Доступність посилання

ТОП новини

Медведєвська перебудова?


Москва – Зустріч президента Росії Дмитра Медведєва з колишнім радянським президентом Михайлом Горбачовим та головним редактором опозиційної «Новой газеты» Дмитром Муратовим для російських журналістів стала справжньою сенсацією.

Вперше за багато років влада звернула увагу на вбивство журналістки і юриста, який захищав багатьох російських антифашистів. Проте, коли читаєш повідомлення про те, що сказав російський президент своїм гостям, бачиш, що вбивство його не дуже й схвилювало.

Більше того, Дмитро Медведєв дозволив собі пояснювати Михайлу Горбачову, чому не зробив звичайного людського вчинку – не висловив співчуттів родичам загиблих. Нібито керувався юридичною логікою, бо такі слова могли бути сприйняті як тиск на слідство!

Отже, для Медвєдєва було важливим не продемонструвати свою стурбованість трагедією, а насамперед – оприлюднити сам факт зустрічі з одним із акціонерів і редактором опозиційної газети.

А це може означати, щo в Кремлі починають замислюватися про діалог із суспільством. Не штучний, у вигляді кишенькової Громадської палати та дресованих ЗМІ, а з елементами справжньої свободи слова.

Так вже було. Коли лідери СРСР усвідомили, що в них більше немає можливостей підтримувати збанкрутілу радянську систему, у Михайла Горбачова вистачило мужності розпочати перебудову і запропонувати суспільству гласність.

І саме тому його присутність у кабінеті російського президента є символічною. Сьогодні Медведєв та його колеги – у схожій ситуації. Ціни на нафту знижуються, як і курс російського рубля.

Особливих перспектив для російської економіки з її сировинним та споживацьким характером немає, щоб там не казали офіційні експерти. На часі – масові звільнення, закриття підприємств, колапс мономіст із одним містостворюючим підприємством, соціальні заворушення...

Нова гласність?

У такій ситуації владі потрібно хоча б щось, щоб пом’якшити власні проблеми і втриматись. Це «щось» і може стати новою гласністю.

Звичайно, проводити прямі паралелі між горбачовською перебудовою і діями нинішнього російського керівництва не можна. Горбачов був досвідченим апаратником, який виборов владу у патріархів радянського режиму. Медведєв, як і його попередник Володимир Путін, не мають жодного досвіду політичної боротьби. Путін отримав президентство з рук Бориса Єльцина, Медведєв – вже з рук Путіна.

Для таких чиновників реальна конкуренція – справжнє політичне самогубство і тому російські керівники будуть дуже-дуже обережними.

Однак конаюча економіка не залишає їм ані часу, ані вибору.
  • Зображення 16x9

    Віталій Портников

    Співпрацює з Радіо Свобода з 1991 року. Народився в 1967 році в Києві. Закінчив факультет журналістики МДУ. Працював парламентським кореспондентом «Молоді України», колумністом низки українських, російських, білоруських, польських, ізраїльських, латвійських газет та інтернет-видань. Також є засновником і ведучим телевізійної дискусійної програми «Політклуб», що виходить зараз в ефірі телеканалу «Еспресо». У російській редакції Радіо Свобода веде програму «Дороги до свободи», присвячену Україні після Майдану і пострадянському простору.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG