Доступність посилання

ТОП новини

Наближається інавгурація нового президента США


Барак Обама з дружиною Мішель, Вашингтон, 18 січня 2009 р.

Прага – Новообраний президент Сполучених Штатів Америки Барак Обама готується перебирати у вівторок посаду керівника держави – якраз після понеділкового дня пам’яті видатного борця за права американців, у першу чергу темношкірих, Мартіна Лютера Кінґа. А нинішній президент Джордж Буш готується на відпочинок. Готуються й американці вперше привітати свого темношкірого президента, і перший святковий концерт із цієї нагоди вже відбувся.

Концерт у центрі Вашингтона став у неділю одним із перших масових заходів, приурочених до інавгурації. У присутності Барака Обами й його майбутнього віце-президента Джо Байдена з дружинами виступали найбільші зірки музичної сцени й голівудські знаменитості.
На концерт, попри холодний сірий день, прийшли й десятки тисяч американців, які бажали відразу доторкнутися до святкової атмосфери події, яка буває лише раз на чотири роки. А у вівторок в офіційних інавгураційних заходах, як очікують, візьме участь близько 2 із половиною мільйонів людей.
Але це буде у вівторок. А тим часом Барак Обама вже попередив, що на Америку чекають непрості часи, і швидкого порятунку від самої зміни президента не буде. «У перебігу нашої історії лише кілька лічених поколінь мусили постати перед такими серйозними викликами, які чекають на нас просто зараз. Наша країна в стані війни. Наша економіка в стані кризи», – сказав він у виступі під час концерту.
Водночас він запевнив, що дослухатиметься до прагнень простих американців: «У час, коли я готуюся перебрати президентську посаду, я щодня братиму з собою ваші голоси, входячи до Овального кабінету – голоси чоловіків і жінок, які мають різні історії, але спільні надії, які хочуть лише того, що було обіцяно нам, американцям – щоб ми могли змінити наші життя так, як ми хочемо, і побачити, що наші діти піднялися вище за нас».
Сама церемонія інавгурації почнеться у вівторок, коли в Києві буде шоста вечора. І цього разу, коли на чолі американської держави вперше стане темношкірий президент, у США звертають увагу на особливу символіку того, що це станеться наступного дня по Дневі Мартіна Лютера Кінґа, борця за громадянські права, в першу чергу права темношкірих американців. Цей день відзначають у США в понеділок як загальнодержавне свято.
Буш прощається з Білим домом
А нинішній голова американської держави Джордж Буш завершує свої президентські справи. У понеділок він обдзвонив низку світових керівників і у вівторок, перш ніж здати Баракові Обамі ключі від Білого дому, зробить іще низку прощальних дзвінків.
Перед цим він промовив свій останній виступ у Білому домі. Президент, який має чи не найнижчий рейтинг в історії США й зазнає такої критики, виступив на захист своєї спадщини: «Існують законні суперечки щодо багатьох із моїх рішень. Але мало може бути суперечок щодо результату: Америка прожила понад сім років, і на нашій землі не сталося більше жодного теракту».
Буш визнав, що припускався помилок, але запевнив, що завжди діяв тільки в найкращих інтересах своєї країни.
У вівторок Буш здійснить свій останній офіційний акт – іще як президент він запросить Обаму на маленьку гостину до Білого дому. Звідти вони разом вирушать до Капітолію, будівлі Конгресу, на сходах якого Барак Обама складе присягу. А Джордж Буш вирушить звідти додому, до Техасу.
(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Сергій Драчук

    Співпрацюю з Радіо Свобода з самого початку 1990-х, із 1992-го – постійно, спершу в Києві, з 1995-го – в штаб-квартирі в Празі.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG