Доступність посилання

ТОП новини

Серби мерзнуть попри нещодавні обіцянки Росії


Сербія -- мешканці запасаються дровами, Белград, 8 січня 2008 р.
Анамарія Рамач

Белград – Південно-східній Європі газова криза завдала дуже сильного удару. Сербія є серед перших країн, які відчули наслідки. Урядовці повідомили, що країна має лише обмежені запаси, або їх немає взагалі, щоб компенсувати відключення російського природного газу. У Белграді чимало людей залишилися без опалення.


При температурі 3 градуси нижче нуля на вулицях сербської столиці обговорюють насамперед російсько-українську газову суперечку. У Белграді уряд щодня проводить кризові засідання і закликає громадян економити вже й електроенергію.

Сербія майже повністю залежить від російського газу, який через український газопровід доходить до південно-східної Європи. За звичайних умов країна звідти отримує 90 відсотків газу. Але у вівторок, коли майже вся країна святкувала Святвечір, громадяни почули вістку, що постачання газу припиняється.

Багато людей у розпачі, але є такі, що кажуть, що Сербія в нещодавній історії переживала і гірші часи. «Після стількох санкцій у минулому, ми повинні пережити і повинні знайти вихід із кризи», – каже одна з перехожих на вулиці Белграда, на ймення Йованка.

Більшість опалювальних систем переключили на нафту

У четвер вранці більшість сербських опалювальних систем переключилися з газу на нафту. Мешканцям тих районів пощастило: хоча температура в їхніх квартирах зменшилася до 16-18 градусів, все ж вони мають опалення. Та в деяких частинах столиці, в місті Новий Сад та в деяких менших містах газові системи опалення не можуть переключатися на нафту.

У таких випадках електричні обігрівачі є єдиним рішенням. Постачання електроенергії у вівторок зросло до нечуваного рівня. Зараз постає питання, як довго країна зможе справлятися з цією проблемою.

Місцевий мешканець на ім’я Стоян, скажімо, саркастично звинувачує сербський уряд у тому, що країна не мала достатньо енергозапасів. «Нам не треба опалення. Усі новини є поганими, і це не робить різниці. Але не віриться, що країна має нафтові резерви на опалення всього на один день. Я маю більші запаси у власному погребі. Що це за країна?!», – обурюється чоловік.

Керівник державного підприємства «Србійяґас» у четвер заявив, що країна має запасів газу всього на кілька годин.

Обіцяне росіянами наразі не гріє

Сербам, велика частина яких вважає Росію найближчим союзником, здається неймовірним, що вони стали жертвами суперечки України та Росії.

Тим не менше, лише два тижні тому, наприкінці 2008 року, Белград підписав договір із Москвою про продаж російському «Газпрому» 51% акцій сербської державної нафтової компанії НІС. Тоді сербські урядовці цей крок привітали як покращення сербської енергобезпеки. Російська сторона також переконувала, що Сербія стане головним споживачем газу після побудови газогону «Південний потік», котрий планують прокласти по дну Чорного моря до південної Європи, та що Сербія у такому випадку не буде змушена турбуватися за газ.

Зараз здається, що російський газ для Сербії не має ніяких гарантій аж доти, доки не буде споруджений «Південний потік», а це мало б здійснитися не раніше 2015 року.

А наразі Балкани почали мерзнути. Отож, чи сербам буде тепло цієї зими, залежить від того, як завершаться переговори між Києвом та Москвою.

(Белград – Прага – Київ)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG