Доступність посилання

ТОП новини
18 Грудень 2018, Київ 19:20

«СВ-ціни». Протягом року подорож залізницею може стати ще на чверть дорожчою


Що краще: ціна чи якість? Вибір залежить від гаманця...

У березні залізничні квитки можуть подорожчати на 1,5%, а потім щомісяця тарифи зростатимуть ще на 3%. Протягом всього нинішнього року подорож залізницею стане на чверть дорожчою, ніж зараз, заявив міністр транспорту та зв’язку України Йосип Вінський. Головний транспортник України уточнив, що вартість квитків у загальних вагонах торкати не стануть. А тим пасажирам, хто віддає перевагу комфортнішим вагонам (купейним та спальним), доведеться викладати за квиток більше грошей. Транспортники пояснюють причини подорожчання збитковістю таких перевезень для «Укрзалізниці». Наскільки ж вона збиткова? Наскільки обґрунтоване чергове підвищення цін на залізниці? Тарифи піднімають, а чи поліпшується сервіс?

Залізничні квитки постійно дорожчають

Незважаючи на те, що ціни на залізничні квитки в Україні без упину зростають, кількість пасажирів не зменшується. Сервіс же при цьому не поліпшується. Кореспондентка Радіо Свобода Наталка Коваленко побувала на вокзалі у Києві.
На київському залізничному вокзалі навіть сьогодні, в будній день, повно людей, місця для очікування майже всі зайняті і біля кас стоять черги.
За словами пасажирів, постійне підвищення цін по кишенях б’є добряче, але на пасажиро потік суттєво не впливає.
Григорій щодня їздить електричкою підвищеного комфорту. Він обурений, що ціни підняли в 1,5 – 2 рази, а комфорт залишився таким самим.
А Олена раз в пів року їздить до Москви і сьогодні квиток купує за 280 грн., ще рік тому він коштував 170 грн..
Ціни зростають. Сервіс, за оцінками пасажирів, не поліпшується. Але їхати треба.
Тарифи все вище і вище, а комфорт, навіть у найдорожчих спальних вагонах той же самий, засвідчує на власному досвіді письменник, видавець Іван Малкович. «Ще вчора мав розмову з одним із керівників «Укрзалізниці». Я йому скаржився, бо їхав з Івано-Франківська в СВ (не було інших квитків) і це СВ було якогось старого купейного вагону, туалет чистий, але весь поламаний, стоїть по вагону неприємний запах. При такому сервісі, ціна, як на літак».
Люди готові платити більше, аби лише потяги їздили
Від чергового стрибку залізничних цін не у захваті й закарпатські пасажири. Але й у них вибору немає, зазначає кореспондентка Радіо Свобода Надія Петрів.
Щодня вже четвертий рік поспіль 50-річна Магдалина Василинець з Великого Бережного возить до Ужгорода на продаж молоко, сир, сметану. Їй доїжджати – 40 км., донедавна це жінці коштувало 3,30 грн., зараз – 3,90. Магдалина говорить, що при подорожчанні проїзду їй все одно вигідно буде їздити на базар, аби заробляти і так виживати. «Дуже добре, що їздять потяг, бо маршрутки не завжди і їздять, трапляється, ожеледиця, то вже автобус і не виїжджає. А потяг завжди їде. До того ж, на ньому дешевше пересуватися».
Закарпаття — гірський регіон і через це в переважну більшість населених пунктів дуже складно доїхати. Потяги суттєво рятують ситуацію, причому проїзд у них принаймні вдвічі дешевший, ніж у автобусах чи маршрутних таксі. Але навіть якщо вартість квитків на міжміські та приміські поїзди зросте, як це останнім часом обіцяє Укрзалізниця, опитані жителі Закарпаття кажуть, все одно їздитимуть. Головне — аби потяги зовсім не зняли з маршрутів, як то кажуть, не скоротили. Бо про це в Закарпатській області говорять останнім часом все частіше й частіше. У місцевому відділку залізниці й причину таких неприємних планів називають — міжміські та приміські перевезення абсолютно збиткові.

Чи справді «Укрзалізниця» є збитковою?

Пасажирські перевезення є збитковими, зауважив у коментарі Радіо Свобода заступник міністра транспорту Володимир Бадагов . За його словами, торік «Укрзалізниця» втратила 4,5 мільярда гривень, відтак підприємство просто змушене підвищувати ціни на квитки. «Одна з причин підняття тарифів - це наявність в потягах дуже багатьох пільговиків, в свою чергу держава нічого не компенсує. По перевізним тарифам до 1 липня на підняття цін у нас мораторій, а на пасажирські – будемо піднімати».
Міністр транспорту Йосип Вінський
Міністр транспорту Йосип Вінський переконує, що «Укрзалізниця» працює собі у збиток. Мовляв, “на пасажирські перевезення витратили 8,3 млрд. грн. Заробили - 4 млрд. грн. А 4,3 млрд. грн. не покриваються доходами". Тим більше, що «Укрзалізниця» виживає самотужки, каже заступник міністра транспорту Володимир Бадагов. «З власних доходів. Держава нічого не дає. У нас перехресне фінансування. Збитки залізниці ми перекриваємо за рахунок вантажних перевезень, а це грабіж. Якщо ми понесли 4 млрд. збитків, то ми маємо цю суму компенсувати. Тарифи піднімаємо поетапно, адже пасажири не можуть відразу понести такі затрати. Тому ми на соціальні перевезення взагалі ціну не піднімаємо, піднімаємо на купейні та СВ вагони».
Монополії за визначенням не можуть збитковими, зі свого боку зауважує доктор економічних наук, колишній член уряду Володимир Лановий, коментуючи твердження про збитковість «Укрзалізниці». «Монополії навмисне завищують свої витрати, щоб це стало підставою для зміни цін. Навіть, якщо ціни не міняти, то завжди є приховані місця економії всередині монополії, які вони завжди використовують для своїх потреб, пов’язаних з виплатою премій, підвищення зарплат і т п. Наявність таких монополій (корпоративних всеохоплюючих структур) в державі, які не думають про зниження своїх витрат, а думають тільки про підвищення тарифів і з’їдає нашу зарплатню, споживачів, українців через постійне збільшення вартості їх послуг».
Поки що рішення підвищити ціни на залізничні квитки ще не затвердили, його узгоджують. Хоча раніше стадію узгодження такі плани проходили в більшості випадків без проблем.


Що для Вас важливіше у поїзді: вартість квитка чи рівень комфорту?
Олена, домогосподарка: Дуже важливо їхати з комфортом, особливо, коли з Вами маленькі діти.
Анатолій Григорович, інженер: Я готовий платити більше за комфорт. Але ціна має відповідати комфорту.
Галина Іванівна пенсіонерка: Я готова їхати в гірших умовах, але за дешевшу ціну. Я може перетерпіти, але зекономити.
Федір пенсіонер: Якість перевезень залежить і від ціни, яку ми платимо. Але комфорт, звичайно, що важливіше.
Олена, касир: Я хочу отримувати комфорт за ту ціну, яку ми платимо. Можна й більше заплатити за гарні умови перевезення.
 • 16x9 Image

  Наталка Коваленко

  Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондент та редактор сайту Радіо Свобода

   

 • 16x9 Image

  Олександр Лащенко

  На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До того працював три роки на Громадському радіо. Народився 1969 року в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG