холодних днів не обійтися.

Московські «Ізвестія» пишуть про те, що Білорусь отримала суттєву знижку ціни на російський газ у наступному році за «зовнішньополітичні поступки» Москві. А «для України – імідж держави, яка прагне на Захід будь-якою ціною, дорожчий стабільності та економічного здоров’я», – наголошує ця газета. «Ізвестія» також зазначають, що Україна є чи не єдиною державою з якою «Газпром» щороку не може домовитися «про купівлю, продаж і транзит газу».

Швейцарська «Нойє Цюрхер Цайтунґ» інформує, що, окрім газових негараздів, Україна має сумнівний бюджет на 2009 рік, який Верховна Рада не без труднощів ухвалила «в останній момент». Майже всі головні показники цього документа, як зазначає швейцарське видання, викликають сумніви у експертів. Це й дефіцит ВВП, і показники очікуваного зростання економіки у 2009 році, і позиція гривні. «Нойє Цюрхер Цайтунґ» також наголошує, що цей український бюджет на наступний рік «суперечить домовленостям Києва з Міжнародним валютним фондом, який виділив Україні кредит для подолання глобальної фінансової кризи».

(Прага – Київ)

  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG