Доступність посилання

ТОП новини
16 Грудень 2018, Київ 10:09

Електронний паспорт пацієнта. Запровадження електронних медичних карток


В чотирьох українських містах - Херсоні, Запоріжжі, Тернополі та Івано-Франківську - буде створена система електронного медичного паспорту пацієнта. За словами розробників, всі відомості про стан здоров’я хворого будуть записані на цифровий носій інформації, а доступ до них матиме лише лікар. Наскільки ефективною обіцяє бути ця система? Чи виправдали себе електронні картки у медичних закладах закордоном?

Піонери медичної інформатики
Електронні медичні картки запроваджують за ініціативи Міністерства охорони здоров’я для того, щоби зібрати і систематизувати всю інформацію про стан здоров’я пацієнтів, спадкові хвороби, зазначає один з авторів пілотного проекту Aзар Мінцер, завідувач кафедрою медичної інформатики Національної академії післядипломної освіти. «Реєструється все: усі дослідження, всі аналізи, всі дані. Соціальне здоров’я (тобто, як людина працює, як живе вдома), психічне здоров’я теж можуть фіксуватися. Ми підраховували – на все життя йде біля 100 гігабайтів. Інформацію може заносити лише лікар, але з дозволу громадянина».
Для запровадження електронних медичних паспортів у чотирьох українських містах уряд виділив 2 мільйони гривень. Частково цей проект фінансуватиметься з міських бюджетів. Місцева влада Івано-Франківська вже виділила для цього 50 тисяч гривень.
Чіп зберігатиметься у пацієнта, відкрити ж його зможе лише лікар. А враховуючи, що навіть комп’ютерна пам’ять не є надійною, інформація дублюватиметься на центральний сервер. Тож всі заклади охорони здоров'я міста об'єднають в єдину систему, а центральний сервер знаходитиметься в центральній міській клінічній лікарні. При виборі пілотних міст визначальним стало те, що івано-франківські лікувальні заклади повністю комп’ютеризовані. Безкоштовно вчитимуть і медсестер приймального покою та реєстратури, адже саме вони заноситимуть інформацію в комп'ютери. Першими такі паспорти за кілька тижнів отримають вагітні, які стоять на обліку в жіночих консультаціях Івано-Франківська.

Зручно і хворим, і лікарям

Як більшість чоловіків, Юрій неохоче говорить про хвороби. Хоча в лікарні лежить часто. Зізнається, що не раз мав проблеми з пошуком своєї медичної картки. А позаяк за фахом комп’ютерник, за електронний документообіг обома руками. «Паперовий обіг, по-перше, трудомісткий, по-друге, губиться. Я за своє життя вже 10, чи 20, чи 30 карток завів – без толку все: пропадає, ніхто їх не дивиться. І в мене вдома штук п’ять лежить», - каже Юрій.
Для лікарів амбулаторна картка пацієнта – документ вкрай важливий, адже за кожним записом, аналізом, дослідженням можна прослідкувати динаміку захворювання, спрогнозувати можливі ускладнення. Та водночас, як зізнаються лікарі, найбільше у своїй роботі не люблять саме паперову писанину. Адже вона відволікає лікаря від лікування хворого, каже лікар-хірург з 22-річним стажем Анатолій Богуш. «В основному, що займає багато часу, це те, що доктор повинен писати. Серед лікарів бажаючих витрачати стільки часу на цю роботу дуже мало. У кожного лікаря свій почерк, який іноді розібрати дуже важко. Багато інформації просто губиться. По-друге, історія хвороби, якщо я не помиляюся, зберігається 25 років, але ж люди живуть набагато більше».
З комп'ютером на «ти»
Отже, замість паперу – комп’ютерний диск або чіп, де міститиметься інформація про стан здоров'я людини, починаючи від народження і до смерті. Це буде медичний електронний паспорт: аналізи крові, кардіограми, рентген чи УЗД-дослідження і, звичайно, всі захворювання, перенесені нею.
Це зручно і хворим, і лікарям, каже головний лікар центральної міської клінічної лікарні Тарас Масляк. «Ми знаємо, які є труднощі, бо амбулаторні карточки зберігаються то на руках у хворих, то в лікувальному закладі, історії хвороби на руки не даються, а виписки, які лікарі видають, деколи втрачаються. Електронна карта зводитиме все на один цифровий носій – просто інформативна база про хворого. Якщо, не дай Бог, щось стається, буде чіп, яким можна скористатися в лікувальному закладі».
У Сполучених Штатах, де немає поліклінік, а натомість є сімейна медицина, система електронних карток паспортів допомагає лікареві мати повну картину про перебіг хвороби пацієнта. Комп’ютеризація медицини в Америці відбулася ще наприкінці вісімдесятих, зазначає кореспондент Радіо «Свобода» у Сполучених Штатах Юрій Дулерайн. «Ніхто, крім лікаря, не має доступу до тієї інформації, все охороняється законом. В офісі є секретарі, і, перш ніж прийти до лікаря, ти дзвониш, і по комп’ютеру вони знаходять твою картку і повідомляють потрібну інформацію».
Підводні камені інформатизації
Електронні паспорти треба запроваджувати поетапно, вважає колишній міністр охорони здоров’я Микола Поліщук. Тоді, за його словами, паспорт обійдеться у 10-15 гривень. «Це не так дорого, як думають. Якщо раціонально використовувати кошти, електронна картка може коштувати десь 10-15 гривень. На суцільну інформатизацію системи потрібні, звісно, більші кошти. Такі картки необхідні для економії, для раціонального використання ресурсів, для того, щоби контролювати правильність лікувального процесу. А також - щоб не дублювалися процедури в закладах різного підпорядкування».
Однак, електронні медичні картки пацієнтів можуть нести і небезпеку, вважає юрист Аркадій Бущенко. На його думку, приватну інформацію про стан здоров’я людини буде легше отримати стороннім особам або владі. Особливо, якщо така база даних хворих буде об’єднана з іншими базами даних, наприклад, податковою базою, банківською.


Як ви ставитеся до запровадження електронних медичних карток?
Данило, пенсіонер: Я не знаю, що це таке – електронні картки! Не можна! Нам, пенсіонерам, буде важко пристосуватися!
Надія, веб-дизайнер: Думаю, що ідея хороша. Але, доведеться витрати дуже багато грошей на автоматизацію поліклінік. Хоча в приватних клініках таке, напевно, вже є. Мені було б зручно, а от пенсіонерам...
Володимир Іванович, інженер-електронник: Я, як людина технічної професії, лише за! Зараз така комп’ютеризація – майже в кожній родині є комп’ютер. Тож це не стане проблемою ні для лікарів, ні для пацієнтів.
Катерина, педагог: Для нашої країни це не дуже хороша ідея. Бо це ж треба зробити так, щоб було зручно людям. А в нас так рідко буває.
Віталій, моряк: Думаю, що це буде швидше і зручніше. Я за електронні картки.
  • 16x9 Image

    Марічка Набока

     У 2004 році закінчила Український гуманітарний ліцей КНУ ім. Тараса Шевченка. У 2010 отримала диплом магістра журналістики Інституту журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка. Має публікації в газеті «Громадський захисник», журналах «Книжник-review», «Київська Русь» та інших виданнях. Працювала в програмі «Підсумки» на телеканалі Ера. На Радіо Свобода – з 2007 року. Коло професійних зацікавлень: права людини, українська культура, волонтерський рух.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG