Доступність посилання

ТОП новини

У Львові навчатимуть української мови


Львів – Депутати Львівської обласної ради ухвалили рішення виділити з обласного бюджету гроші на безкоштовні курси з вивчення української мови для іноземців та українців, які бажають вдосконалити культуру мовлення. Наразі невідома сума, але приблизно мова йде про 30-50 тисяч гривень.

Такі курси мають постійно діяти при головному управлінні освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації.

Філолог, депутат Львівської облради від Всеукраїнського об’єднання «Свобода» Ірина Фаріон пояснила, що у неї виникла така ідея, тому що на Львівщині немає жодних курсів із поглибленого вивчення української мови. А до неї, як депутата та філолога, звертається багато людей, які бажають вдосконалити знання з української мови. Відтак планують створити курси при Львівському інституті післядипломної освіти на базі кафедри прикладної лінгвістики ЛНУ імені Івана Франка.

Курси зможуть відвідувати іноземні громадяни та українці. За попередньою інформацією, групи навчатимуться за двома різними програмами.

Повідомлення про курси розміщуватиметься у відділках міліції, відділах реєстрації іноземних громадян, засобах масової інформації.

«Є ідея, є гроші з обласного бюджету, це з тих грошей, які виділені на освіту та науку. Нехай проект реалізує управління освіти та науки. Депутати облради проголосували за рішення створити безкоштовні курси. Нехай виконавча влада тепер працює над механізмом. Я їм подарувала цю ідею, нехай втілюють. Чому це має бути погано, що поглиблюватимуть знання з української мови за бюджетні гроші? Чому курси не мають бути безкоштовними, щоб людина прийшла і навчилась мови? Чому держава виділяє гроші на невідомо що, а на курси української мови не може?», – риторично і емоційно запитує Ірина Фаріон.

Український філолог обіцяє щороку домагатися від обласної ради бюджетних грошей на курси з української мови.

Слухачами безкоштовних курсів можуть бути і обласні депутати

Наразі важко спрогнозувати кількість охочих відвідувати безкоштовні курси з української мови. Зрештою, це не проблема, на початках слухачами можуть стати усі 119 депутатів Львівської облради. Тим паче, що 120-й обранець Ірина Фаріон постійно критикує колег за незнання рідної мови.

Начальник головного управління освіти Львівської ОДА Павло Хобзей припустив, що іноземці складуть значний відсоток слухачів курсів. Але керівник освіти не знає, за яким принципом проводитиметься набір на курси.

«Якщо організувати професійні курси на високому рівні, то це варто робити за бюджетні гроші. Це додасть престижу українській мові, і люди, які відвідають курси, розрекламують їх. Уже тоді курси можна зробити платними. Варто курси розкрутити за бюджетні гроші, а потім їх поставити на комерційну основу», – каже Павло Хобзей.

Львів далекий від гарної української мови

Те, що у Львові, який називають культурною столицею України, великий відсоток людей розмовляє засміченою мовою, факт. Варто лишень прислухатись до розмов студентів Львівського національного університету імені Івана Франка… Зрештою, русизми і вульгарна примітивна лексика домінують у мові спілкування спудеїв не лише Франкового вузу.

У Львові можна знайти десятки оголошень і назв крамниць із помилками. У місті відчутна відсутність елементарної культури мови.

Безкоштовне не завжди ефективне

У США є безкоштовні курси з вивчення англійської мови для емігрантів, які стали переможцями «зеленої карти». Але українці, які виїжджають на проживання в Америку, розповідали мені, що безкоштовні курси- це не більше, аніж марна трата часу, а час для них - гроші. Тому люди, якийсь час попрацювавши, воліють відвідувати престижні курси, за які платять зі власної кишені. Звісно, й ефект від навчання відповідний. А знання англійської мови – це шанс знайти кращу, вище оплачувану працю, а ще можливість здобувати освіту.

Українську мову потрібно робити модною

Українську мову треба робити модною і престижною, а для цього мусить бути певний стимул і заохочення.

Депутати Львівської облради вирішили організувати курси за гроші платників податків. Але обранці навіть не дискутували на цю тему і водночас не виділили жодної копійки для популяризації української мови серед українців, які живуть, скажімо, на Зеленому клині чи інших російських теренах.

Зрештою, за бюджетні гроші депутати могли б організувати і безкоштовні курси англійської мови, які б допомогли галичанам добре підготуватись до зустрічі футбольних фанів у 2012 році, а безробітним, яких в області стає дедалі більше, додало б шансів знайти добру роботу за кордоном.


(Львів – Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG