Доступність посилання

ТОП новини

Російський газ пішов до Європи через Ужгород за півтори години


Газокомпресорна станція «Ужгород» (архівне фото)

Ужгород – Учора в обід через газовимірювальну станцію «Ужгород» пішло блакитне паливо до майже двох десятків країн Східної та Центральної Європи. За цією подією наглядали міжнародні спостерігачі, представники російського «Газпрому», а також журналісти. Спостерігачів аж здивувала оперативність і чіткість роботи української газотранспортної системи та її працівників.

Пуск газу до Європи через газовимірювальну станцію «Ужгород» відбувався в селі Часлівці, що за кілька кілометрів від обласного центру і фактично за якийсь десяток кілометрів від кордону зі Словаччиною, тобто з Євросоюзом. Усе почалося десь опів на дванадцяту вчора, в обід. О цій порі на запуск газу тут з нетерпінням чекали спеціалісти-газівники, преса, міжнародні спостерігачі, спостерігачі від російського «Газпрому».

Усе виглядало приблизно так: працівники газовимірювальної станції «Ужгород» запевняють, що ГВС перебуває, якщо так можна висловитися, в режимі повної готовності – тут усе готове для того, щоб російський газ пішов до Словаччини. Диспетчер підтримує прямий зв’язок із станцією «Суджа» в Курській області Росії, одночасно фахівці вирівнюють тиск у трубах. І от о 13-й годині російський газ почав надходити до Словаччини.

Газ запустили всього за півтори години

І хоча офіційно про це повідомили аж через кілька годин, журналістам буквально всього півгодини потрібно, щоб через свої мас-медійні канали дізнатися від колег зі Словаччини, що вони вже отримали блакитне паливо. Це підтверджують на газовимірювальній станції Вельке-Капушани в Словаччині, через яку російський газ транзитом через Україну потрапляє до Європи.

Начальник Закарпатського лінійного виробничого управління магістральних газопроводів Федір Лукіта розповів Радіо Свобода, що насправді все відбулося доволі швидко – весь процес зайняв усього півтори години: об 11.40 почався пуск, о 13.00 вже все працювало у робочому режимі. А спершу були припущення, що газ піде до Європи через півтори доби по тому, як його почне подавати Росія.

Спостерігачі розповідали, що були певною мірою здивовані, але задоволені тим, наскільки оперативно працювали закарпатські спеціалісти, і тим, що газотранспортна система України повністю налагоджена і працює, наче годинник.

Газовимірювальна станція «Ужгород» – одна з найбільших у Європі

Станція «Ужгород» – остання в українській газотранспортній системі, через неї блакитне паливо надходить спочатку до Словаччини, а потім далі до Західної Європи. До неї сходяться 5 потужних магістральних газопроводів, які проходять через усю Україну.

Спеціалісти кажуть, що ГВС «Ужгород» – одна з найбільших у Європі. Про особливості її роботи навіть не дуже хочуть говорити – кажуть, це секретна інформація.

Начальник Закарпатського лінійного виробничого управління магістральних газопроводів Федір Лукіта розповів лише, що проектна потужність ГВС «Ужгород» становить 100 мільярдів кубометрів газу на рік.

Як зазначають фахівці, такої перерви в роботі ГВС – у 2 тижні – не було ще від часу її створення.

Міжнародні спостерігачі ще залишаються працювати в Закарпатті

Як повідомив Федір Лукіта, спостерігачі від Євросоюзу працюють у Закарпатті вже понад тиждень. Разом із ними принципи роботи української газовимірювальної станції вивчають спеціалісти з російського «Газпрому».

Поки що терміни перебування спостерігачів у Закарпатті не називаються. Але вони самі кажуть, що працюватимуть ще принаймні тиждень-два, щоб переконатися, що Україна справно перекачує російський газ до країн євроспільноти.

Коли вони стали до роботи, Прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко наполягала, що спостережні місії мають пропрацювати в Україні не більше як місяць. А після того, як позавчора Україна підписала з Росією газові угоди, вже голова уряду Росії Володимир Путін заявив, що потреби в спостерігачах більше немає.

(ГВС «Ужгород» – Прага – Київ)

XS
SM
MD
LG